Ödemeler rötarlı devam ediyor

İYİ Parti İl Genel Meclis Üyesi Murat Orhan, çiftçiyi yakından ilgilendiren mazot gübre desteği hububat ve tarım desteği hayvansal ürünlerle buzağı desteği ulusal süt konseyinin belirlediği süt fiyatları ve çiğ süt desteklemeleri adı altında yapılan ödemeler rötarlı olarak devam ettiğini söyledi

Ödemeler rötarlı devam ediyor
Ödemeler rötarlı devam ediyor Admin
Bu içerik 213 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 9’uncu bileşiminde gündem dışı söz alan İYİ Partili İl Genel Meclis Üyesi Murat Orhan, İl Genel Meclisin 420 köyü kapsayan görev tanımında çiftçilik ve hayvancılık yapan vatandaşları yakından ilgilendiren konuyu meclise taşıdı. Orhan, mazot gübre desteği, hububat ve tarım desteği, hayvansal ürünlerle buzağı desteği, ulusal süt konseyinin belirlediği süt fiyatları ve çiğ süt desteklemeleri adı altında yapılan ödemelerin rötarlı olarak devam ettiğini ifade etti.

BENZER SIKINTILAR GÖSTERECEĞİ AŞİKAR

Orhan, üreticinin yarı yarıya bir geliri ve bugün geldiğimiz noktada artan fiyatlara istinaden arpada zirai stopajı ton başı 120-130 TL, buğdayda zirai stopaj vergisinin ton başı 150-160 TL bir kesintiye uğradığını ifade ederek, “Bu durum diğer bütün destekleme kalemleri de benzer sıkıntıları göstereceği aşikardır. Bu sorunun müzakeresi çiftçilik ve hayvancılık yapan köylü vatandaşlarımızı bilgilendirme amaçlı İl Tarım Müdürlüğümüzün bir genel meclisimize davet edilerek, sorunların çözümünün konuşulması gerekmektedir” dedi.

2023 YILINDA DESTEKLER ÖDENECEK

İGM Üyesi Murat Orhan’ın sözleri üzerine cevap veren AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Şener Çalışan, rötarlı şekilde tarımsal destek ödemelerinin devam ettiğine yönelik bir ifadeyi kabullenmediğini söyledi. Çalışan, Tarım ve Orman Bakanlığı ve hükümetin destek kapsamında 2023’te ödenecek destek ödemelerini mazot ve gübre alımları için kullanılmak üzere çiftçilerin hesabına faiz oranlarını devletimiz üstlenecek şekilde yatırıldığını belirtti.

ÇİFTÇİMİZİN SIKINTISI YOK

Hemen ardından söz alan İGM Üyesi Ahmet Çetin ise, “Sadece eleştirmek için bunu söylüyor. Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Cumhurbaşkanımızın desteği ile çiftçilerimizim sıkıntısı yok. Kart çalışmalarına devam ediliyor. 2023 yılında verilecek destekler Kasım ve Aralık aylarında hesaplara yatırılacak ve alacaklar. Bu eleştiri yanlıştır. Bu yıl çiftçilerimiz memnun” dedi.

3 AYDA 100 BİN TL PARA KAZANDIK

İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban ise, “AK Partili İl Genel Meclis Üyesi İrfan Seçen’in tarlası var ve sulu tarım. İlk defa bu yıl Temmuz ayında tohumunu ekti, hasadını da 3 ay içerisinde aldı. 3 ayda ne kadar gelir elde etti bence kendisi bunu açıklasın” diye söyleyince Seçen, İhsaniye İlçesine bağlı Döger Beldesinde turşuluk salatalık ekimi yaptıklarını ifade ederek, “Allah bereket versin 200 bin TL para kazandık. Bunun 100 bin TL’si net karımız var. Ayazini bölgemiz turşuluk salatalık ekiminde 2’inci sırada inşallah ekim gün geçtikçe artıyor” dedi.   >>GÖKHAN KOCAASLAN

#afyon #odakgazetesi #İGM #akparti #muratorhan #iyiparti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandıklı’da hediye heyecanı
Sandıklı’da hediye heyecanı
İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın
İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın