Advert

Başkan Zeybek projeleri anlattı

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Kanal 3 ekranlarında yayınlanan Mehmet Emin Güzbey’in hazırlayıp sunduğu 'Dobra Dobra' programının canlı yayın konuğu oldu

Başkan Zeybek projeleri anlattı
Başkan Zeybek projeleri anlattı Admin
Bu içerik 147 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Afyonkarahisar’la ilgili 3 buçuk yılda yapılanların konuşulduğu programda Belediye BaşkanI Mehmet Zeybek 40’a yakın projenin hayata geçtiğini belirtti.

Zeybek Başkan; “Seçimler sırasında adaylar çıkar bazı şeyleri yapmayı vaat ediyor. Biz de 37 proje vaat ettik. Bu projelerden 30’unu gerçekleştirdik. Seçildikten sonra ortaya koyduğumuz şehrimize değer katacak 40 farklı projeyi de kazandırdık. Göreve geldiğimizden beri 1 katrilyon 800 trilyonluk yatırım yaptık. İlk projemiz AFRAY’dı. Erenler bölgesindeki öğrencilerimizin şehir ile bağlantısını sağlamak adına banliyö hattı yapma kararı aldık. Durakların yapıldığı istasyonları yapacaktık Belediye olarak, görüşmeler ardından proje onaylandı. Hattın verimli kullanılabilmesi için AKÜ Kampüs girişinin ana kapı olması en uygunu dedim. İstişareler neticesi yurtlar bölgesinden makasla paralele yolu, kampüs girişi yanındaki minibüs durağı önüne çıkardık. Diğer istasyonu da Bacım Sultan Yurdu’nun önüne yapalım, öğrencilerimize katkı olsun diye bir çalışmamız vardı. O yılın şartlarında gidiş geliş bir turda 7 liralık enerji tükettiğini, bunu da öğrenciye yansıtmadan ücretsiz şekilde Belediye olarak karşılayalım istedik. İhaleyi alan firma tasfiyeye gitti, ihale yeniden yapıldı. Daha sonra hızlı tren projesi de ortaya çıkınca Ulaştırma Bakanlığımız AFRAY projesinin de Hızlı Tren projesine dâhil edildiğini söyledi. Geçtiğimiz hafta DDY Taşımacılık Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmede projenin temelinin atılacağının sözünü aldık. İhaleyi alan firma ciddi bir çalışma gerçekleştiriyor. İnşallah önümüzdeki haftalarda temelini atmayı, çalışmaların bir an önce başlaması için DDY Genel Müdürümüzle görüşme sağlayacağız” dedi. 

Başkan Zeybek ayrıca projenin yanlış anlaşıldığını konuya ilişkin çıkan farklı anlaşımalar olduğunu belirterek “Vatandaşlarımız şehir merkezinde hafif raylı sistem olarak anlamış. Bizim böyle bir sözümüz olmadı. Proje hakkında yanlış anlaşılmalar olmuş. Yetkililer caddelerimizin hafif raylı sisteme uygun olmadığı söyledi. Öğrencilerimizin şehire yakınlığını ve katılımını artıracak bir proje” dedi.  

TARİHİ YAPILAR YENİDEN KAZANDIRILIYOR

Afyonkarahisar’ın tarihi yapılarının da restore edilerek yeniden Afyonkarahisar’a kazandırıldığını belirten Başkanımız “her 15 günde bir açılış yapacağız. Tamamlanan yatırımlarımızı halkımızın kullanımına açacağız” dedi. İzmir İstasyonu yenileme projesi başta olmak üzere eski Gar binası olarak kullanılan yerin de Okçuluk ve Gençlik Merkezi olarak hizmet vereceğini duyurdu.

ŞEHİR TRAFİĞİNİ RAHATLACAK ÇALIŞMA

Afyonkarahisar’da trafik sorununa çare bulmak adına güzergâhlarda değişiklik yapılması için çalışma yapıldığını aktaran Başkanımız konuya ilişkin; “Afyon olarak 5 ana arter var. Mecidiye, Gazligöl Caddesi, Ordu bulvarı, Ambaryolu ve Kurtuluş Caddesi. Yapılaşmanın tamamen bittiği caddeler. Yolu buralarda genişletme imkânımız yok. Nüfusuna oranla en fazla taşıta sahip bir iliz. Toplu taşıma çok fazla tercih edilmiyor. Esnaf isek arabamızı dükkân önüne koymak istiyoruz. Araç parklanma nedeni ile de tek araçlık geçişler oluyor. Kayseri’den ve İstanbul’dan hocalarımızı getirdik çalışma yaptırdık. Mecidiye caddemizi şehre giriş olarak düşünelim Gazlıgöl caddesini merkezden çıkış olarak, tek yön. Ordu Bulvarımızı merkeze hem giriş hem çıkış olarak düzenleyelim, Ambaryolu şehirden çıkış ve Kurtuluş Caddesini de merkeze giriş olarak diye düşündük. Çalışmaları yaptık. Bu ay içerisinde denemeye başlayacağız. Vatandaşlarımızla da görüştüm, başka bir imkânımız yok. Palyatif bir çözüm olabilir diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

"TELEFERİK PROJESİ İLE İLGİLİ HİÇBİR ENGEL YOK"

Başkan Zeybek vizyon projelerinden olan Teleferik ve Kale Çevre düzenlemesi yatırımı da konuşulan konular arasındaydı. 

Başkan Zeybek çalışmaların son durumunu anlatarak proje ile ilgili hiçbir engelin olmadığını vurgulayarak “İhale ettik, yer teslimi yapıldı kazılar başladı, kale tepesinde Müze Müdürlüğümüz ’de çalışma yaptı. Bulunan bazı bulgular Anıtlar Kurulu tarafından incelendi. Şu anda projenin yapılmasına engel hiçbir mani kalmadı. İhaleyi alan firma makine motor kabin aksamının tamamını İsviçre’den alıyor. Her şeyin hazır olduğu ifade edildi. Bu hafta içinde Müze Müdürlüğü’nün çalışmaları tamamlanıyor. Ayakların temel kazıları yapılıp direkler dikilecek, montaja başlanacak. Mayıs başında işin bitirilmesi için gayret gösterileceği ifade edildi. Seçimlerden önce direkler dikilip halatlar gerilip kabinler takılacak. Ben de “İnanmadılar ama yaptık” diye de paylaşım yapacağım ifadeleri ile projedeki son durumu özetledi. >>ODAK HABER MERKEZİ

#afyon #odakgazetesi #projeler #ihale
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yıkım sürecini tamir edeceğiz
Yıkım sürecini tamir edeceğiz
İhtiyaçlar tespit edildi
İhtiyaçlar tespit edildi