Daha neyi bekliyorsunuz

Türk Sağlık Afyonkarahisar Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Öztürk, “Sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirmeler yapmak için neyi bekliyorsunuz” diye sordu

Daha neyi bekliyorsunuz
Daha neyi bekliyorsunuz Admin
Bu içerik 48 kez okundu.

Daha neyi bekliyorsunuz

Türk Sağlık Afyonkarahisar Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Öztürk, “Sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirmeler yapmak için neyi bekliyorsunuz” diye sordu

Yazılı bir basın açıklamasında bulunan Türk Sağlık Afyonkarahisar Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Öztürk, “11 Mart’tan bugüne sağlık çalışanları fedakarca bir mücadele ile kahramanlık destanı yazmaktadır. Bu süreçte 100’den fazla çalışma arkadaşımız şehit olmuş, 50 bine yakın arkadaşımızda virüse yakalanmıştır.  Şehitlerimize Allah’tan rahmet, hasta arkadaşlarımıza da acil şifalar dileriz. Salgının tekrar artış gösterdiği şu günlerde Sağlık Bakanlığı,çalışanların izinlerini iptal ederek yeni bir seferberlik başlatmıştır.Ancak sağlık çalışanlarının da dinlenmeye ihtiyaçları vardır, bu husus göz ardı edilmemelidir. Tüm sağlık çalışanları vatan, millet ve devlet için dün olduğu gibi bugünde fedakârca göreve hazırdır. Fakatbu süreçte önemli olan Bakanlığın ne yapacağıdır. Sağlık çalışanlarının beklentileri artık karşılanmalı, özlük hakları iyileştirilmelidir.Kırgın olan, tükenmişlik sendromu yaşayan çalışanların motivasyonunu yükseltmek için bu şarttır” dedi.

MAAŞA ZAM YAPILMALI

“Bu nedenle adaletsiz, haksız ve beklentileri karşılamaktan çok uzak tavandan ek ödeme terk edilmeli, acil olarak maaşa tek ödeme şeklinde bir zam yapılmalıdır” diyen Öztürk, “Kadro bekleyen çalışanların talepleri karşılanmalı, 3600 ek gösterge hayata geçirilmelidir. Yıpranma payı makul bir düzeye getirilmeli, görevde yükselme sınavında mülakatta herkese aynı puan verilmeli, 2019 yılına ait izin hakları önümüzdeki yıla devredilmelidir.  Şiddete ağır yaptırımlar gelmeli,ehliyet ve liyakat esas alınarak bir sağlık yönetimi dizayn edilmelidir.  Hiç kimseye ayrıcalık yapılmamalı, ayrımcılık uygulanmamalıdır. Bakanlık alkış ve teşekkür yerine çalışanların taleplerine dikkat kesilmeli bunları karşılamak içinde gereğini yapmalıdır.  Sağlık çalışanları madem tam bir seferberlik halindedir o halde sağlık çalışanları için herşeyi seferber etmek adına başta Bakanlık olmak üzere tüm kamu idaresi üzerine düşeni yapmalıdır. Süreç iyi dilek ve temenniler devrini çoktan geçmiştir. Somut adımlar atılmalı,kangrenleşen sorunlara çözüm üretilmeli, garabet düzenlemeler terk edilmelidir”

Mücadelemiz devam edecek

Öztürk, “Sağlık Bakanlığı izin iptali konusunda gösterdiği eşitliği tüm çalışanların hak ve hukukları içinde titizlikle göstermelidir. Sağlık çalışanlarının sadece bunlar yapılırsa ağzı tatlanacak gönlü ferahlayacaktır. Aksi takdirde kuru laf, boş icraatlar devam ederse Sağlık ordusu büyük bir yara daha alacaktır. Salgının 1. dalgasında yapılan tüm hataları Bakanlık gözden geçirmeli ve yanlışta ısrarını sürdürmemelidir. Virüsün insanların birbirine yaklaştıkça yayıldığı nasıl bir gerçeklik ise sağlık çalışanlarının sorunlarına uzak kalındıkça meselenin içinden çıkılmaz bir hal alarak her yere olumsuz tesirleri olacağıda bir okadar gerçektir. Maske virüsten koruyorsa da sağlık çalışanlarının sorunlarını maskelemek,sağlık hizmetlerine zarar vermektedir.Kısacası beklentimiz özlük haklarında gerekli iyileştirmelerin bir an önce yapılmasıdır. Çünkü kantarın topuzu kaçmış, sabır taşı çatlamış, bardak da dolup taşmıştır. Türk Sağlık-Sen olarak dün olduğu gibi bugünde hak ve hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Çeyrek asrı aşan sendikal mücadelemizde hiçbir zaman geri durmadık. Her daim çalışanın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Hak sahibine teslim edilene, sorunlar çözülene ve talepler karşılanana kadar durmayacağız”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Memleketi konuştular
Memleketi konuştular
Başkan Çöl’den sürpriz ziyaret
Başkan Çöl’den sürpriz ziyaret