Antrenmanda yakalandılar

Asırlar boyunca insanlığın en sadık dostu olan atları binicileriyle birlikte Afyonkarahisar Fuar Alanı’nda yakaladık

Antrenmanda yakalandılar
Antrenmanda yakalandılar Admin
Bu içerik 274 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Yüzyıllar boyunca özellikle Türkler tarafından savaşta ve barışta çok önemli bir yeri olan atları yarış öncesinde hazırlık sırasında görüntüledik. Atlar hakkında pek çok soru yönelttiğimiz küçük jokeyler Odak Gazetesi muhabirine tüm bilinmeyenleri anlattı.

AMAÇ SÜRATİ ARTTIRMAK

Küçük jokey Enes 4 yıldır ata bindiğini ve antrenman için önce bakımlarını yapıp sonra her gün yarışa hazırladığını belirterek Odak mikrofonlarına şöyle konuştu, “Ata binmeden önce atlarımızı tımarlıyoruz yani tarıyoruz. Atlarımızı arpa, yulaf, üzüm ve kayısı ile besliyoruz. Yarış öncesi antrenmana günlük binerek ve koşturarak hazırlıyoruz. İdmanın gayesi sürati arttırmaktır. Genellikle Fuar Alanı’nda atlarımızı yarışa hazırlıyoruz”  dedi.

“DÜŞTÜM AMA VAZGEÇMEDİM”

Diğer atlara nazaran kendi atının daha vahşi olduğunu ama ne kadar vahşi olsa da ondan vazgeçmediğini söyleyen küçük jokey Enes; “Benim atımın adı Berat. Adını ben koydum. Yapısına göre etrafımda ki diğer atlardan daha vahşi. Üzerinden daha dün düştüm ama korkmadım ve ona binmekten vazgeçmedim. Atımı ve at binmeyi çok seviyorum. Çocukluğumdan gelen bir sevgi, ne kadar vahşi olursa olsun o benim atım” diye konuştu. ÖZEL HABER: ALİ KÜÇÜKKARTAL / FADİME ÖZKARAN 

 

 

#afyon #fuaralanı #at #atbinenküçükjokeyler #yarışatı #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandıklı’da hediye heyecanı
Sandıklı’da hediye heyecanı
İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın
İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın