Tüketicilere Avantajı Kullanma Özgürlüğü

Kredi Hayat Sigortasında Tüketicilere Avantajı Kullanma Özgürlüğü Geldi

Tüketicilere Avantajı Kullanma Özgürlüğü
Tüketicilere Avantajı Kullanma Özgürlüğü Admin
Bu içerik 88 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Viennalife Alternatif Dağıtım Kanalları Direktörü Murat Akçay; “Kredi kullanacaklar, hayat sigortalarını bankadan yaptırmak zorunda değil. Daha uygun bütçeli, farklı alternatifler arasından kendilerine en uygun seçenekle ilerleyebilirler.”

23 Eylül 2022 tarihli ve 31962 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle birlikte 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe giren düzenlemelere göre, tüketicilere kredi yolculuklarında diledikleri teklifi seçme özgürlüğü getirildi. Kredi kullanacaklar, bundan sonra sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki ayrı kredi teklifi alma hakkına sahip olacak. Sigortalı kredi kullanacak olan tüketiciler, başvuru yaptıkları banka ya da finans kuruluşu dışındaki talep ettikleri herhangi bir sigorta şirketinden kriterlerine uygun kredi hayat sigortalarını yaptırabilecek.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Viennalife Emeklilik ve Hayat A.Ş. Alternatif Dağıtım Kanalları Direktörü Murat Akçay, “Aslında söz konusu değişiklikten önce de kredi kullanacakların, hayat sigortalarını bankadan yaptırma zorunluluğu yoktu. Ancak yeni yönetmeliğin ilgili maddelerinin yürürlüğe girmesinden önce seçme hakkı olduğundan habersiz olan tüketici, bu konudaki hakları yasal çerçevede korunuyor olmasına rağmen, kredi kullandığı bankanın sunduğu kredi hayat sigortasını satın almak durumunda kalıyordu. Yeni dönemde durum tamamen değişiyor. Kredi kullanacaklara bankalar tarafından sigortalı ve sigortasız versiyonlu kredi teklifleri verilebilmesinin yanında tüketicilerin dilediği sigorta şirketinden satın aldığı poliçeyi bankalara sunabilmesi, yönetmelik değişikliği ile açıkça tanınan bir hak olarak karşımıza çıkıyor.” dedi. ODAK HABER MERKEZİ 

 

#afyon #muratakçay #odak #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşte dolandırıcıların yeni yöntemi
İşte dolandırıcıların yeni yöntemi
Tebrik Başkan Sarı’dan
Tebrik Başkan Sarı’dan