Advert

Direnişe destek verdiler

Bolvadin Karayokuş Köyü, Akgöl yaylasında bulunan ağılların orman arazisini işgal ettikleri gerekçesiyle yıkım kararı verilmesi üzerine yapılan tebligatlara rağmen ağıllarını boşaltmamakta kararlı olan köylülere bir destekte Parti ve STK başkanlarından geldi.

Direnişe destek verdiler
Direnişe destek verdiler Admin
Bu içerik 183 kez okundu.

Karayokuş Köyü için önemli geçim kaynaklarından birisi olan küçükbaş hayvancılığın barınma yeri olan, ağılların yıkım kararı durdurulması nedeniyle köy sakinlerine destek vermek üzere Parti ve STK örgütleri bir araya geldi. Yıkım kararının durdurulması ve “orman” statüsü olarak belirtilen alanında, köy sakinleri verilmesi için yetkililere çağrıda bulunuldu. Toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi Bolvadin İlçe Başkanı Ömer Çengel, İYİ Parti Bolvadin İlçe Başkanı Süleyman Toker, Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler ve Türkmenler Derneği Başkanı Şakir Altıntaş, Emirdağ Yaylaları Doğa Platformu Üyesi Nurettin Yılmaz, Karayokuş Köyü Muhtarı Emir Tuncer ve köy halkı katıldı.

YANLIŞTAN DÖNÜLMELİDİR

Burada konuşan CHP Bolvadin İlçe Başkanı Ömer Çengel, Doğanın tahribinin yanı sıra bölgede faal şekilde devam edem tarım ve hayvancılığa zarar göreceğini söyledi. Akgöl yaylalarında göletlerin olduğunu dikkat çeken Çenge, “Yaylalarda yılkı atları koşar, yıllardır geleneksel tarım ve hayvancılık faaliyetleri devam eder, yaylalar köy halkının geçim kaynağının yanı sıra yılkı atları içinde bir barınma alanıdır, madenciliğe açılması sadece dağlardaki hayvancılığı değil, ovadaki tarımsal üretimi de mahveder. Ağılların yıkım kararının sona erdirilmemesi adına bu yanlıştan bir an evvel dönülmelidir” dedi.

HER ZAMAN YANLARINDAYIZ

Ağılları olan vatandaşların haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirten İYİ Parti Bolvadin İlçe Başkanı Süleyman Toker; “Engellemeye çalışacaklar, bunu biliyoruz ama her koşulda bu konudaki mücadelemizi sürdüreceğiz. Yıkım kararının iptal edilmesi için yetkililere çağrıda bulunuyorum. Bu yaylalarda geleneksel hayvancılık faaliyetleri geçmişten geleceğe uzanan bir köprüdür. Akgöl yaylaları önemli bir yayladır, ilçemizde küçükbaş hayvan üretimi yapılan köylerin başında gelmektedir. Karayokuş köyü sakinleri ağıllarını bırakmak istemiyorlar ve sonuna kadar direnişi sürdüreceklerini belirtiyorlar, bizlerde her zaman yanlarındayız.” dedi.

ÇADIR KURUP NÖBET TUTACAĞIZ

Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler ve Türkmenler Derneği Başkanı Şakir Altıntaş; köy sakinlerinin yanında olduklarını söyleyerek, biran önce yıkım kararından vaaz geçilmesi gerektiğini ifade etti. Altıntaş ayrıca, Yörük Türkmen Dernekleri olarak Akgöl Yaylasında çadırları kurup nöbet tutacaklarını vurguladı. Emirdağ Yaylaları Doğa Platformu üyesi Nurettin Yılmaz ise, Emirdağ bölgesinin çok önemli bir hayvancılık ve tarımsal üretimi var olduğunu ifade ederek, “Yalnızca Emirdağ’ın değil, Bolvadin’in köylerin de bu dağlarda hayvancılık yapıyor.  2 bin 300 rakımlı Yellibel yaylasında yaşayan yaylada otlayan ve kar sularının oluşturduğu göletlerden su içen yılkı atlarında bitişiğimizde bulunan Karakoyuş Akgöl yaylalarına kadar gelirler. Yaylalarda koyunlar yayılmakta, gelecekte ise tamamının yayladan inmesi demek. Vatandaş bunları ovada beslemeye kalkarsa ilave yem parası gelecek. Bölgede, o dağlardan beslenen göletler var, kaybedeceğimiz derelerimizi, ileride siyanürden doğacak sağlık felaketini saymıyoruz bile eğer maden izni verilirse bölgede tarım ve hayvancılık bitecek.” ifadelerini kullandı.

SAHİP ÇIKILMASINI İSTİYORUZ

Karayokuş Köyü Muhtarı Emir Tuncer, Çay Orman İşletme Şefliği’nin 26 Kasım 2020 tarihinde gönderdiği tebligatta 30 gün içinde ağılların boşaltılmasını aksi takdirde güvenlik güçleriyle yıkım yapılacağı tebliğine şaşkınlık yaşadıklarını ifade etti. Söz konusu olan ağılların sahiplerinde ‘Osmanlı dönemine ait tapuları olduğunu ve 1998 yılında Bolvadin Sulh Ceza Mahkemesince ‘Orman arazisi değildir’ şeklinde karar verildiğini hatırlatan Tuncer, “2020 yılında tebliğ edilen ağılların boşaltın yıkım kararına şaşkınlıkla karşıladık. Tarım ve Orman Bakanlığına verilmek üzere köy sakinleri imza toplayarak resmi kurumlarında yaylarına sahip çıkılmalarını istiyoruz” dedi.  Karayokuş köyünde yer alan akgöl yaylasında bulunan taşınmazlara yıkım kararı gönderilmesi üzerine Karayokuş köyü sakinleri ağıllarını bırakmak istemiyorlar ve sonuna kadar direnişi sürdüreceklerini belirtiyorlar.

Karayokuş Köyü Cumhuriyet Halk Partisi Bolvadin İlçesi STK Akgöl yaylası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Daha ferah bir ilçe olacağız
Daha ferah bir ilçe olacağız
Gümüşhanespor ve AFJET Afyonspor maçı başladı
Gümüşhanespor ve AFJET Afyonspor maçı başladı