Advert

BÖLGENİN İLK VE TEK GASTRONOMİ MÜZESİ AÇILDI

2019 yılında UNESCO tarafından Gastronomi Şehri ilan edilen Afyonkarahisar, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek öncülüğünde yeni bir eser saha kazandırdı

BÖLGENİN İLK VE TEK GASTRONOMİ MÜZESİ AÇILDI
BÖLGENİN İLK VE TEK GASTRONOMİ MÜZESİ AÇILDI Admin
Bu içerik 192 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

 2019 yılında UNESCO tarafından Gastronomi Şehri ilan edilen Afyonkarahisar, mutfak kültürünü duyurmak ve gelecek nesillere miras bırakmak için yapılan yatırımlardan biri olan Gastronomi Müzesi törenle hizmete açıldı.

ÇEŞİTLİ BİLGİLER YER ALIYOR

Belediye tarafından yapılan bölgenin ilk ve tek Gastronomi Müzesi dualarla açıldı. Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi bünyesinde hizmet verecek Gastronomi Müzesinde mutfak kültürüne ait değerlerin tanıtılması ve aktarılması adına yiyeceklerin tarihçesi, üretimi, hazırlanması ile sunumu ve bu aşamada kullanılan araç gereçler ile ilgili bilgiler yer alıyor. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine; Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, AKÜ Rektörü Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Nurullah Okumuş, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel, İl Müftüsü Sinan Kazancı, Belediye Başkan Yardımcıları Murat Öner, Barış Dal, daire müdürleri ve basın mensupları katıldı.

GERÇEĞİ İLE AYIRT EDİLMEDİ

Kurdele kesimi ile yapılan açılış ardından Başkan Zeybek ve Vali Yiğitbaşı ile protokol üyeleri müzeyi gezerek bilgiler aldı. Haşhaş Odası, Sucuk Odası, Lokum Odası, Günlük Yaşam Odası, Mahalle Fırını ve Geleneksel Mutfaktan oluşan Gastronomi Müzesi protokol üyelerinin de beğenisini kazandı. Yöresel lezzetlerin simgesel halde sergilendiği müzede yer alan ürünler gerçeğinden ayırt edilemedi.

Gastronomi Müzesi ardından Nalbant Müzesinde de incelemeler yapan heyet aile fotoğrafı çekilmesi ile ziyareti sonlandırdı.

“TARİHE VE LEZZETE YOLCULUK”

Törende açıklamada bulunan Başkan Zeybek; “ UNESCO’nun bizden yerine getirmemizi istediği şartlardan biriydi Gastronomi Müzesi olması. Çok şükür arkadaşlarımızın çalışmaları ile tamamlayarak açılışını gerçekleştirdik. Tarihe bir yolculuk yapılıyor burada. Afyonkarahisar’ın yöresel ürünleri nelerdir canlı olarak burada sergilenebiliyor. Afyonkarahisar’a gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin burayı mutlaka görmesi gerekiyor. Burada aynı zamanda Nalbant Müzesi de var. İki müzeyi aynı anda oluşturabilen illerin başında geliyoruz. Zengin bir kültürümüz var. Restore ederek yeniden kazandırdığımız tarihi konağımızda bu müzeyi açmamız ayrı bir önem taşıyor. Ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. >>ODAK HABER MERKEZİ

#gastronomi #afyon #müze #mehmetzeybek #kübragüranyiğitbaşı #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrencilerin mekanı belli
Öğrencilerin mekanı belli
Şimdi Festival zamanı!
Şimdi Festival zamanı!