Advert

Üç aylar başladı

İslam Aleminin en faziletli zamanlarından olan Recep, Şaban ve Ramazan ayları üç ayların başlangıcıdır. 2023 yılında ise üç aylar ocak ayının 23'üne denk geliyor

Üç aylar başladı
Üç aylar başladı Admin
Bu içerik 116 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dini günler takvimine göre 2023 yılının faziletli üç ayları geldi. Bu yıl üç ayların ilki 23 Ocak’ta eda edilmeye başlıyor. Bu üç ayların içerisinde Regaib Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir gecesi gibi mübarek günler yer alıyor.

Üç aylar bugün başladı. Hz. Muhammed'in  (s.a.v) Recep Allah'ın Şaban benim, Ramazan ise ümmetimin ayıdır!" buyurduğu ayları ise İslam Alemi dini açıdan en iyi nasıl geçireceklerini merak ediyor. İşte, üç aylarda yapılacak ibadetleri Diyanet İşleri Başkanlığı paylaştı…

ÜÇ AYLARDA YAPILACAK İBADETLER NELER?

Bu günlerde nefisler hesaba çekilmeli, ana sermayemiz olan ömrümüzün nerede ve nasıl tüketildiği gözden geçirilmeli, amel defterimize neler yazıldığı, Mahşer günü kurulacak büyük divanın tek Hâkimi Yüce Allah'ın (cc) hakkımızda nasıl bir hüküm vereceği düşünülmelidir. Bu aylar dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz ve verimli geçirmemiz gereken aylardır.

*Kur'an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

*Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilmeli, O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

*Tefekkürde bulunulmalı, “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

*4 Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli, manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk'a niyazda bulunulmalı

*Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli.

*Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.

*Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

*Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

* Tesbih ve zikirler yapılmalı.

ODAK HABER MERKEZİ

#odakgazetesi #recepayı #diyanetişleribaşkanlı #afyon #recepayı #şabanayı #regaipkandili
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Maçı birlikte izlediler
Maçı birlikte izlediler
Başkanlar fikir alış verişinde bulundu
Başkanlar fikir alış verişinde bulundu