Başkan Peynirci, Menemen Şehitlerini Andı

Cumhuriyet Halk Partisi Ayonkarahisar İl Gençlik Kolları Başkanı Caner Peynirci , Menemen Olayı'nın 90. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, "Devrim Şehidi Kubilay ve tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz" dedi.

Başkan Peynirci, Menemen Şehitlerini Andı
Başkan Peynirci, Menemen Şehitlerini Andı Admin
Bu içerik 45 kez okundu.

Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu İkinci önemli irtica olayının, 23 Aralık 1930'da yaşanan ve Kubilay’ın şehit edilmesi ile sonlanan Menemen kalkışması olduğunu belirten Caner Peynirci, "Menemen kalkışmasının ağır izleri, aradan geçen 90 yıla karşın toplumsal bellekten silinmemiştir. Kubilay, devrim şehidi olarak yakın tarihte simgeleşmiştir" ifadelerini kullandı.

“31 ÖLÜM CEZASINDAN 28’İ ONAYLANDI"

Menemen olayında  Kubilay öğretmenin şehit edildiğini ifade eden Başkan Peynirci; “23 Aralık 1930’da Cumhuriyet karşıtı olayda yedek subaylığını yaptığı sırada Kubilay öğretmen şeriat isteyenler tarafından şehit edildi. Olayın elebaşısı, Derviş Mehmet adında Nakşibendî tarikatına bağlı biriydi. Derviş Mehmet 23 Aralık’ta Menemene girdi ve şeriat ilan etmeye kalkıştı, olaya müdahale eden yedek subay Asteğmen Kubilay’ı şehit ettiler.

Olay, arkadan yetişen askeri birlikler tarafından şiddetle bastırıldı. Bu arada Derviş Mehmet de vuruldu. Kaçanlar yakalandı, ilişkisi olanlar hakkında hemen kovuşturma başlatıldı. Yapılan yargılama sonucunda, 105 sanıktan 37’si için ölüm cezası verildi. 6’sının ölüm cezası yaş haddi nedeniyle 24 yıl “idama bedel hapis cezasına çevrildi. Öbür sanıklardan 20’sine bir yıl, 14’üne üç yıl, 6’sına 15 yıl, birine 12,5 yıl hapis cezası verildi, 27 sanık aklandı. Karar, 31 Ocak 1931 ‘de TBMM’ye sunuldu. Aynı gün Adalet Komisyonu’nda görüşüldü. Komisyon, 31 ölüm cezasından 28’ini onayladı" dedi.

'CUMHURİYET VE DEĞERLERİNE SAHİP ÇIK'

Kubilay olayının tarihimizde yaşanan acı örneklerden biri olduğunu vurgulayan Başkan Peynirci; "Günümüzde bile, dış destekli gerici siyasal akımların ve kanlı gerici saldırıların süregeldiği bir ülke olmaktan ne yazık ki kurtulamadık. Unutulmamalıdır ki, bugünlere kolay gelinmedi. Simdi tüm bunları görmezden gelip, dini bireysellikten Çıkararak siyasallaştırmak, laiklik kavramının içini boşaltmaya çalışmak, ülkeyi çağın gereklerinden uzaklaştırarak karanlığa mahkûm etmek anlamına gelmektedir. Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmak tarihsel görevimizdir. İrtica daima aydınlık geleceğimizin en büyük düşmanı olmuştur. Özellikle son yıllarda irticai etkinliklerde gözlenen hızlı artış, genç beyinlerin artan oranda karanlık çevrelerce tutsak alınmasına neden olmaktadır. Gençlerimizin bu güçlerce ele geçirilmesinin ülkemizin geleceğini de kararttığını unutmamalıyız. Gün, Kemalizm’i tüm çağcıl ve halktan yana ilkeleriyle gür sesle dile getirme ve Cumhuriyet değerlerine sıkı sıkıya sarılma günüdür. Menemen olayının 90. yılında Devrim Şehidi Kubilay ve tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.  >>Betül ÖZDEMİR

Caner Peynirci Cumhuriyet Halk Partisi Menemen Olayı Gençlik Kolları Başkanı Ayonkarahisar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kar yağışı etkili olacak
Kar yağışı etkili olacak
Anında müdahale edildi
Anında müdahale edildi