Reklamı Geç
Advert

PARASI OLMAYAN NE YAPSIN

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Yalçın Görgöz, “Hastalar birçok branşta ve yan dalda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alamadıkları için kamu sağlık hizmetine ulaşamamaktadır”

PARASI OLMAYAN NE YAPSIN
PARASI OLMAYAN NE YAPSIN Admin
Bu içerik 120 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Yazılı bir açıklamada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Yalçın Görgöz, “Sağlıkta büyük sorunlar yaşıyoruz. Kamu hastanelerinden muayene ve ameliyat randevusu alınamaması önemli sorunların başında gelmektedir. Hastalar birçok branşta ve yan dalda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alamadıkları için kamu sağlık hizmetine ulaşamamaktadır. Bu durumda parası olanlar veya borç para bulabilenler özel sağlık kuruluşlarına yönelmektedir. Bildiğiniz üzere, birçok özel hastane ve sağlık kuruluşu her türlü tıbbi işlem için Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) bedellerinin yüzde 200 ve üzerindeki bedeli vatandaştan almaktaydı. Şimdi, Resmi Gazete'de yayımlanan SGK Sağlık Uygulama Tebliği'ne göre vatandaşlar, yasal olarak ödedikleri ilave ücretin üzerine yüzde 40 daha fazla ödeyecekler”

SÖZLEŞME İPTAL EDİLMELİ

“Son yıllarda, özellikle cerrahi işlemler başta olmak üzere kayıt dışı olarak elden ödeme şeklindeki uygulamalar çok hızlı bir şekilde artmıştır” diyen Görgöz, “SGK’nin bu artışla birlikte bir türlü yapmadığı denetimleri yapması ve cezaları arttırması, ihlal yapan özel hastaneler ile sözleşmesini iptal etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, SUT’taki bedellerin arttırılmasının özellikle kamu üniversite ve devlet hastanelerinin yaşadığı finansal sıkıntıyı atlatabilme ve borçlarını ödeyebilme imkanı sağlayabileceği ön görülebilir. Ancak asıl kazananın hem doğrudan SGK dan kaynak aktarımı hem de sağlanan hasta-müşteriden alacakları ilave ücret bedelinin artması ile özel hastaneler olacağı aşikardır. Sağlıkta çağ atladık diye bas bas bağıran Saray iktidarının ülkemizdeki sağlık sistemini getirdikleri durum ortadadır. Parası olan yaşasın, olmayan Allah’a emanet!” ODAK HABER MERKEZİ

 

#yalçıngörgöz #CHP #sağlık MHRS #odakgazetesi #SGK
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymakam Topcu makamında ağırladı
Kaymakam Topcu makamında ağırladı
YERİNDE TESPİT YERİNDE ÇÖZÜM
YERİNDE TESPİT YERİNDE ÇÖZÜM