Advert

Artık herkes destek alabiliyor

Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde 28 yaşındaki ziraat mühendisi Emir Ercan Özdemir, babasından devraldığı çiftlikte devletten aldığı hibe desteğiyle büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapıyor

Artık herkes destek alabiliyor
Artık herkes destek alabiliyor Admin
Bu içerik 193 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden 2021'de mezun olan Emir Ercan Özdemir, 3 yıl önce vefat eden babasının Yeşilçiftlik beldesindeki 36 bin metrekarelik çiftliğinin başına geçti. Babasının et tavukçuluğundan istenilen verimi alamadığını gören Özdemir, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmaya karar verdi. Bunun üzerine Tarım ve Orman Bakanlığının "Gebe Düve Desteği" ile "Kırsal Kalkınmada Uzman Eller" projelerine başvuran Özdemir, 700 bin liralık hibe desteği ile 55 büyükbaş hayvan satın aldı.

KIYMETLİ BİR SEKTÖR

Özdemir, AA muhabirine, hayvancılığa yabancı olmadığını ve babasının vasiyeti üzerine çiftliğin başına geçtiğini söyledi. Hayvan yetiştiriciliğinin kendisi için kıymetli bir sektör olduğunu dile getiren Özdemir, "Çiftliğimizde destekle aldığımız 55 büyükbaş hayvan var, 60 da buzağı mevcut. Bu hayvanlardan günlük 850-900 litre süt sağıyoruz. Hayvanların tamamı Simental sığır ırkı olduğu için sütteki yağ oranı çok yüksek" dedi.

BİZİ ÖRNEK ALIYORLAR

Özdemir, çiftliği gebe düve merkezi haline getirmek istediğine dikkati çekerek, "Kendi buzağılarımı büyütüp, çiftçilik yapan insanlara kaliteli hayvan satışı yapmak istiyorum. Üniversitede ziraat bölümü okuduğum için işimi hem anlayarak hem severek yapıyorum. Çevremdeki insanlar da bizi örnek alıyor. Bizden fikir alıp ona göre yatırım yapıyorlar." diye konuştu.

14 KİŞİYE HİBE VERİLDİ

Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar da geçen yıl kentte 43 proje için hibe desteğine başvuru yapıldığını belirtti. Sözleşme imzaladıkları 20 girişimciden 14'üne hibe ödemesinin yapıldığına dikkati çeken Acar, "2023 yılında da projeye devam ediyoruz. Projenin geçen yıla göre farkı daha önceden sadece yüksek okul veya lisans mezunlarına destek veriyorduk, bu yıl buna lise mezunları da dahil edildi" ifadesini kullandı. //AA

#çiftçi #odakgazetesi #genççiftçi #emirercanözdemir #sultandağı #hibedesteği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeni sezona hazırlanıyorlar
Yeni sezona hazırlanıyorlar
Mermer Sektörü Bilgilendiriliyor
Mermer Sektörü Bilgilendiriliyor