Afyon'daki 65 yaş üzeri vatandaşlara dikkat!

Koronavirüs ilk olarak Çin'in Vuhan Kentinde ortaya çıkmıştı. Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı.Türkiye'de ise ilk vaka 11 Mart'ta görüldü. İlk günden bugüne etkisini sürdüren koronavirüs salgınının gün geçtikçe bilançosu ağırlaşıyor. İçişleri Bakalığı da tedbirlerini arttırıyor.

Afyon'daki  65 yaş üzeri vatandaşlara dikkat!
Afyon'daki  65 yaş üzeri vatandaşlara dikkat! Admin
Bu içerik 39 kez okundu.

Afyon'daki  65 yaş üzeri vatandaşlara dikkat!

Koronavirüs ilk olarak Çin'in  Vuhan Kentinde ortaya çıkmıştı. Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı.Türkiye'de ise ilk vaka 11 Mart'ta görüldü. İlk günden bugüne etkisini sürdüren koronavirüs salgınının gün geçtikçe bilançosu ağırlaşıyor. İçişleri Bakalığı da  tedbirlerini arttırıyor.  

Alınan tedbirler kapsamında alınan 65 yaş kısıtlamalarıın uygulandığı şehirlere bir yenisi daha eklendi. bazı şehirlerde uygulamada olan 65 yaş vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamaları genişletildi. Bu kapsamda kısıtlamalara dahil edilen bir diğer şehir ise Afyonkarahisar oldu. Peki Afyon'da da 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için kısıtlama gelecek mi? sorusu akıllarda.  

Ölüm vakalarının artışta olduğu ve salğının büyük bir hızla devam etmesi nedeniyle İçişleri Bakalığı tarafından 81 İli  kapsayan bir genelge yayınlandı. Bu genelge kapsamında Türkiye'nin  içerisinde bulunduğu  kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken  yeni ek tedbirler belirlendi. Bu ek tedbirler ilki şu şekilde;

Daha önce tüm mekanlar olmak olamak üzere birçok alanda maske takma zorunluluğu getirilmişti. Ancak özellikle vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu alanlarda sigara içme bahanesiyle maske kullanım kuralları ihlal edildiği gerekçesiyle bugünden itibaren vatandaşa açık olan tüm kamusal alanlarda siğara içme yasağı oldu.

65 yaş ve üzeri vatandaşlara yasak

Yine daha önce illere gönderilen genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere göre İl Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda Valilerce; koronavirüs salgınının illerindeki seyri anlık olarak takip edilerek, hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10:00­-16:00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde karar alınacak. edinilen bililere göre Afyonkarahisar'da da 65 yaş ve üzeri vatandaşları ilgilnirecek karar ise bugün belli olacak

Koronavirüs İçişleri Bakalığ Afyonkarahisar İl Hıfzıssıhha Kurulu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkana teşekkür ettiler
Başkana teşekkür ettiler
Şükür ve teşekkür edelim
Şükür ve teşekkür edelim