Dünya Afyon’u izledi

Dünyanın en çok izlenen yarışlarından biri olan MXGP’nin finali 3.5 milyar kişiye ulaşarak rekor kırdı. MXGP finalinde dünya, Türkiye’yi izledi

Dünya Afyon’u izledi
Dünya Afyon’u izledi Admin
Bu içerik 140 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Spor turizminin en büyük etkinliklerinden dünyanın en önemli motokrosçularının yarıştığı Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) finali bu yıl Afyonkarahisar’da yapıldı. 7.4 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede 3,5 milyar kişinin izlediği yarış MXGP TÜRKİYE adıyla Türkiye’nin tanıtımına katkısı çok yüksek oldu. Sezonun en iyilerinin seçildiği MXGP Awards’daMXGP Türkiye, bu kez MXGP En İyi Tanıtım ödülünü alarak Türkiye markasına yaptığı katkı tescillenmiş oldu.Türkiye, dünyanın en önemli spor organizasyonlarından birine ev sahipliği yaptı. Dünyanın en çok izlenen ve en iyi motokrosçularının podyum mücadelesi verdiği MXGP’nin (Dünya Motokros Şampiyonası) finali olan MXGP TÜRKİYE, dünyanın en iyi pisti ve padok alanı seçilen Afyonkarahisar Motorsporları Merkezi’nde yapıldı. MXGP’nin en iyilerinin seçildiği MXGP AWARDS’da MXGP Türkiye “Dünyanın En İyi Tanıtım” ödülünü alarak, Türkiye markasına katkısını gösterdi. Türkiye’deki yarışa Uluslararası Motosiklet Federasyonu Başkanı JorgeViegas’ta gelerek, yarışları yakından izledi. Yarışta Türkiye’nin rolüne vurgu yaptı. Dünya motosiklet otoriteleri de Afyonkarahisar’a gelerek MXGP, MX2, MXWomen ve Avrupa Mxopenyarışlarını takip etti.

ÜLKE TANITIMA KATKI SAĞLADI

Dünyanın her yerinde en çok izlenen spor etkinliklerinden biri olan MXGP, yarışın yapılacağı ülkelerin doğru tanıtımına önem veriyor. Dünyada bir çok MXGP izleyicisi, yarış öncesi yayınlanan 60 saniyelik ülke tanıtımı ile gelecek yıl izlemek istedikleri MXGP etaplarını ve tatil planlarını belirliyor. Bitci MXGP TÜRKİYE tanıtımı, Türkiye markasıyla yayınlanarak büyük ilgi gördü.MXGP TÜRKİYE canlı yayınları, tekrar yayınları ve haberleri ile aynı anda yapılan 260 bini aşan ziyaretçisiyle Türkiye MotoFest, Türkiye ve dünyada televizyonda, radyoda, gazetede, haber sitelerinde geniş yer almayı sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl 650 milyonluk erişime ulaşan MXGP TÜRKİYE paylaşımları, bu yıl 1 milyara yaklaştı. Türkiye adıyla yapılan yarışın tanıtıma katkısı ise ülkemiz açısından benzersiz bir katkıya dönüştü. MXGP TÜRKİYE ve Türkiye MotoFest çerçevesinde dünya ve Türkiye’den Afyonkarahisar’a 5 gün boyunca gelenler şehrin ekonomisine ciddi katkıda bulundu.Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Spor Toto’nun destekleriyle Anlas, Asperox, Avşar, Bitci, ECC Tur, Honda, Monster, NG Afyon, Özerband, TURKSAT ve Volta’nın sponsorluğundaBitci MXGP TÜRKİYE yarışı yapıldı.

BİRÇOK ÜLKEDE YAYINLANDI

Olimpiyatlardan sonra, dünyada en çok izlenen yarışlar arasında yer alan MXGP, dünyanın hemen her ülkesinde yayınlanıyor. MXGP yarışları aralarında Eurosport, Sport TV, CBS Sports Network, Fox Sports Network, RAI, MotorsportTV gibi yayıncıların yer aldığı network vasıtasıyla 7 kıtada 7.4 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede 3.5 milyar kişiye ulaşıyor. Bu nedenle, sezon boyunca milyonlarca motosikletsever hayranı oldukları yarışçıları, destekledikleri takımları yakından takip ediyor. Milyarlarca dolarlık sezon ve yarışçı değerine sahip MXGP ve diğer yarışlar dünya çapında ses getiriyor.

2023 İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Türkiye’nin tanıtımına MXGP Türkiye’nin büyük katkısının bulunduğunu söyleyen Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, şöyle dedi:“Dünyanın en önemli spor etkinliklerinden biri olan MXGP’nin finaline ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye markasını 180 ülkede 3.5 milyar kişiye ulaştı. Bu yıl, bu yarış ile Türkiye markamıza benzersiz bir tanıtım sağlıyoruz. Ayrıca, MXGP Türkiye sadece yarışın yapıldığı hafta ülke ekonomisine katkısı 10 milyar TL’nin üzerinde oldu. Bu bizi çok mutlu etti. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta Afyonkarahisar’da vurguladığı gibi, Türkiye’nin tanıtımına, turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Gelecek yıl, Türkiye’nin 100’üncü yılında daha da büyüterek, spor turizminin gelişimine katkımızı sürdüreceğiz.” >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#afyon #motofest #receptayyiperdoğan #odak #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başarılar diliyorum
Başarılar diliyorum
Şahin ilçe ilçe dolaşıyor
Şahin ilçe ilçe dolaşıyor