Girişimcinin yanındayız

Global Girişimcilik Haftası kapsamında, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Girişimcilik ve Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi, Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Afyonkarahisar İl Müdürlüğü ile Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu iş birliğinde “2. Girişimcilik ve Kariyer Zirvesi” gerçekleştirildi

Girişimcinin yanındayız
Girişimcinin yanındayız Admin
Bu içerik 114 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleşen zirveye; Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Kübra Teymur, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, KOSGEB Afyonkarahisar İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, İŞKUR Afyonkarahisar İl Müdürü Ahmet Karakaya, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan, Afyonkarahisar Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Sayın, AKÜ Girişimcilik ve Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Koray Gürpınar, sivil toplum kuruluşları ile birlikte paydaş kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, AKÜ akademik personeli ve öğrencileri katıldı.

700’Ü AŞAN ÜYEYE SAHİBİZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Girişimcilik ve Kariyer Zirvesinin açış konuşmasını Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selman yaptı. Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu hakkında bilgiler veren Selman, “Girişimcilik ve Kariyer Topluluğumuz kurulduğun günden bu yana sayısız etkinlik ve 700’ü aşkın üye kaydı alarak Afyon Kocatepe Üniversitesinin en aktif, en büyük ve en gözde topluluğu olmuş ve hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerlemeye devam etmektedir” dedi.AKÜ Girişimcilik ve Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Koray Gürpınar ise öğrencilere seslenerek girişimciliğin “eski köye yeni adet getirmek ve icat çıkarmakla” mümkün olacağını belirtti.

178 ÜLKEDE KUTLANIYOR

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise Global Girişimcilik Haftasının sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden oluşan birçok kurumun desteği ile 2008 yılından itibaren her Kasım ayında, 178 ülkeyle birlikte Türkiye’de de kutlandığını belirtti. Karakaş, “Hafta kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin temel amacı, gençlerin girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak değerlendirmelerini teşvik etmektir. Aynı zamanda; sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, girişimciler, yatırımcılar, özel sektör, medya ve devlet kurumlarının dâhil olduğu ekosistemde faaliyet gösteren birçok paydaş kurumu bir araya getirme amacı da taşımaktadır. Bu tarz etkinlikler sayesinde katılımcılarda ve öğrencilerimizde farkındalığın artırılması sağlanmaktadır” diye konuştu.

Karakaş, Global Girişimcilik Haftasında; kendini ulusal veya uluslararası bazda kanıtlamış girişimcilerin, Türkiye’nin saygın iş insanlarının, profesyonel yöneticiler ve uzmanların Türkiye genelinde yapılan etkinliklerle gençlerle buluştuğunu ifade etti. Karakaş şöyle devam etti:“Afyonkarahisar ve çevresinin sürdürülebilir kalkınmasına öncülük eden Üniversitemiz; yenilikçi, girişimci, evrensel bilgi ve değer üreten bir kurum olarak, her yıl girişimcilik adına Afyonkarahisar’ın değerli iş adamlarını öğrencilerimizle buluşturmaktadır. Girişimcilik fikrini profesyonel yöneticiler ve uzmanların katıldığı etkinliklerle tüm öğrencilerimize aşılamakta, kendilerini keşfetmeleri ve gelecek adına hedefler koymalarına destek olmaktadır. Afyon Kocatepe Üniversitesi olarak girişimci, potansiyellerinin farkında olan öğrenciler yetiştirerek gelecekte ülkemizin kalkınmasını daha da güçlenmesini umuyor ve Global Girişimcilik Haftasını kutluyoruz.”

DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise bir çok konuda Afyonkarahisar Belediyesi ile AKÜ’nün iş birliği içerisinde olduğunu ifade etti. Zeybek,  “Bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz. Öğrencilerimizin yanındayız. Talepleri doğrultusunda haklı taleplerini bir bir yerine getirmeye gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt ise yaptığı konuşmada girişimciliğin sadece iş kurmakla alakalı olmadığını, hayatın bütün alanları ile ilgili olduğunu söyledi. Türkiye’de 81 ilde KOSGEB’in olduğunu ve girişimcilere, gençlere destek verdiğini belirten Kurt, “Çok genç bir nüfusumuz var. 15 – 64 yaş grubu uluslararası istatistikler açısından baktığımızda toplumun yükünü çeken, toplumu taşıyan hem inovasyonuyla hem iş gücüyle hem yönetimsel kadrolarıyla idare kadrolarıyla toplum nüfusunu taşıyan bir grup” diye konuştu. Gençlerin, inovatif bakış açısı ve girişimci ruhunun çok önemli olduğunu belirten Kurt, “Eğer bununla bununla ilerleyecek olursak gerçekten Türkiye dünyadaki ülkelere göre ciddi fark alacak bir pozisyonda. Türkiye bugün savunma ile kimya sanayinde geldiği seviye anlamında ve aynı zamanda bilişim sektöründe gerçekten çok çok ileri bir noktada. Türkiye’de bundan 5-6 yıl önce 10 kişinin 15 kişinin kurmuş olduğu bir bilişim firmasının milyar dolar değerlemeye ulaşacağını söylüyor olsaydık bu salonda belki hiç kimse bize inanmayacaktı. Ama bugün bunlardan tam altı tane var” ifadelerini kullandı.Zirvenin ilk oturumu protokol üyelerinin girişimcilerin ve AKÜ öğrenci kulüp ve topluluklarının stantlarını gezerek, çalışmalar hakkında bilgiler alması ile son buldu.

GİRİŞİMCİLER KENDİ HİKAYELERİNİ ANLATTI

Girişimcilik ve Kariyer Zirvesinin ikinci oturumunda ise moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Bölge Temsilcisi Hatice Aydoğan Özsekmen’in yaptığı “Girişimcilikte Fark Yaratanlar” başlıklı panel gerçekleşti. Panelde; BİTES Savunma Havacılık ve Uzay Teknolojileri Kurucusu CEO’su Uğur Coşkun, TEMMER Mermer Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Maden Sektör Konseyi Başkanı Rüstem Çetinkaya, Savrukoğlu Tarım Makinaları San. Tic. Ltd. Şti. Yetkilisi İbrahim Savrukoğlu, DAYMAR Stone Madencilik San. Tic. Ltd. Şti. Yetkilisi Handan At ve 3D Zeka Yetenek AR-GE Yazılım San. Tic. Ltd. Şti. Yetkilisi Prof. Dr. Yusuf Karaca konuşmacı olarak yer aldı. 2. Girişimcilik ve Kariyer Zirvesi öncesinde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ı makamında ziyaret eden KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt AKÜ Şeref Defterini imzaladı. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#afyon #KOSKEB #AKÜ #kübrateymur #odak #odakagazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz”
“Kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz”
Bugün yüreğinde engel tanımayanların günü
Bugün yüreğinde engel tanımayanların günü