Advert

1 Nisan şakası değil

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarını bilgilendirme seminerinde konuşan BİK Konya Şube Müdürü Ali Aktaş, internet medya yasasının 13 Ocak 2023 tarihinde kamuoyuna duyurulacağını ve yasanın 1 Nisan tarihinde uygulanacağını açıkladı

1 Nisan şakası değil
1 Nisan şakası değil Admin
Bu içerik 142 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rıza Çerçel Kültür Merkezinde gerçekleştirilen seminerde Gazeteci İsmail Akar moderatörlük yaptı. Basın İlan Kurumu Konya Bölge Müdürü Ali Aktaş ile Afyonkarahisar Baro Başkanı Avukat Turgay Şahin konuşmacı olarak katıldı.  Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak'ta semire katıldı. Seminerde konuşan Şahin basın kanunundaki değişiklikler konusunda bilgiler verdi. 

BEYANNAME ŞARTI GETİRİLDİ

İnternet haberciliği ile uğraşanlar gazetecilerin sarı basın kartı alabileceğini hatırlatan Şahin, "Süreli haber tanımına internet haberciliği yapan siteler dahil edilecek. İnternet haber sitelerinde, gazetelerde olduğu gibi bir takım beyannameler bulundurulması şartı getirildi. Bir takım bilgiler künye bölümünde yer alacak. Kayıt içeriği verilen yayın sahibi tüzel kişi elektronik tebligat adresiyle gösterilecek" dedi.

Şahin, "Yayın durdurma haber siteleri bakımında uygulanan Cumhuriyet Başsavcılığı internet haber sitesi vasfının kazanılmadığının tesbiti amacıyla Askeri Ceza Mahkemesine başvurulacak. Başvurunun kabul edilmesi halinde internet haber siteleri için sağlanabilecek ilan ve reklam için çalışan basın kartı hakkı ortadan kalkacak. İnternet haber sitesinde yayınlanan içerikler Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerektiğinde talep edilmek üzere 2 yıllığına muhafaza edilecek" dedi.

MADDİ TAZMİNAT ÖDEYECEKLER

Basılmış eserler ve internet haber sitelerinde süreli ve süresiz yayın ve yayınlar dolayısıyla işlenen suçlardan eser sahibinin sorumlu olacağına değinen Şahin,"Eğer sahibi belli değilse, sorumlu müdür ve genel yayın yönetmeni, editör, basın danışmanı sorumlu tutulacak. Yine eser sahibi ve yayın sahibi maddi tazminattan sorumludur."

Şahin, "İnternet haber sitelerinde ise zarar gören kişinin düzeltme ve cevap yazısı, sorumlu müdür hiç bir düzeltme ve ekleme yapmaksızın yazıyı aldığı tarihten en geç bir gün içinde yetkili yayının yer aldığı sayfa ve sütunlarda yayınlamak zorunda. Yayın hakkında verilen erişimin engellemesi veya içeriğin çıkarılması durumunda veya internet haber sitesinin içeriğini kendiliğinden çıkarılması durumunda düzeltme ve cevap metni ile ilgili yayın yapıldığı internet haber sitesinin ilk 24 saatinde anasayfada olmak üzere 1 hafta süreyle yayınlanacak" dedi. 

20 BİN LİRAYA KADAR ADLİ PARA CEZASI

Düzeltme cevaba neden olan eser 20 satırdan az ise düzeltme cevap satırıda 30 satırı geçemeyeceğine ve karikatürlere ilişkin gerçeğe aykırı, kişilik haklarını zedeleyici karikatür basılmışsa da buna ilişkin düzeltme ve cevap hakkının kullanılabileceğine değinen Şahin, "Yetkili makamlar 3 gün içinde itirazı inceliyor. Buna ilişkin internet haber sitelerinde adli para cezası sistemi var. 500 TL'den 20 bin TL'ye kadar işlem görecek. Savcılığın yada ilgili merceklerin istediği içeriğin teslimini yerine getirmeyen sorumlu müdür içinde adli para cezası öngörülüyor" ifadelerini kullandı. 

Şahin, "Düzeltme ve cevap yazısının yayınlanmaması halinde, masraflar yayın sahipleri tarafından karşılanmak üzere, bu yazının iki internet haber sitesi ve triajı 100 bin lira üzerinde olan  2  gazetenin ilan şeklinde yayınlanmasına karar verildi. Bu gerçekten biraz önce saydığım adli para cezalarının çok çok üzerinde. Ciddi maddi bir külfet getirebilecek bu hususta basın mensuplarının ve özellikle internet haber sitelerinin dikkatini çekmek isterim" dedi.   

EN GEÇ 6 AY

Şahin, cinsel saldırı, cinayet ve intihar olayları hakkında haber sınırlarını aşan ve bu fiillere özendirebilecek yazı ve resim yayınlayanların Bin Liradan 20 Bin Liraya kadar para cezası, internet siteleri için 10 Bin Liranın aşağısında olmayacağına değindi. Küçük yaş gruplarına uygulanabilecek cinsel saldırı, evlilik vaadiyle cinsel saldırı ve fuhuşa sevk etmek suçunları kapsamında 18 yaşından küçük mağdurların kimliklerini açıklayacak veya tanınmalarına yol açacak şekilde yayın yapanlar hakkında da adli para cezasına tabi tutulacakları bildirildi. 

Şahin, basılmış eser ve internet haber siteleri yoluyla işlenen ve bu kanunda ön görülen diğer suçlara ilişkin ceza davaların bir muhakeme şartı olarak günlük süreli yayınlar ve internet haber siteleri yönünden 4 ay, diğer basın ve basılmış eserler yönünden ise 6 ay içinde açılması gerektiğini ifade etti.  >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#afyon #odakgazetesi #güncel #medyayasası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İhtiyaçlar tespit edildi
İhtiyaçlar tespit edildi
DARBE ÇAĞRISI ÇIKTI
DARBE ÇAĞRISI ÇIKTI