Advert

Söz verdik yapıyoruz

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, 30 Martta yapılan yerel seçimlerden bugüne kadar yapılan çalışmaları ODAK’a değerlendirdi.

Söz verdik yapıyoruz
Söz verdik yapıyoruz Admin
Bu içerik 50 kez okundu.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, 30 Martta yapılan yerel seçimlerden bugüne kadar yapılan çalışmaları ODAK’a değerlendirdi. Başkanı Zeybek, “Seçimlerden önce söylediğimiz gibi Afyon’u yaşanılabilir bir şehir haline getirmek ve gönül belediyeciliğini inşa ederek halkımızla iç içe gönül belediyeciliğini uygulamaya çalışıyoruz” dedi.  

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, belediye başkanı seçildikten sonra önem verdiği konuların başında Afyonkarahisar’a köye girer gibi değil, bir şehre girildiği belli olması içi Park Bahçeler Müdürlüğü ile toplantı yaptığını söyleyerek, “Afyonkarahisar-İzmir-Antalya karayolunu güllerle donattık. Yine Afyon Kocatepe Üniversitesi yolunu rektörlüğe kadar tamamladık. Geri kalan kısımda kısa bir sürede tamamlayacağız. Yine Ankara yolu gözümüze hoş gözükmüyordu. Park Bahçeler Müdürümüze oryada bir el atalım diye orta refüjde PTT’nin bir çalışması var onlar çalışmalarını bitirsinler sonra biz başlayalım başkanım dedi. Yaptığımız iş heder olmasın bir sefer masraf etmek bakımından PTT’nin çalışmasını bitirmesini bekliyoruz. İnşallah onu gerçekleştirdikten sonra Konya yoluna geçmeyi planlıyoruz. Afyonun dört bir yanını güllerle donatacağız” dedi.

Biz hayal sunmadık

Afyonkarahisar halkına verdiği söz olan AFRAY Projesine de değinen Başkan Zeybek, “Tabi biz bu sözü verirken hayali olarak vermedik Devlet Demir Yolları 7. Bölge Müdürlüğü İle bir görüşme yaptık. Biliyorsunuz Kocatepe Üniversitesi Erenler bölgemizde öğrencilerin tamamı neredeyse merkezden uzaklaşıp erenlere yerleşti. Merkezle öğrenciyi tekrar nasıl bütünleştiririz diyerekten düşünürken aklımıza bu geldi. Öğrenciye bir kolaylık yapalım ucuz ulaşım hizmeti verelim şehir içindeki esnafa da faydası olsun ekonomiye katkıları olsun istedik. AFRAY diye bir projemiz aklımıza geldi. Mevcut Gazlıgöl, İhsaniye güzergahındaki demir yolu hattının bitişiğine ikinci bir hat yapılmak şartı ile anlaşmayı sağladık. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü ile de görüştük durumu ve proje ihalesine çıkıldı. Proje ihale edildi. Projeyi alan firma 120 günde projeyi tamamlayıp teslim etme şartı ile almıştı. Mutabakatı imzaladık. Proje bürosu çalışmalarına başladı. Belirli bir aşamaya geldikten sonra devlet demir yolları 7. bölgede bir sunum yaptılar” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER DÜŞÜNÜLDÜ

Gerçekleşen sunuma Devlet Demiryolları, Afyon Kocatepe Üniversitesi İnşaat Daire Başkanı ve Karayolları Şube Müdürünü davet ettiğini ifade eden Başkan Zeybek, “Devlet demir yollarındaki arkadaşlar projeyi inceledik. Gayet güzel bir proje olmuş. Ben orada şunu söyledim hat üniversitenin arka tarafından geçiyor idi. Üniversitenin rektörlük hizasına geldiğinde oraya bir istasyon yapılacaktı. İndi bindi yapmak için öğrencilere ben şunu söyledim.  Müdürüm şahsıma Mehmet Zeybek olarak bu hattı ben kullanmam dedim. Hiçbir öğrenci üniversitenin arkasındaki istasyonda inip de neredeyse 1 km yürüyerek dersliklere gitmez dedim. Üniversitenin ön tarafına çıkarmazsak bu pek sağlıklı olmaz dediğimde oradaki heyet tarafından kabul gördü” dedi.

YERİNDE İNCELENDİ

“Bunu üniversiteye giderek rektör ve rektör yardımcılarına anlattık” diyen Zeybek, “Yerinde de inceledik. Çok uygun olacağı yönünde karar alındı devlet demir yolları 7. bölge müdürlüğü bir çalışma yaptılar. Bu güzergâh değişikliğini yurtlar bölgesinden bir makasla bunu ön tarafa çıkardılar. Bu şekilde proje tekrar düzenlendi. Düzenlenen bu projeye daha karlı olsun diye hızlı tren istasyonu ile merkezi bağlayalım diye bir düşüncede gerçekleşmiş şimdi hızlı tren istasyonu bizim Sadıkbey mahallemizin sınırları içerisinde. Geçen gün Ulaştırma Bakanımız geldiğinde de istasyon mahallini de gezdik gördük istimlak çalışmaları bitmiş. Tabi burada yapılacak olan hızlı tren istasyonu da Ankara, Afyon, İzmir güzergahına hizmet edeceği gibi yine İstanbul, Kütahya, Afyon, Antalya Alanya makasın kesiştiği yani dört yol kavşağında nefis bir hızlı tren istasyonu yapılacak” diye konuştu.

İSTİŞAREDE BULUNDUK

 Ankara’da devlet demir yolları yol şube daire başkanı ile tekrar beraber istişare ettiklerini belirten Başkan Zeybek, “Sağ olsun genel müdürümüz buraya geldiler. Hep birlikte güzergahı inceledik. En son halini Ulaştırma Bakanımız buraya geldiğinde birlikte baktık ve heyetteki arkadaşlara talimat verdi çalışmaya başlayın diyerekten.  Bakanımız buradan ayrıldıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın bir talimatı var şehir içindeki ulaşımlarda da ulaştırma bakanlığı ulaşım dairesi birebir ilgilenecek diye. Yani şükür işlerimiz gayet yolunda ilerliyor. Ben çok çok teşekkür ediyorum inşallah bu projemiz Ulaştırma Bakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla önümüzdeki yıllarda faaliyete geçecek. Tabi bizde belediye olaraktan Ali Çetinkaya Garına gelen yolcularımızı merkezle irtibatlandırmak üzere İstanbul’da ki tünel ve taksim arasında çalışan nostaljik bir vagon var onun benzerinin lastik tekerleklisini yapmış İzmir’de bir firma inşallah niyetimiz ondan iki tane alarak ücretsiz şehir merkezine yolcuları taşımak. Becerebilirsem ulu camiye kadar da bunu uzatmayı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

BAKANLIKTAN MİMAR GELDİ

Millet Bahçesi Projesinde gelinen noktayı da değerlendiren Başkan Zeybek, “ Bunu projelendirirken yine TOKİ’deki arkadaşlarımızla görüştük. Millet bahçelerimizin yapımını Sayın Cumhurbaşkanımız çevre şehirlik bakanlığını talimatladırdı. Bunu yaparken de aklımıza Cirit Kayalığı geldi zor bir mekân yani kayalık bir mekân ama Ankara’daki dostlarımız biz buraya nefis bir proje hazırlayalım dediler. Seçimlerde de gösterdiğimiz projeyi oradaki arkadaşlarımız gerçekleştirdi. Bunu Çevre şehircilik bakanımıza ilettiğimizde kendilerinin bunu üstlenebileceklerini yapabileceklerini ifade ettiler ve proje ihalesine çıktılar. Projeyi alan arkadaşlar ciddi bir çalışma gerçekleştirdiler. Hatta Bakan Yardımcımız Fatma Baran hanımefendi bunun zor bir yer olduğunu nasıl bir çalışma, nasıl bir proje olabileceğini biraz vazgeçme durumu oldu bende kendisine dedim sayın bakanım buradan iki tane yetkili gönderin Afyonda ağırlayalım baksınlar yerine başında olmaz deyip kestirmeyelim dediğimde sağ olsun bakanlıktan mimar arkadaşımız geldi” dedi.

BAZI EKSİKLER GÖRÜLDÜ

“Yerinde incelediler tabi ilk projeyi alan firma projeyi tamamladıktan sonra bakanlıkta bir sunum gerçekleştirdi” diyen Zeybek, “Yapılan sunumda bazı eksikliklerin olduğunu görmüşler tekrar bir proje ihalesine çıktılar. İkinci sefer projeyi alan firma buraya gelerek drone çekimleri de yaptılar. Yeni bir proje hazırladılar projeyi hazırlarken bizde bu arada devlet demir yolları ile de tekrar görüşmelerimiz oldu. Bizim çoğumuz bilir eski stadyumun arkasında beleş kale dediğimiz kayalık var onun olduğu yer Ömer Halis Demir parkı var belediyemize ait orayı da içine alacak şekilde devlet demir yollarının önündeki yeşil kuşağı da tahsisini isteyerek cirit kayalığı millet bahçemizin içine dahil ettik. Yani alan oldukça büyüdü. Projeyi alan firmada nefis bir proje hazırlamışlar. Bakanlığa sunumunu gerçekleştirdiler. Çevre Şehircilik Bakanımızın talimatı proje biter bitmez hemen yapım ihalesine geçin diye talimat vermişti.

BEDELSİZ TAHSİS

Garnizon Komutanlığının olduğu yere Millet Bahçesi Projesi olduğunu hatırlatan Zeybek, “Yine seçimden önce seçim çalışmaları sırasında Milli Savunma Bakanımız Afyona geldiğinde kendilerinden söz almıştık. Garnizonun olduğu yerde halkın çok rahat güzel vakit geçirebileceği bir millet projemiz var. Burayı bize tahsis edebilir misiniz diye söylediğimde genel kurmayla bir yazışmamız gerçekleşti genel kurmaydan gelen yazıda bize söyledikleri şu idi 500 bin metrekarelik bir arazi içinde devlet demiryolları hattının çekilmesi kaydı ile şuandaki mevcut garnizondaki binalar içine yapılırsa devlet su işlerinin karşısındaki garnizon arazisini belediyeye bedelsiz tahsis edebiliriz dediler. Bizde dedik ki belediye olarak bunun hakkından gelmemiz mümkün değil. Çünkü orda birçok bina var. Bunu dedim kardeş payı yapalım. Devlet Su İşleri önündeki yeşil alanı biz alalım diğer kısmı yani Fatih yoluna doğru olan kısmı orada da bir garnizon girişi var. Orası da sizde kalsın. Arkadaşlar bir çalışma yapsınlar dedi.”

BAKANIMIZ TALİMAT VERDİ

Zeybek sözlerine şöyle devam etti: “Arkadaşlarımız bir çalışma yaptılar. Yaptıkları çalışmaya baktım köşeye sıkıştırmışlar Garnizonu dedim. Bunu kabul ettirmemiz mümkün değil. Bu projeyi aldık Bakanımızdan randevu almıştık. Pandemiden önce kendisine gittik. Sağ olsun vekillerimizle birlikte oturduk Kara Kuvvetleri Komutanı projeyi görünce başkanım bu ne bizi köşeye sıkıştırmışsınız mümkün değil dedi.  Komutanım herhâlde arkadaşlar bir yanlışlık yaptı dedim. Devlet Demiryolları hattı sizde kalmak şartıyla burayı sınır kabul edelim Fatih tarafı sizde kalsın dedim olabilir belki dedi. Burada yükleme alanı var dedi belediye olarak biz bunu üstlenelim dedim. Diğer tarafta kalan binaları da yapmak bize kalsın dedim.  Bakanımız talimat verdi. Başkanın işini 15 günde çözün hemen dedi. Allah sizden razı olsun Bakanım dedim” dedi.

ARAZİ HAYBEYE GİTTİ

Ziyaret sırasında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a bir konu daha izah ettiğini ifade eden Zeybek; “Mevcut termal bölgede bizim 60 küsur bin metre kare Afyon İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait bir arazimiz vardı orayı Türk Silahlı Kuvvetlerine Rehabilitasyon Merkezi olarak siz aldınız. Ankara Mamak Belediyesi sınırları içerisinde 50 küsur metre karelik bir araziyi Afyon İl Milli Eğitim Müdürlüğü emrine vermiştiniz ama Mamak Belediye Başkanı ile yapmış olduğumuz görüşmede orasını da kendisi millet bahçesi yapacağını söyledi bizim arazi haybeye gitti. Buranın satışından gelecek parayla Afyon’daki eksik okullar yapılacaktı oradan mahrum kaldık dediğimde bakan yardımcısına talimat verdi yetkilendirme yapın hemen parasını gönderelim diye talimat verdi İkincisi dedim Sayın Bakanım hemen garnizonun yan tarafında Bir askeri bölge var orada da 8 küçük parsel vardı biz encümenden geçirilerek burayı tevhit ettik ve Sağlık Müdürlüğüne verdik.”

BİNALARI BİZ YAPACAĞIZ

“Ben zaten söyledim dedi dizden bir karış yer alırsanız ayrık otu gibi bizi buradan sürer çıkarırsınız. Daha sonra tamam orayı da verin dedi” diyen Zeybek, “Sonra bir mesele daha var bakanım dedim mevcut havaalanının sivil uçuşlarının açılması ile alakalı geçen geldiğinizde Hava Kuvvetleri ile Türk Hava Yolları bir çalışma yapsın demiştiniz. Hatta büyük bir beklenti oluştu bunu sizden talep ediyoruz dediğimde Ali Bey biz bunu billboardlara falan bastık dediğinde Sayın Bakanım bir beklenti oluştu bunda yardımınızı talep ediyoruz dedim. Burada da buluştuğumuz arazi 80.000 metre² Yeni tekabül ediyor orayı aldık. Yazışmalarımız bitti. Askeriyenin istediği mevcut binaları oradan gelecek talimat doğrultusunda biz yapacağız mevcut binalar yıkılana kadar biz boş olan arazi de baharda çalışmalara başlayacağız” dedi.

İSMET ATİLLA KÜLTÜR MERKEZİ

İsmet Atilla Kültür Merkezinin aciliyeti olmadığına dikkat çeken Zeybek” İsmet Atilla Kültür Merkezi bizimde projemiz zaten bizden önce başlamış ama aciliyeti yok biz yine onu tamamlayacağız ismine yakışır güzel bir hale getirip Afyona kazandıracağız” dedi.Afyon Kent Meydanı ile Afyon Vakıf İşhanı çalışması hakkında da bilgiler veren Zeybek, “Göreve geldiğimizde  meydanın üst kaplamaları yapılıyordu. Müteahhit meydanı bitirdi. Altında 330 araçlık otopark 550 kişilik bir yemekhane ve kafeterya var. Burası milli emlaka ait ve bir yazı yazdık ve buraların belediyeye tahsisi onlar veremeyiz dediler. Ankara’ya milli emlak müdürlüğüne gittik. Dedim belediye binamızı size tahsis etmişiz valiliğe geçmiş buranın da bize verilmesi lazım dedim. Veremeyiz dediler o zaman belediye binamızı geri verin dedim. Biz de al gülüm ver gülüm dedim. Biz de karşılık olmadan bir iş olmaz dedim. Ne yapacaksın 330 araçlık otoparkı dedi. Şehir merkezindeki trafik yoğunluğunu azaltmak için kullanacağım dedim o zaman orayı verelim dedi. Yemekhaneyi vermem dedi. Yemekhaneyi garip Gureba insanlar için yemek dağıtımı için kullanacağım belediye tesisi haline getireceğim dedim. Tamam orayı da verelim dedi. Daha sonra kafeteryayı vermem dedi ticari amaçlı kullanmayacağız dedim. Orada insanlara hizmet edeceğiz dedim. Tamam orayı da vereyim dedi. Dilekçenizi değiştirin dedi hemen dilekçemizi değiştirip tahsisini aldık.”

ÜSTÜME ALMIYORUM

“Tabi Vakıf İş Hanı da belediyenin önündeki 3. İş hanı idi orası eski Adliye binasının alt kısmında güçlendirme yapılmış” diyen Zeybek, “Beş kat mevcut yapıyı tutmaya uygun değil. Vakıflar bölge müdürümüz orası içinde ruhsata geldiğinde burayı yıkıp meydana katacağız dedim. Burası vakıf eseri nasıl verelim dedi biliyorum ben Zeybek olarak kendi üstüme almıyorum dedim. Amme hizmeti yapacağız burada dedim sağ olsun öğrenciliğimizden geçmişimizde ortak dostlarımız varmış. O zaman anlaşırız dedi olsun Kültür Turizm Bakanımıza gittik. Burası vakıf malı nasıl vereceğiz dedi. Efendim karşılığını vereceğiz bunu bize tahsis edin demiyoruz dedim. Vakıf malını bir yere verirken vebalinin ne olduğunu bizde çok iyi biliyoruz dediğimde. Vakıflar genel müdürlüğünden randevu alıp 2 veya 3 defa oraya gittik” ifadelerini kullandı.

MİLLET KÜTÜPHANESİ

Zeybek sözlerine şöyle devam etti; “Zaten riskli durumda bakım kararı var oraya yıkalım ve kütüphaneyi İstanbul’da Üsküdar Belediyesinin yapmış olduğu sahilde Newmekân diye bir millet kütüphanesi var orası 7/24 saat açık her türlü ders çalışma olsun faaliyet olsun faydalanabiliyorlar. Bizde buraya mevcut yapıya 2 kat aşmamak şartıyla altında bir sergi salonu diğer en altta da otopark olmak şartı ile 4 katlı yani zemin yoldan 2 kat yukarıya olmak şartıyla bir millet kıraathanesi yapalım dedik. Kültür Turizm Bakan Yardımcımız Ahmet Misbah Demircan a ulaştım. Sağ olsun iyi bir muhabbetimiz oldu. Onunla da ortak dostlarımız olunca özellikle sizin için Afyon’a geleceğim ziyaret edeceğim dedi.Sağ olsun geldi Afyon lisesinin mimari özelliklerini gösterdik kendisi eskiye yönelik Osmanlı Selçuklu mimari tarzına uygun olduğu için o kadar hoşuna gitti ki projesiyle ben ilgileneceğim dedi. Bu arada şunu da söyleyeyim milli emlak belediye ve il özel idaresi olarak tapumuzu aldık. Öğrencilere çay ve kahve hizmetimizi inşallah ücretsiz yapacağız” dedi.

Sıcak asfalt çalışması hakkında da bilgiler veren Zeybek, “Göreve geldiğimizde ben kendi aracımla gezerim kendim tenkit ettiğim yerleri vatandaş kim bilir ne söylüyor diye empati yaparım. Gazlıgöl caddesinde asfaltı sıyıralım yeniden yapalım diye söyledik. Hakikaten tamir tamir hoş bir görüntü değildi. Yamalı bohça gibiydi mevcut asfaltı kazıdık ve kurumlara söyledik ki burada bir alt yapı çalışmanız var ise biz asfaltı yapmadan önce işinizi halledin dedim hiçbiri bizim işimiz var demediler. Sonradan dediler biz kazı yapacağız bende müsaade etmedim. Biz size sorduk söyledik zamanında yapacaktınız bunu yani kendime de şunu istişare edindim bazı mahallelerde hala asbes borulardan sularımız geliyor yani hiçbir belediye başkanı alt yapıya yatırım yapmak istemez. Biz şimdi buna başladık. Mümkün mertebe asbes boruların hepsini dönemim süresi içerisinde bitirebildiğimiz kadarını değiştirelim. Kullanılan borulara baktık et kalınlığı fazla dayanım gücü fazla boru iadesine çıkalım tekrar yaptığımız şebekeyi arkamıza dönüp tekrar tamir işiyle uğraşmayalım bir sefer yapalım istedik. Şimdi Nazmi Saatçi mahallesinde değiştirdik” dedi. 

ZİYARETLER SÜRECEK

 Fatih ve Eşrefpaşa Mahallemizde üst katlara su çıkmadığı bilgisi geldiğini belirten Zeybek, “İhalemizi yaptık. Oradaki borularımızı alt yapı malzemelerimizi değiştirdik. Abone bağlantılarımızı gerçekleştirdik ve asfaltlama çalışmalarımızda orada bitmiş oldu. Gene aynı şekilde Yarenler mahallemiz Yunusemre mahallemiz Burmalı, Çavuşbaş, Taşpınar, Olucak o taraftaki alt yapı çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Yarenler ve Yunusemrede yolların tamamını parke olan yerlerde parke asfalt olmayan yerlerde de istenilen yerlere asfalt yaptık. Yeni Hamidiye mahallesini bitirdik. Şimdi asfaltta 1, buçuk yılda yaptığımız 100 km’nin üzerinde sıcak asfalt çalışmamız oldu. Bunu tabi il belediye başkanı olduğunuz için mevcut geliri az olan sıkıntıları olan ilçelerimizden gelen taleplerinde yerine getiriyoruz. Açıkçası onlara da ağabeylik görevi yapıyoruz” diye konuştu. Kanalizasyon ve altyapı çalışmasını da değerlendiren Zeybek, “ Biz her aboneyi de ana şebekeye indirmeyeceksin yeni bir uygulama başlatacağız dedim yani 3,4 aboneye kaldırıma biz ağız çıkaracaksınız kutu koyacaksınız 3,4 aile o kutudan görecek işlemini asfaltı attığımızda bir daha asfalt kazılmayacak en yeni sistem bu bugüne kadar yok Afyonda bunu uygulayacağım inşallah bunu da Hamidiye ye kadar olan kısımda arkadaşlarımız yapıyorlar. İçme suyu hattına baktığımızda 2019 da 6765 metre içme suyu şebekesi döşemişiz 2020 yılında da 16767 metre içme suyu şebekesi neredeyse 3 misli yine yağmur suyu hattımız 2019 da 1957 metre iken 2020 de 5197 metre yine kanalizasyon hattında 2019 da 1285 2020 yılında 1711 metre kanalizasyon borusu döşedik” dedi.

HALKIMIZ İLE BİRLİKTEYİZ

Mahallerdeki vatandaş buluşmalarına değinen Zeybek, “Seçimlerde şunu söylemiştik. Biz hemşerilerimize yerinde oturan talimat veren bir belediyecilik anlayışından ziyade halkın içerisinde olan problemi mahallinde dinleyip ona göre bir yol izleyeceğimi söylemiştim. Biz esnafız bugüne kadar neredeyse gitmediğimiz yer kalmamıştı. Hemşerilerimiz bize bu görevi verdikten sonrada her cumayı bir mahallemizde kılarak mahalle muhtarımız mahalle sakinlerimizle birlikte cami cemaatimiz ile birlikte istişare edelim istedik. Yaklaşık 50 ye yakın mahallemizi gezdik dolaştık problemlerini dinledik. Hatta belediyemizde bir Whahsaap hattı oluşturduk. Anlık çözüme kavuşturmak amaçlı sağ olsun vatandaşlarımızda bu durumdan çok memnunlar. Ayrıca mahalleleri dolaşırken bir belediye başkanının ayaklarına gelmesinden çok hoşnutlar. Mesela Taşpınar mahallemizde muhtarımız dedi ki burada bir meydan gibi yerimiz yok küçük bir park var parkın yanında satılık bir ev var dedi. Burayı alırda parka katarsak düğünüdür dernektir mevlittir yapmaları için. Satılıkmış aldık yıktık orayı düzenledik” dedi. Başından geçen bir konuyu da paylaşan Başkan Zeybek, “İki gün önceydi herhalde Whatsaaphattından bir yavrumuz sizin diyor iyilik sevdiğinizi biliyorum. İyilik yaptığınızı biliyorum mahallemdeki kedileri besliyorum ben. Bana mama yollar mısınız? Telefonla aradım bugün itibari ile teslim ettik. Çocuk mesaj atmış Çok çok teşekkür ediyorum Mehmet amcaya diye.”

Afyonkarahisar Mehmet Zeybek PTT Afyon Kocatepe Üniversitesi Park Bahçeler Müdürlüğü AFRAY
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çalışmalarımız titizlikle devam ediyor
Çalışmalarımız titizlikle devam ediyor
Her şey Bolvadin için
Her şey Bolvadin için