Alt yapıya önem veriyoruz

Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı, ilçede içme suyu ulaştırılamayan ev kalmayacağını her eve kanalizasyon ulaştıracaklarını söyledi. Başkan Atlı, alt yapı çalışmalarına büyük önem vermeye devam edeceklerini söyledi

Alt yapıya önem veriyoruz
Alt yapıya önem veriyoruz Admin
Bu içerik 32 kez okundu.

Alt yapıya önem veriyoruz

Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı, ilçede içme suyu ulaştırılamayan ev kalmayacağını her eve kanalizasyon ulaştıracaklarını söyledi. Başkan Atlı, alt yapı çalışmalarına büyük önem vermeye devam edeceklerini söyledi

Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı, ilçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. Başkan Atlı, “Yaklaşık 2300 metre alt yapı yaptık. İlçemizde kanalizasyonu bağlantısı olmayan evler vardı hemen arkadaşlarla görüşüp bunu hallettik. Bu AK Parti Belediyeciliğine yakışmaz. İçme suyunu ulaştırmadığımız hane kalmayacak. Bunlarla ilgili eksikleri biz hızlıca tamamladık. Şöyle bir karar aldık biz ekipçe yaptığımız tüm yolun alt yapısını değiştireceğiz. Kanalizasyonla ilgili daha önce bir alt yapı projesi çizilmiş. Şimdi biz iller bankası marifetiyle içme suyu hat projesi çizdiriyoruz. Biz bu projeye sadık kalacağız başkanlar değişebilir ama doğru projeler devam etmeli. Biz 30 km lik bir içme suyu hattının 10 km sini yeniledik bu dönemde. Bizden sonra gelen arkadaş bunu devam ettirsin. Bizim planladığımız yaklaşık 20 km ye yakın bir hedefimiz var 5 yıllık süremizde çünkü bizim her yıl yapacağımız cadde sokak belli ve 5 yıl sonunda son model modernize sistem hangisi ise yenilen bir alt yapımız olacak. Kanalizasyon ve alt yapı böyle bir yılda 2 yılda 5 yılda çözülebilecek mevzular değil. Çünkü gerçekten ciddi bir alt yapı problemimiz var bizim.  Bu noktada da biz dedik ki bir ucundan başlayalım”

FIRINDAN ZARAR ETMİYORUZ

Fırın ve taşımacılık hizmetleri hakkında konuşan Başkan Atlı, “Bizim ekmek fırınımız günde 1200 ekmek çıkaran 5 tane personel istihdam edilen 20 yıl önceki teknoloji ile yani mazot ile çalışan bir fırınımız vardı. Aylık 12 bin lira mazot harcamamız vardı. Biz dedik ki böyle şey olur mu 5 tane personelin maliyeti 20 bin lira 12 bin de mazot 32 bin lira sadece yakıt ve işçi maliyeti var. Unu saymıyorum ve toplam ciro 35 bin biri unu bize bedava verse biz yine zarar ediyoruz. Böyle bir işletme olmaz. Biz son model 8 saatte 6 bin ekmek çıkaran bir tane fırın aldık. Hemen bunu doğalgaz dönüşümüne soktuk. Şuanda 12 bin lira mazot yakan fırın ile 2000 lira doğalgaz yakan fırınımız aynı ekmeği çıkarıyor hatta %50 daha fazlasını çıkarıyor. Şuanda ekmek fırınımız 25 bin lira zarar ederken 10 bin lira ya da ayda 15 bin lira kar eden bir işletme haline geldi. Bizim otobüslerimiz ayda 80 bin lira zarar ediyordu. Arkadaşlarla dedik ki biz tamam hizmet odaklı bir belediyeyiz. Bizim derdimiz otobüsten kar etmek fırından kar etmek değil ama zarar da etmeyelim. Biz dedik ki arkadaşlarla oturduk dedik akaryakıt tüketimimiz ne kadar? Araç giderlerimiz ne kadar?  Ne kadar masraf ediyoruz bunları ortaya koydum ve şuanda otobüslerimiz kar etmiyor ama zarar da etmiyor”

MEZBAHANE GÜZEL OLDU

İlçeye yapılan mezbahane ile ilgili de konuşan Başkan Atlı, “Mezbahane daha önceki belediye başkanımız tarafından yapımı başlatılan sağ olsun belli bir aşamaya getirmiş emek vermiş.  Çay’ımızın mezbahaneye gerçekten ihtiyacı var. Kalan ufak tefek eksikleri vardı vardı çevre düzenlemesi yapılacaktı. Makine ekipmanların kurulumundan çıkan ufak tefek hatalar vardı. Biz bunları hızlıca toparladık. Dediğim gibi bunları yaparken yine tamamen para harcamadan kendi marifetimizle yaptık. Ve 2019 yılında faaliyete geçti. Yaklaşık şuanda ayda 120 büyük baş 100, 120 arası da küçükbaş kesimi yapılan güzel tertemiz bir mezbahanemiz var. Çay’daki esnaflar bu duruma çok mutlu oldular. Özellikle kasap ve marketler” dedi.

OLUMLU DÖNÜŞLER ALIYORUM

Sebze ve meye hali ile ilgili de açıklamalarda bulunan  Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı, “Sebze ve meyve hali yaklaşık 20 yıl önce yapılmış bir meyve halimiz var. Tabi ki bu meyve hali 12 ay hizmet veren bir hal değil. Yöresel ürünlerin satıldığı toplandığı bir yer ama çok bakımsız çay a hiç yakışmayan yol kenarında virane gibi gözüken bir yer. Biz buranın çatısı da yoktu.  İnanın 2 yıl 3 yıl daha beklesek çökerdi diye düşünüyorum. Arkadaşlar hemen buraya çatı yaptılar. Zemin düzenlemesi peyzaj düzenlemesi boyaması gibi bütün tadilatını tamamlayıp sezona yetiştirdik. Burada da hem vatandaşımızdan hem de orada ki dükkanlarda çalışan elemanlardan çok güzel geri dönüşler aldık.  Ben bunu utanarak söylüyorum bir meyve halinde tuvalet olmaz mı? Yani artık böyle bir dönemde bunları konuşmak gerçekten çok ayıp. Neyse ki çok güzel geri dönüşler aldık ve güzel bir meyve halimiz oldu”

İLÇEMİZE YAKIŞAN OTOGAR

Otogarın yenilenmesi ile ilgili de konuşan Başkan Atlı, “Ben o bölgeyi de çok iyi tanıdığım için insanlar oranın otogar olduğunu bile bilmiyorlardı. Bana soruyorlardı otogar nerde diye. Düğün salonu görünümünde bir otogar. Levhası yok giriş çıkışı belli olmayan bir yer. Biz Bolvadin-Çay arası bölünmüş yol oluyor. İnşallah bu yıl tamamlanacağı söyleniyor. Bizim otogarımızın bir kısmını yol götürüyor. Hemen hızlıca bir proje yaptık. Güzel butik görseliyle giriş çıkışlarıyla temeli atıldı inşallah 3 ay içerisinde yeni otogar binamız Çay halkının hizmetine sunulacak. 2021 e girmeden biz otogar binamızı bitirmiş olacağız.”

ELDEN ELE İYİLİK

Elden Ele İyilik Projesi hakkında bilgiler aktaran Başkan Atlı, “Elden Ele İyilik Projemizin amacı veren elle alan eli buluşturmak. Yani insanların kullanmadığı eşyalar bizim belediyemizin altında bir dükkan vardı biz burayı mağaza haline getirdik. İnsanlara dedik ki lütfen kullanmadığınız fazla olan eşyaları bize getirin. Bize esnaflardan bile o kadar çok malzeme geldi ki tamamen sıfır malzemeler orada bir sergi alanı oluşturduk giyinme kabinleri oluşturduk. Ütüsüz yıkanmamış bir ürün ise biz kendi çalışanlarımız marifeti ile yıkadık ütüledik askıya astık. Kimsenin gururunu kırmayacak pozisyona getirdik. Buradan yaklaşık 1500 vatandaşımıza ulaştık. 1500 vatandaşımız insanların kullanmadığı eşyaları veren elden alan ele dönüştürdük.  Biz Dünya Engelliler Gününde 5 tane çocuğumuza akülü araç aldık. Bunları dağıttık ve onların mutluluğu inanılmazdı. İnşallah bu sürecek. Biz insanların kalbine yüreğine dokunmaya devam edeceğiz” dedi.

ÇAY HALKI ÇOK SEVDİ

Sokak hayvanları ile ilgili çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Atlı, “Mahallede çok köpekler oluyor. Bunların nasıl geldiğini de biliyoruz alınıp bırakılıyor falan biz dedik ki küçük de olsa bir hayvan barınağı yapalım. Yaklaşık 220 metre kare mezbahanenin alt tarafında orası ile ilgilenen bir sorumlunun olduğu belediyemiz veterinerince zaman zaman kontrol edilen bir hayvan barınağı yaptık. Biz sahiplendire bildiklerimizi sahiplendiriyoruz. Yani kendi çapımızda güzel standartlarda bir barınak yaptığımızı düşünüyoruz” dedi. Çağlayan Parkını Çay halkına yakışır hale getirdiklerini söyleyen Başkan Atlı, “Çağlayan Parkını seçim öncesi söz verdiğim gibi Çay halkına yakışan insanların güzelce gelip çay kahve içtiği bir ortam yapacağız ve inşallah dediğimizi gerçekleştirdik. Şuanda Çay halkı için Çağlayan Parkı çok önemli bizim çocukluğumuzun parkı şelalesiyle doğasıyla çok güzel bir parktır burası. Biz buraya gerçekten dokunduk ve Çay halkının çok sevdiği bir park haline getirdik” dedi.

ÇAY’DA DOĞADA BİZİM

Enerji santrali ile ilgili de konuşan Başkan Atlı, “Şimdi Biyokütle Enerji Santrali bizim ilçemiz sınırlarında. Katı atıktan yani katı atıktan kastım ağaç kökleri, dal budağı kamış yanabilir tüm bitki atıklarının yakıldığı bir enerji santrali. Bölgemiz için bizim önem verdiğimiz bir santral yine söylüyorum bu vatandaş için ciddi bir enerji santrali oldu. Kırsalda yaşayan tarımla uğraşan insanlar için de ciddi bir gelir kaynağı oldu. Düşünün sizin bahçeniz var ağaçlar yaşlandı köklerini çıkarıp o fabrikaya satıyorsunuz sizin bu kökleri yapabileceğiniz başka bir şey yok ağaçlarınızı budadınız satabilirsiniz, kurumuş mısır sapınız var satabilirsiniz.  Bildiğim kadarıyla yaklaşık 120 ye yakın bir çalışan var. Bunun tabi ikinci üçüncü derecede etkileri var tabi ki insanlar yemesini içmesini çaydan sağlıyorlar Çay’ın esnafına bir hareketlilik kazandırıyorlar. Bu durumda da uzlaş içinde ilerleyen nadir işletmelerimizden birisi” dedi. “Atık su arıtma bakım tesislerinde durum nedir?” sorusuna cevap veren Başkan Hüseyin Atlı, “Atık su arıtma tesisimiz geldiğimizde tabi daha önce yapılmış bir tesis ama bakımsız bir tesisti buradan özellikle Afyon Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e atık su tesislerinde görevli mühendislere, ekibe teşekkür ediyorum. Geldiler mevcut işleyen sistemi kontrol ettiler ve biz çevreci bir belediye olarak arıtması en düzgün çalışan belediyelerden biriyiz. Yani biz belediyeyiz ne olacak kim karışacak mantığında değiliz. Çünkü Çay bizim doğa bizim”

KUYUMUZU SATMADIK

Termal turizme yatırım belgeli bir yerlerinin bulunduğunu belirten Atlı, “Yaklaşık 15 20 yıl önce alınmış 115 bin metre kare parça halinde kıraç tamamen verimsiz üzerinde 50 metre kare dam dediğimiz bir yer var. Bunun içinde bir sıcak su kuyumuz var birde soğuk su kuyumuz var biz dedik ki bu sıcak sudan bir şey olur mu denedik hiçbir şey olmuyor derecesi düşük sonra biz dedik ki bu araziyi bekletiyoruz. Yıllık 100 bin lira giderimiz var. Arkadaşlarla mecliste istişare ettik. Dedik ki arkadaşlarla biz bunu satalım sonra gündeme bir haber düştü Çay Belediye Başkanı 10 trilyon edecek araziyi 945 bin lira bedelle sattı. Ben şimdi şunu söylüyorum. Biz sıcak su kuyumuzu satmadık. İl Özel İdaresinden yetkililer geldi kuyuyu yerinde teyit etti bu kuyunun satılmadığını, ruhsatının Çay Belediyesinde olduğunu yazmasına rağmen hala böyle konuşmalar var ama biz kuyuyu satmadık araziyi sattık sadece.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bütçe karara bağlandı
Bütçe karara bağlandı
Bizim şerefimizsiniz
Bizim şerefimizsiniz