EVLENEN AZALIYOR BOŞANAN ÇOĞALIYOR

2021 yılının Aile Yılı ilan edilmesi konusunu değerlendirmek üzere Vali Gökmen Çiçek, Orman ve Su İşleri eski Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile il protokolünün katılımıyla değerlendirme toplantısı düzenlendi.

EVLENEN AZALIYOR  BOŞANAN ÇOĞALIYOR
EVLENEN AZALIYOR  BOŞANAN ÇOĞALIYOR Admin
Bu içerik 48 kez okundu.

2020 yılında “Sevgi” bilincini ve sevginin bütünleştirici gücünü yayarak, gelecek nesillere taşımak, sevginin yanında saygı, yardımlaşma gibi erdemlere yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla 12 ay 12 farklı tema ile "Sevgi Yılı" ilan edilmişti. Yıl boyunca çeşitli etkinliklerin düzenlendiği proje ile sevgi ve kaybedilen toplumsal değerler konusunda farkındalık oluşturulmuştu. Sevgi Yılı’nın tecrübelerinden hareketle bu kez 2021 yılı için çalışmalar hızlandı. 2021 yılı için Aile Yılı teması belirlendi. Bu kapsamda ön bir değerlendirme yapılarak izlenecek yol haritası ve bu konuda yapılacak çalışmalar istişare edildi.

BİRÇOK İL ÖRNEĞİNİ İSTEDİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, 2020 Sevgi Yılı projesi ile çok güzel bir çalışma yapıldığını söyleyerek, “Afyonkarahisar’da geçen yıl Sayın Bakanımızın öncülüğünde başlatılan Sevgi Yılı Projesi ile bir yıl süresince çok güzel şeyler yapıldı. Pandemi olmasına karşın çok güzel işler yapıldı. Birçok il bizlerden çalışma örneklerini istedi. Çok yararlandığımız bu projeyi yarıda bırakmak doğru olmayacaktı. Sayın Bakanımızın bakanlıkları döneminde Afyonkarahisar’ın inşası noktasında çok güzel işler yaptı. Bu konuda da destekleri olacak. Böyle bir proje için kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

KURUMLARIMIZ SAHİP ÇIKSIN

Konuşmasında ailenin Türk toplumundaki yerine ve önemine değinen Vali Gökmen Çiçek: “Aile, Türk milletini diğer milletlerden ayıran en büyük özelliktir. İmparatorluk ve kurulan devletler aile yapısının sağlamlığı ile mümkün olmuştur. Dışarıdan olan saldırılara rağmen ayakta kalmamızın en büyün nedeni aile kurumun sağlam olmasıdır. Aile kurumumuz gevşerse, aile kurumumuz da zaaf olursa bizim bildiğimiz ve bu konuda sigorta konumunda olan Afyonkarahisar olamayız. Ben vali olarak bu işin arkasında duracağım ve sürekli takipçisi olacağım. Kurumlarımızın Allah rızası için her şeyiyle bu projeye sahip çıksın” ifadelerini kullandı. 

BİRLİK VE BERABERLİKMESAJI

Toplantıda konuşan Orman ve Su İşleri eski Bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2021 Aile Yılı projesinin birlik ve beraberliği temsil edeceğini söyledi. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada ayakta kalması için muhakkak güçlü olması gerektiğini ifade eden Eroğlu,  bununda aile yapısının sağlamlığı ile mümkün olabileceğini belirtti. TÜİK verilerine göre Türkiye’de evlenme yaşının kadın ve erkeklerde yükseldiğine değinen Eroğlu, bu durumun özellikle nüfus konusunu olumsuz etkilediğini dile getirdi.

NÜFUSU OLUMSUZ ETKİLİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018-2019 yılı evlenme ve boşanma verilerini de paylaşan Eroğlu, “Aile milletin hücresidir. Hücre sağlam olduğu zaman millette ayakta kalır. Özellikle ABD’de boşanma oranı yüzde 60 fakat buna gülmemiz lazım ama bizde de durum o kadar parlak değil. TÜİK verilerine göre, 2018’de 554 bin 389 çift evlenmiş aynı yıl 143 bin 573 kişi boşanmış. Boşanmadan ayrı yaşayanları da katarsak rakam yükseliyor. Yani rakam yüzde yaklaşık 26 gibi oluyor, bu korkunç bir rakam. 2019’da ise evlenen çift sayısı 541 bin 424 boşanan kişi sayısı 155 bin 47 kişi yüzde 29 oranında artış var ABD, Avrupa böyle diyoruz, ama Türkiye’de de oranlar neredeyse 3’te bir oranına yükselmiş” dedi.

YANLIŞ ALGIYI YIKMALIYIZ

TÜİK verilerine göre Türkiye’de evlenme yaşının kadın ve erkeklerde yükseldiğini belirten Eroğlu, Türkiye’de evlenme yaşının kadınlarda yaklaşık 25, erkeklerde ise 28’e yükseldiğine dikkat çekti. Bu durumun özellikle nüfus konusunu olumsuz etkilediğini kaydeden Eroğlu, “Bu konuda özellikle aile ve çevreye büyük görevle düşüyor. Özellikle gençler arasındaki dolayısı ile bu yanlış algıyı da mutlaka yıkmalıyız diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

ÇOCUK SAYISI AZALIYOR

Çocuk sayısının azalmaya başladığını belirten Milletvekili Eroğlu, “Nüfusumuzun artması için çocuk sayısının artması gerekiyor. Bununla ilgili benim Bakanlığım döneminde temel atma törenlerine ve açılışlara gittiğim sırada ailelere tek tek sorardım. 10 çocuğu olan var mı? 5 çocuğu olanlarına ödüller verirdim. Birinde İl Genel Meclis Başkanımız Burhanettin Çoban’ın Belediye Başkanlığı döneminde kıydığı nikahlardan sonra en az 5 çocuk vurgusu yapardı. Hatta ben bir gün nikah şahidi olduğumda sormuştum. “Belediye Başkanı tarifesi mi? Yoksa Bakan tarifesi mi? Diye. Çiftlerimiz Belediye Başkanımız az sayı söylüyor diye Burhanettin Çoban’ın ismini veriyorlardı. Ancak 5 çocuk sayısını duyunca hemen Bakan tarifesi diyorlardı” diye konuştu.

MUTLULUK SIRALAMASINDA 2’İNCİYİZ

Türkiye İstatistik Kurumu'nun son yayınladığı verilere göre Türkiye'de mutluluk düzeyi en yüksek olan illerin belirlendiğini belirten Milletvekili Eroğlu, “Türkiye’nin en mutlu şehirleri sıralamasında yüzde 76,43 mutluluk düzeyi ile Afyonkarahisar ilimiz 2. İl oldu. Ancak bunu da birinci sıraya taşımak zorundayız” diye konuştu.

ÖNERİ VE TALEPLER İSTİŞARE EDİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından Afyonkarahisar Valiliği koordinesinde yürütülecek 2021 Aile Yılı Projesi kapsamında kurumların yapacağı çalışmalar, düzenlenecek etkinlikler ve izlenecek yol haritası belirlenerek, öneriler ve talepler istişare edildi.

TOPLANTIYA YOĞUN KATILIM

Toplantıya Orman ve Su İşleri eski Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yanı sıra Vali Gökmen Çiçek, Vali Yardımcıları Dr. Mehmet Boztepe, Nurullah Kaya, Mehmet Keklik, Belediye Başkan Yardımcısı Benol Kaplan, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş,  İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Yılmaz Kırgel, İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, İl Müftüsü Sinan Kazancı, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, Gençlik Spor İl Müdürü Feyzullah Dereli,  ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Basın Yayın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezer Küçükkürt, Odak Gazetesi Başyazarı M. Emin Güzbey ve basın mensupları katıldı. >>GÖKHAN KOCAASLAN

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Gökmen Çiçek Orman ve Su İşleri Aile Yılı 2021 Burhanettin Çoban Ali Temiz Prof. Dr. Mehmet Karakaş ATSO Hüsnü Serteser Odak Gazetesi Başyazarı M. Emin Güzbey
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekipler görev başında
Ekipler görev başında
Dinar Belediyesi kar tuzlama çalışmalarına başladı
Dinar Belediyesi kar tuzlama çalışmalarına başladı