Konuk Kalem: Hakan Çelik/Posta Gazetesi

Frig medeniyetiyle dünyaya açılıyor

Konuk Kalem: Hakan Çelik/Posta Gazetesi
Konuk Kalem: Hakan Çelik/Posta Gazetesi Admin
Bu içerik 34 kez okundu.

Frig medeniyetiyle dünyaya açılıyor

Hakan Çelik/Posta Gazetesi

Afyonkarahisar, millî mücadelenin en çetin yaşandığı illerimizden. Günümüze yaklaşırken Afyon, ticaretin farklı alanlarında öne çıkmış, coğrafi konumunun avantajıyla da başarılı yerlerden biri hâline gelmiş. Sucuk başta olmak üzere güçlü gıda endüstrisi ve Türkiye’nin bir numaralı termal tesisleri burada.

Üretim, ihracat ve istihdam sıralamalarında güçlü bir yer Afyon. Daha önce değerli dostum, dünyanın sayılı müzik koleksiyonerlerinden işadamı Şükrü Demirayak’ı ziyaret etmek için iki kez Afyon’a gitmiştim. Cumartesi günü CNN Türk’teki programımın ardından otomobile atlayıp tekrar Afyon’a gittim.

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ile buluştuk. Müstakbel Kebap’ta yemek yiyerek turumuza başladık. Afyon’a yolunuz düşerse, mutlaka gitmenizi öneririm, pandemi ve hijyen kurallarını esas alan güzel bir servis ve harika bir mutfağı var.

Vali Gökmen Çiçek, daha önce İçişleri Bakanlığı’nda Personel Genel Müdürü olarak görev yapmıştı. Kamuda tanınan, güvenilen ve sevilen bir isim. Çalışkanlığını duymuştum ancak anlatanların ne demek istediğini Afyon’a gidince anladım. Vali Çiçek, son derece sıcak ve mütevazı, tam bir proje insanı.

Vali, Afyon’u sadece kuzey-güney hattında seyahat edenlerin soluklandığı bir yer kimliğinden çıkarmak istiyor.

Çok da haklı. Zira şehrin müthiş potansiyeli var. Sadece klişelerle anılması haksızlık olur. İnanları gayretli ve açık fikirli. Ekonomik potansiyeli büyük. Vali’nin üzerinde çalıştığı, desteklediği veya farkındalık yaratmak istediği şeyler başarılırsa Afyon bambaşka bir görünüme bürünebilir.

Kadın Kültür Evi projesini çok önemsiyor. Kadınların ihtiyaç duyduğu şeylerin temininden meslek edinme ve hobilere kadar bir dizi önemli konuda çalışma yürütülüyor. Beni en fazla etkileyen yerlerden biri antik Frig medeniyetinin yaşam alanları oldu.

Afyon, tarihî ve kültür birikimi açısından birçok kişinin yeterince bilmediği bu olağanüstü uygarlığın izlerini taşıyor. Köylerin içinden geçip, kayalara oyularak yapılan bölgeye geldiğimizde hava kararmıştı. Otomobillerin farlarının aydınlattığı noktalardan antik çağın apartmanlarını andıran yerlere ulaştık. Gerçekten çok etkileyici. Kayaların içinde kiliseler, soyluların mezarları ve halkın yaşam alanları ziyaretçileri bekliyor.

Vali, ışıklandırma yapılacağını, kısa süreli dinlenme ve ziyaret noktalarının düzenleneceğini anlattı. Çevre köylerdeki binalar da restore edilecek. Sonraki dönemde inşa edilmiş yapılar tarihî dokuya uygun hâle dönüştürülecek. Vali’nin anlattığı proje tamamlandığında, özenli bir restorasyon ve bakım çalışmasıyla, iddia ediyorum, Afyon dünya çapında tanınan ve bilinen bir ziyaret noktası olur.

Kültür-sanat odaklı turları tercih eden yüksek gelir seviyesine sahip Amerikalı, Japon, Hollandalı ve Fransız turistleri burada görmeye başlarız. Bu ziyaretçileri gerek hizmet gerekse altyapı açısından memnun edecek tesisler mevcut. Benim gece kaldığım Akrones Otel, şehrin 5 yıldızlı ve kaliteli tesisleri arasında. Bir zaman yaratıp mutlaka Afyon’a gidin ve Frig uygarlığının izlerini sürün derim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronalı şoför dolmuş sürerken yakalandı
Koronalı şoför dolmuş sürerken yakalandı
AKÜ’den 550 fidan
AKÜ’den 550 fidan