Advert

Abonelere zam yapmayın, Devlete mahsup yaptırın

AFJET 6 ay önce yaptığı %75 zammın ardından şimdi yeniden zam yapmaya hazırlanıyor. AFJET Yönetim Kurulu Üyesi ve İGM Başkanı Burhanettin Çoban’ın ‘Zam mutlaka yapılacak, yapılmadan olur mu?’ sözlerine tepki gösteren vatandaşlar AFJET Yönetimini ve Milletvekillerini uyanık olmaya ve göreve davet etti; ‘Hükümet halkı ve sanayiciyi korumak için elektrik ve doğalgazda büyük sübvansiyonlar yapıyor, siz zam peşindesiniz. Kayserili gibi düşünün. Devlete elektrik satıyorsunuz, ama aynı elektriği üç mislinden fazla bedele alıyorsunuz. Biraz uyanık olun. Ürettiğiniz kadarını aldığınızdan mahsup ettirin. Kanunen bir engel varsa da Milletvekillerimiz neden ilgilenmiyor? Gidin Vekillerin kapısında yatın ve bu işi çözün. Seçime kalmış bir kaç ay, siz altı ay önce yaptığınız zammın ardından yeniden zam çığırtkanlığı yapıyorsunuz. Başka bir amacınız mı var?’ dediler

Abonelere zam yapmayın, Devlete mahsup yaptırın
Abonelere zam yapmayın, Devlete mahsup yaptırın Admin
Bu içerik 154 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

AFJET 6 ay önce yaptığı %75 zammın ardından şimdi yeniden zam yapmaya hazırlanıyor. AFJET Yönetim Kurulu Üyesi ve İGM Başkanı Burhanettin Çoban’ın ‘Zam mutlaka yapılacak, yapılmadan olur mu?’ sözlerine tepki gösteren vatandaşlar AFJET Yönetimini ve Milletvekillerini uyanık olmaya ve göreve davet etti; ‘Hükümet halkı ve sanayiciyi korumak için elektrik ve doğalgazda büyük sübvansiyonlar yapıyor, siz zam peşindesiniz. Kayserili gibi düşünün. Devlete elektrik satıyorsunuz, ama aynı elektriği üç mislinden fazla bedele alıyorsunuz. Biraz uyanık olun. Ürettiğiniz kadarını aldığınızdan mahsup ettirin. Kanunen bir engel varsa da Milletvekillerimiz neden ilgilenmiyor? Gidin Vekillerin kapısında yatın ve bu işi çözün. Seçime kalmış bir kaç ay, siz altı ay önce yaptığınız zammın ardından yeniden zam çığırtkanlığı yapıyorsunuz. Başka bir amacınız mı var?’ dediler.

6 AYDA YENİDEN ZAM GÜNDEMDE !

AFJET altı ay önce yaptığı %75 oranındaki zammın ardından şimdi yeniden zam yapmaya hazırlanıyor. Devletin hem doğalgaz, hem de elektrik tüketimlerinde büyük sübvansiyonlar yaparak halka ve sanayiciye destek politikasına rağmen, kamu kuruluşu olan AFJET’in altı ay sonra yeniden zam kulislerine başlaması ve bunu İGM Başkanı ve AFJET Yönetim Kurulu Üyesi Burhanettin Çoban’ın ağzından dillendirerek kamuoyunu alıştırmaya çalışması tepkiyle karşılandı. Çoban’ın ‘Mutlaka yapılacak, yapılmadan olur mu?’ sözleri üzerine, AFJET Yönetimini ve Milletvekillerini uyanık olmaya davet eden vatandaşlar, ‘Kayserili gibi düşünün. Birazda halkın ve sanayicinin yanında olun. Termal Otellerimizi, turizm sektörümüzü düşünün. Sıkıştığınızda zam gerekiyor diye kulislere başlamayın’ dediler.

NEDEN UYANIK DEĞİLSİNİZ?

AFJET’in Jeotermal enerjiden elektrik enerjisi ürettiğini belirten vatandaşlar önemli bir hususa işaret ettiler; ‘AFJET yenilebilir enerji alanında öncü bir kuruluş. Devletin kuruluşu. Yıllardır Afyondan binlerce konut ve işyerini jeotermal enerji ile ısıtıyor. Kullandığı sıcak suyu da kendilerinin ifadesine göre büyük ölçüde reenjekte ederek yenilenmesini sağlıyorlar. Isıtmanın yanı sıra yıllardır da jeotermalden elektrik üretiyorlar ve bunu da ilgili şirkete satıyorlar. Aynı şirketten de kuyu pompaları ve diğer tüketimler için elektrik alımı yapmaktalar. Devletimiz hem Güneş Enerjisinde, hem de rüzgar enerjisinde üreticilerin kullandıkları elektriğe mahsup işlemi uyguluyor. Ama bizim AFJET nedense bu konuda bir girişimde bulunmamış bugüne kadar. Ne kadar acı bir durum.’

ÜRETİYOR SATIYOR, ÜÇ MİSLİNE GERİ ALIYOR

AFJET’in jeotermal kaynakları ile aylık ortalama 1,5 ila 2 milyon Kw/saat ile elektrik enerjisi ürettiğini, bunun yanı sıra 2,5 ila 3,4 milyon Kw/saat elektrik enerjisi tükettiği öğrenildi. AFJET’in jeotermal enerjiden ürettiği elektriği ilgili şirkete Kw/saatini 1.90 TL ye sattığı, bunun yanı sıra aynı elektriği ilgili şirketten 4.87 TL ye geri aldığı öğrenildi. AFJET’in kendi ürettiği miktar kadarını mahsuplaşması halinde şirketin kasasında kalacağı rakamın aylık olarak 6 milyon TL civarında olacağı belirtiliyor. Yıllık bazda ise yaz aylarında daha fazla elektrik üretimi olmasına rağmen, kış aylarındaki en düşük üretim miktarından bile hesaplansa dahi, yıllık kasada kalacak rakamın 70 milyon TL civarında olacağı ifade ediliyor. AFJET’in sadece bu mahsuplaşmayı yapması halinde bile zam yapmadan bütçesini dengeleyebileceği, hatta altı ay önce yaptığı zammı geri bile çekebileceği belirtiliyor.

TERMAL OTELLERE KASTINIZ MI VAR?

Afyonun turizm için pek çok kurum ve kuruluşlarıyla seferber olduğuna dikkat çeken ilgililer ise, ‘Termal turizmin başkentiyiz diye övünüyoruz. Ama AFJET termal otelleri sanki hasmı gibi görüyor. Termal otellerin maliyetlerinin düşürülmesi için tüm AFJET Yönetim Kurulunun harekete geçmesi gerekli. Çünkü termal otellerimizin maliyeti ne kadar düşük olursa, fiyatları da o ölçüde düşük olacaktır. Afyonda termal otellere gelecek her misafir, tüm şehir ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Bu göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Bugün hangi otel yönetimiyle görüşülse altı ay önce yapılan zamların olumsuz etkilerinden bahsedecektir. Ayrıca şimdilerde dillendirilen yeni zam konusu da tüm otellerin yönetimlerini huzursuz etmektedir. Altı ay önce yapılan zammı bile bazı oteller müşterilerine yansıtmamış, sinelerine çekmişlerdir’ dediler.

GES VE RÜZGARA VAR, JES E YOK!

MİLLETVEKİLLERİMİZ, HAYDİ JES’E BİR JEST YAPIN...

Devletin Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi üretimi yapan kuruluşların kendi tükettikleri enerjilere mahsuplaşma imkanı getirdiğine dikkat çeken ilgililer, ‘Bugüne kadar Jeotermal Enerjide böyle bir uygulama olmamış. AFJET’te görevli bazı bürokratlara bu durumu sorduğumuzda JES’e uygulanma imkanı yok dediler. Bizde bu konunun üzerine gitmemiştik. Aslında bu mahsuplaşma olduğu takdirde AFJET’in çok büyük bir ölçüde kaynak sağlayacağı görülüyor. Böyle olursa da zam yapılmaz. Yeni yatırımlarımızın bile önü açılır’ dediler. Konu ile ilgili olarak AK Parti ve MHP Milletvekillerimizin birlikte ilgili Bakan ile görüştükleri takdirde konunun hızlı bir şekilde çözüleceği, AFJET’in bir kamu kuruluşu olması nedeniyle Bakanlık ilgililerinin de bu konuya sıcak bakacakları belirtiliyor.

ELEKTRİK BİR YILDA ÜÇ MİSLİ ARTTI

AFJET’in geçen yıl ocak ayında ödediği elektrik faturasının 5 milyon 170 bin TL olduğunu ifade eden ilgililer, ‘Bu yıl aynı dönemde aynı miktarda enerji tüketmişiz. Aslında geçen yıla göre daha fazla kuyudan su çekiyoruz, reenjekte miktarımız ve pompa sayımız arttı ama aynı miktar elektrik tüketimi yapmaktayız. Bunun nedeni tüm kuyularımızdaki pompalarımızı bakımdan geçirdik ve yeni üç pompa aldık. Bu pompalar muadillerine göre daha az enerji tüketiyorlar. Tüketimimiz Kw/saat olarak aynı civarda olsa da ödediğimiz fatura miktarı arttı. Geçen yıl 5 milyon 170 bin TL ödediğimiz fatura bu yıl aynı dönemde aynı miktar için 17 milyon TL geldi. Sıkıntımız elektrik faturasındaki artış’ dediler.

AFJET YATIRIMLARI GÜZEL, SIRA MAHSUPTA

AFJET’in son aylarda önemli yatırımlar yaptığına dikkat çeken ilgililer, ‘Yeni Genel Müdür İsmail Kara işinin uzmanı. Kendisini takdir ediyoruz. Yeni Vali Kübra Güran Yiğitbaşı ile Belediye Başkanı Mehmet Zeybek AFJET’in daha rantabıl hale gelmesi için yapılması gereken yatırımlar için ellerinden geleni yaptılar. Son alınan üç Rus pompası isabetli bir karardı. Tüm kuyulardaki pompaların bakımlarının yapılması ve yeni pompaların sisteme alınması üç ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirildi. Bu konuda İsmail Kara’yı tebrik etmek gerekli. Tüm bunlar için gerekli krediyi temin noktasında da Milletvekilleri gerekeni hızlıca yaptılar. Şimdi sıra elbirliği ile elektrik üretiminin, tüketim ile mahsuplaştırılması noktasında birlikte hareket edilmesidir’ dediler.ODAK ÖZEL HABER / MEHMET EMİN GÜZBEY

#afyon #afjet #odakgazetesi #burhanettinçoban #ısınma #enerji #zam #AFJET
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeni sezona hazırlanıyorlar
Yeni sezona hazırlanıyorlar
Mermer Sektörü Bilgilendiriliyor
Mermer Sektörü Bilgilendiriliyor