Reklamı Geç
Advert

ATSO farkındalık oluşturuyor

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından sürdürülen Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Aknones Otel’de İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamalarında Türkiye-Avrupa Birliği Karşılaştırmalı Analizi Uluslararası Çalıştayı düzenlendi

ATSO farkındalık oluşturuyor
ATSO farkındalık oluşturuyor Admin
Bu içerik 113 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Çalıştaya, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan, İŞKUR Şube Müdürü Fatih Özköylü, Ege Maden İhracatçıları Yönetim Kurulu Başkanı ve ATSO Meclis Üyesi İbrahim Alimoğlu, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Metin Mercan, Afyonkarahisar İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Muharrem Çakmak ile ATSO Meslek Komiteleri Üyeleri, iş insanları, bilim insanları ve uzmanlar katıldı.

ANİMASYON HAZIRLANDI

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “İlimiz için çok önemli olduğunu düşündüğümüz mermer sektöründe, projemiz aracılığıyla iş güvenliği alanında farkındalık oluşturuyoruz. Projemizin başladığı 2021 tarihinden bu yana basın toplantısı ve açılış konferansı düzenledik. Türkiye’de ilk kez, mermer sektöründe iş güvenliğinin sağlanması amacıyla 2 adet animasyon hazırlandı. Bugüne kadar 15 adet eğitim, mermer sektörü komitelerine 3 adet eğitim, 6 seminer düzenledik. Afyonkarahisar merkez ve ilçelerimizde gerçekleştirdiğimiz eğitimlere 786, meslek komitelerine yönelik eğitime 84, seminerlere 445 işveren ve çalışan katıldı” dedi.

FUARI İNCELEDİK

Merdivenci, konuşmasına şöyle devam etti:“Proje çerçevesinde A+A Düsseldorf 2021 İş ve İşçi Güvenliği, İş Emniyeti Fuarı’nı inceledik; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili iyi uygulamaları yerinde görme fırsatını bulduk. Ayrıca Fuar’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın standını ziyaret ettik. Bu program içerisinde ayrıca Düsseldorf Başkonsolosluğu’nu ve Düsseldorf Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettik. Proje kapsamında 2 Ulusal Çalıştay düzenledik. Çalıştaylara; işveren, çalışan ve mermer sektöründe faaliyet gösteren ortak sağlık güvenlik birimleri uzmanları katıldı”

MERMERİN BAŞKENTİ

İş güvenliği kavramının önemine dikkat çeken Merdivenci, “Mermerin başkenti Afyonkarahisar’da oluşturduğumuz farkındalık ile, iş kazalarının önüne geçebileceğimizi düşünüyoruz. İşverenler olarak biliyoruz ki, işletmelerin vazgeçilmez unsuru çalışanlardır. Çalışanların hayatlarını korumak büyük bir yükümlülüktür. Bu noktada işverenlerimizin üzerindeki sorumluluğun da farkındayız. Ancak işletme yöneticilerimizin ve işletmedeki tüm çalışanların iş sağlığı güvenliği kurallarına dikkat ederek işverenlerimize yardımcı olmalarını bekliyoruz. Hayatımızı kazanmak isterken hayatımızdan olmayalım. Yaptığımız her işte, ardımızda bizi bekleyenler olduğunun bilinciyle hareket edelim” ifadelerini kullandı.

KATILIM YOĞUN OLDU

Açılış konuşmasının ardından ATSO AR-GE ve Dış İlişkiler Uzmanı Mehmet Duman, Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi hakkında sunum yaptı. Çalıştayın panel kısmında Türkiye ve Avrupa'da Maden Sektöründe İSG Uygulamalarının Karşılaştırılması ve Maden Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda değerlendirmelerde bulunuldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Sedat Büyüksağiş’in başkanlığını yaptığı oturumda Afyon Kocatepe Üniversitesi, İscehisar MYO Müdür Yardımcısı Dr. Abdul Vahap Korkmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Çalışma Uzmanı Gökhan Tuncay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Çalışma Uzmanı Çağatay Kuyucu ile İtalya’da faaliyetlerini sürdüren Pandolfi Mühendislik firmasından Orlando Pandolfi sunum yaptı. Çalıştay, soru-cevap kısmının ardından sona erdi. ODAK HABER MERKEZİ

 

#ATSO #mehmetsıtkımerdivenci #ibrahimalimoğlu #afyon #hüsnüserteser #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymakam Topcu makamında ağırladı
Kaymakam Topcu makamında ağırladı
YERİNDE TESPİT YERİNDE ÇÖZÜM
YERİNDE TESPİT YERİNDE ÇÖZÜM