Samimiyetle yola çıktık

Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı önemli açıklamalarda bulundu. Belediyeyi büyük bir borç yükü ile teslim aldıklarını dile getiren Başkan Atlı, seçim öncesi verdiği vaatte alacaklı olan işçilerin maaşını göreve gelir gelmez ödeyeceği yönünde verdiği sözü tuttuğunu söyledi

Samimiyetle yola çıktık
Samimiyetle yola çıktık Admin
Bu içerik 44 kez okundu.

Samimiyetle yola çıktık

Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı önemli açıklamalarda bulundu. Belediyeyi büyük bir borç yükü ile teslim aldıklarını dile getiren Başkan Atlı, seçim öncesi verdiği vaatte alacaklı olan işçilerin maaşını göreve gelir gelmez ödeyeceği yönünde verdiği sözü tuttuğunu söyledi

Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı yaptığı açıklamada, “Özellikle ilk olarak şunu söyleyeyim tevazu samimiyet ve gayretle yola çıktık. Gönül belediyeciliği konusunda biz dedik ki Çay’ın geleceğine, yapılan işlere, sorunlara, yaşanabilir güzel bir yeşil Çay için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız dedik ve aday olduk. Bu süreçte sağ olsunlar hemşerilerimiz bizi tercih ettiler. Biz 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra ciddi anlamda mali yönden kötü bir belediye teslim aldık. Seçim öncesi vaatlerimde de söyledim emeğe saygı bizim en öncelikli ilkemiz. Nedir emeğe saygı şimdi bir çalışan düşünün maaşını alamıyor her gün çalışmak zorunda evine ekmek götürmek zorunda ve çalıştığı emeğin karşılığını alamadığında siz ise bir taraftan iyi bir performans bekliyorsunuz. Bunu beklemeniz insanüstü bir iş biz dedik ki ne yapalım 6 aylık yaklaşık 1 milyona yakın taşeron işçi alacağı vardı. Biz dedik ki gelin kardeşim arkadaşım biz sizin bu işçi alacağınızı iki taksitte ödeyelim. Hızlı bir şekilde yaklaşık 1 milyon TL işçi alacağını ödedik. Geldiğimizden 6 ay içinde yaklaşık 3 milyon gibi bir bedeli işçi alacaklarına ve emekli ikramiyelerine ödedik” dedi.

TAŞI KENDİMİZ DÖŞÜYORUZ

Kaynağı nereden bulduklarını anlatan Başkan Atlı, “Tamamen kaynağımızı mevcut kaynakları verimli kullanarak oluşturduk. Biz ne yaptık taş döşedik ihale yapmadık bu taşları sadece malzemeyi aldık kendimiz yaptık. Şuana kadar 16 aylık dilimde hiçbir işimizi hizmet alımıyla yapmadık. Mal alımı yaptık geri kalan tamamı alt yapıdan tutun parke taşından tutun, kanalizasyon hat döşemesinden tutun tamamı bizim belediye çalışanlarımızın marifetiyle dediğim gibi özellikle çalışanlarıma çok teşekkür ediyorum.  500 günde inanılmaz bir özveri ile çalıştılar. Biz bu işi yapamayız demediler bilmiyorlarsa öğrendiler ve belediyenin kalkınması belediyenin çarkının dönmesi noktasında en az şahsım kadar çalışanlarımızın emeği var. 41 milyon lira borç, araç gereçlerimizde ciddi bir bakım ve eksik evrak onun haricinde Çay Bel Taş limitet şirketinin bu ticari faaliyet yürüten bir şirket yaptığı hizmetlerinin tamamının zarar ettiğini ve yaklaşık 65 dava ile karşı karşıya olduğumuzu gördüm”

ESNAF MAĞDUR EDİLEMEZ

Başkan Atlı, “Yaklaşık 8 yıl önce yapılan bir arıtma tesisimiz vardı. Ben borç listesini aldığımda elime gördüm ki kişiye 100 lira borcumuz gözüküyor. Aradan bir hafta geçti bir tane haciz yazısı geldi 340 bin lira borcunuz var diye. Haciz işlemine başlayacaklardı biz hemen firmanın sahibiyle iletişime geçtik. Ben aradım dedim ki Veli bey böyle bir icra yazınız geldi. Bizim bir borcumuz varmış. Şahsım ve belediye adına özür diliyorum dedim. Şundan dolayı özür diliyorum dedim. Bir esnaf 8 yıl boyunca mağdur edilemez. Bir alacağı var belediyeden ve 8 yıldır belediye tarafından ödenemiyor. Buna kişi çok mutlu oldu benim aramamdan, özür dilememden ve bir hafta sonra ziyaretimize geldi. Oturduk mali müşavirinden tutun avukatından tutun ekip olarak geldiler. Dedim ki Veli Bey bizim bu parayı ödeme şansımız yok. Bir sürü borcumuz var. Bu konuda bize yardımcı olun inanın ki sonunda İsmail Bey biz ana para ile uzlaşı sağlayıp davayı düşürüp 300 bin lira olan bedeli 110 bin lira ile kapattık ve dediğim gibi bu 65 davanın da 40 tanesini karşılıklı belediyenin hukukçuları ile ve karşı tarafın hukukçuları ile uzlaşı sağladık. Günün sonunda belediyenin menfaatlerini korumak kaydı ile ciddi anlamda biz bu belediyenin karına oldu. Şuanda bizim çalışmalarımızı tıkayacak bir engelimiz yok daha önce bizim otobüslerimiz bağlanıyordu. Yani düşünün böyle bir pozisyondan şuanda biz belediye olarak esnaf borcunu bitirdik yaklaşık 15 ayda 6 milyon borç ödedik. Tabi ki biz bunu söylediğimizde bir grup şunu diyor devletin borcu mu olur. Belediyenin borcu mu olur. Belediyenin borcu olur tabi ki. Belediyenin kaynaklarını en verimli şekilde kullanmakla mükellefiz. Bunu vatandaşa hizmet sunarak harcamamız lazım ve insanlarda o yüzden Hüseyin Atlı’yı seçtiler. Şuanda aldığımız her ürün için şunu söylüyorum ben diyorum ki malınızı en iyi şekilde teslim ediyorsunuz. Evrakları bitiyor 7 iş günü içerisinde paranızı ödüyorum. Lütfen buna göre fiyat alın diyorum arkadaşlara. İhaleye çıkarken oradan temin yaparken diyorum ki kim olduğu önemli değil. Bize doğru ürünü getirsin. Biz bunu doğru şekilde doğru zamanda teslim alalım ve en uygun fiyatı verelim.”

MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK

Millet Bahçesi ile ilgili konuşan Başkan Atlı, “Bizim dört yol meydanında yaklaşık 4200 metre kare şeker fabrikalarına ait bir alan var. Burası çok kıymetli bir alan. Burası özelleştirme idaresinde burası satılığa çıktı. Buranın imarı yapılmış konut ve ticari alan olarak. Biz sivil toplum örgütleri, muhtarlar, belediye olarak bu yapılan imara itiraz ettik. İtirazımız yukarıda kabul gördü ve buranın bedelsiz olarak belediye ye kazandırılması için başvurduk. Baktık ki biz bundan sonuç alamıyoruz. Sonra özelleştirme idaresi başkanlığına gittik. Dedik ki buranın imarını lütfen değiştirin burayı park yapın. Çay halkının sosyokültürel olarak kullanabileceği bir alan yapın. Bu noktada sağ olsun bizi dikkate aldılar. Buranın ön tarafını park arka tarafını da sosyal kültürel alan olarak değiştirdiler. Önümüzdeki günlerde de inşallah kullanım hakkı belediyemize geçecek ama ben burada bir teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Sayın Vekilimiz Ali Özkaya Beye Sayın Vekilimiz İbrahim Yurdunuseven’e ve İl Başkanımız Hüseyin Sezen e çok çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu alanın kazandırılması hiç kolay bir iş değildi. Burası insanların ailecek geldiği, çok rahat bir şekilde orada vakit geçirebildiği kafeteryasıyla sosyal alanlarıyla Çay’ın tam orta göbeğinde bir millet parkı.”

VALİMİZ DESTEK VERİYOR

Gençlik Merkezi hakkında konuşan Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı, “Geçenlerde Sayın Valimiz ilçemizi ziyaret etti. Sağ olsun bize o kadar güzel müjdeler verdi ki gençlik merkezinin özellikle eski devlet hastanesinin arkasındaki diyaliz binası orası gençlik ve spor müdürlüğüne aktarılmıştı. Hemen tadilatına başlanıyor ve inanıyorum ki 3, 4 ay içerisinde gençlik merkezimiz faaliyete geçecek. Yine sayın Valimizin verdiği müjdelerden daha öncesinde de vekillerin de gayreti ile Çay’ımızda bir kapalı spor salonu yoktu. Bu çok üzücü idi bizim için. Çünkü Afyon ilçeleri içinde tek kapalı spor salonu olmayan ilçeyiz. Bu noktada da Çay Çağlayan Sporumuz var bizim. Amatör de idi süper amatör e geçti. Yani bu tür faaliyetlerde de etkin bir ilçeyiz bu noktada sayın Valimiz hemen yerini tespit ettirdi. Yaklaşık 500 kişilik ve yanında açık sahaları ile beraber. Bir kapalı spor salonu sözü verdi. Bakanlıktan da bunun bütçesi ayrıldı. İnşallah önümüzdeki 2021 de inşaatı başlamış olacak.”

KAYNAKLARI VERİMLİ KULLANIYORUZ

“Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Nişan kaya içme suyu hattı döşedik biz. Bu barajın gövdesinde kalmış. Bizim Çay’ın ana içme suyu kaynak hattı burayı biz bugün ihaleyi yapsak yaklaşık 1 milyon un üzerinde ihale bedeli var. Yani biz 3.5 kilometrelik hattı yenilesek dağın yamacında zor şartlarda olacak. Biz buna ihale yapmayalım dedik arkadaşlara biz 1 milyon ödeyebilecek bir belediye değiliz. Napalım biz gidelim Sayın Bakanımıza rica edelim. Bize lütfen döşenecek boruyu Devlet Su İşleri kanalı ile destek verin. Sayın Bakan Yardımcımız Akif Özkal Bey de talimatlarını verdiler biz borularımızı DSİ den aldık. Bedelsiz olarak aldık. 3,5 km boruyu biz gece gündüz durmadan yaklaşık iki ay çalışaraktan kendi marifetimizle döşedik. 1 milyon kar ederek. Bizim 1 milyonumuz demek yaklaşık 2 aylık işçi maaşımız demek. Yani yapılan işlerde biz ilk önce koyuyoruz ortaya diyorum ki arkadaşlara biz bunu yaparmıyız. Tabi ki şimdi onlar bile alıştılar. Tamamen öz kaynaklarımızı kullanmaya. Biz varız diyorlar bizi kırmıyorlar. İyi bir motivasyonla çok zor görünen şeyleri biz kendi marifetimizle yapabiliyoruz.”

BARAJ BİZİM BARAJIMIZ

İçme suyu ile ilgili de konuşan Başkan Atlı, “Bizim Çay İlçesi olarak hiç kimse ile kavgamız yok. Şimdi bu baraj konusunda şunu söyleyeyim Afyonun en büyük yatırımı sayın bakanımızın desteği ile Çay ilçemize yapılmış. DSİ nin en büyük yatırımı çay barajı düşünün ve buradan 18.500 dönüm çay tarım arazisi sulanacak. Geriye kalan su ile de Çay, Bolvadin kasabalarının içme suyu temin edilecek . Şimdi biz burada bu suyun yönetiminde yani kurulacak birlikte başında kim olacak birliğin yönetimini Bolvadin e kaptırdık falan bunlar tamamen halkın aklını karıştırmaktan öte bir şey değildir. Biz seçim öncesi de söyledik kaptırdığımız bir şey yok baraj bizim barajımız. Zaten suyun 3/2 sinini tarımsal sulamada biz kullanacağız. Diğer kalan 3/1 i de Çay ve Bolvadin Belediyesinin içme suyunu karşılayacak ve en sonunda şunu söyledik biz. Kardeşim İl Özel İdaresi bu işin başkanı olsun ve üye olarak da Çay Belediye Başkanı ve Bolvadin Belediye Başkanı olsun. Sağ olsun Fatih Kayacan Beyle de görüştük siyasilerle de görüştük. Vekillerimizle de görüştük. Dediler ki çok güzel. Ha derseler ki Bolvadin den iki tane daha kasaba yönetime girecek bizimde iki kasabamız var bizde ikisini yönetime koyacağız. Yani bir eşitlik ilkesi var”

MALİYETİNE ASFALT YAPTIRIYORUZ

Cumhuriyet Bulvarı ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Atlı, “Biz Cumhuriyet Bulvarında ne yaptık.  Yaklaşık 6 km lik bir yol Çay’ın en güzel girişi, hastane yolumuz orada, mezarlık yolu o cadde üzerinde, üniversite Çay Meslek Yüksek Okulu orada ve insan artık o kadar yoruldu ki bu yolu kullanmaz hale geldi. Biz dedik ki bu yolu seçim öncesi de söz vermiştik. En kısa sürede yapacağız. Önce zeminini kendi malzemelerimizle iyileştirdik. Daha sonra İl Özel İdaresi ile bir protokol yaptık. İl Özel İdaresi asfaltı maliyet fiyatına Çay Belediyesine yaptı. Ben İl Genel Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban a şahsım ve Çay halkı adına çok teşekkür ediyorum. Yol müdürü Faik bey e çok teşekkür ediyorum. Onlar olmasa idi de yapardık ama çok zor yapardık. Çok yıpranırdık. Çünkü neden 40 bin metre kare sıcak asfalt. Şunu söyleyeyim Çay tarihinde 40 bin metre kare sıcak asfalt yok tek bir yılda yapılan”

12 LİRAYA PARKE ALIYORUZ

“Çay halkı çok güzel şeyler hak ediyor” diyen Başkan Atlı, “Halkın doğru bir seçim yaptığını önümüzdeki günlerde daha da çok hissettireceğiz. Biraz önce söylediniz Hüseyin Atlı 6 ay boyunca hesapların içine girdi ve çıkmadı. Tabi ki biz fotoğrafımızı çektik. Durumumuzu tespit ettik. Biz bir yıl içerisinde 30 bin metre kare kilitli parke taşı, 40 bin metre kare sıcak asfalt, 20 bin metre kare çift kat sathi kaplama yaptık. Yani bunların toplam 6.7 milyon liralık yol yaptık. Biz 35 liraya kilitli parke ihalesi yapmıyoruz 12 liraya kilitli parke alıyoruz. Biz şuanda ilçemize döşenen hiçbir bordür e para vermiyoruz kendimiz yapıyoruz”

DOĞALGAZ HERYERE GELECEK

Doğalgaz ile ilgili konuşan Başkan Atlı, “Doğalgaz ile ilgili geçen yıl TOKİ konutları var burada yaklaşık 400 haneye 2.5 km doğalgaz hattı döşendi. Doğalgaz AKSA ile görüşmelerimiz devam ediyor. 2020 yatırımları toplamda il geneli tüm il ve ilçelerde 21 km yatırım projeleri var. Özellikle covid nedeniyle firmalar ciddi anlamda sıkıntıda. Doğalgaz Çay’ın birçok yerinde olmasına rağmen abone olan sayısı az idi. Yani %45 ler de idi. Tabi aksa bundan çok muzdarip idi. Biz AKSA ile beraber belediye olarak doğalgaz kullanımını hem çevreye hem de maddi yönden ailelerine faydalı olduğunu izah ettik. Şuanda %62 lerdeyiz ciddi anlamda bir ilerleme var. Buna istinaden de sayın müdürümüz kısıtlı yatırım imkanlarına rağmen yaklaşık 2, 2,5 km lik 2020 yılı için bir sözü var am inşallah söyleyeyim 3,5 yıllık dönemimde Çay da doğalgaz girmeyen hane kalmayacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alimoğlu hayatını kaybetti
Alimoğlu hayatını kaybetti
  Kadın kocasının makaslı saldırısı sonrası kanlar içinde kaldı
Kadın kocasının makaslı saldırısı sonrası kanlar içinde kaldı