Advert

Aslan payını aldık

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz 2020 yılında ilimize sağlanan destekleri açıkladı. Oğuz bu yıl ilimize 28 projeye 13.2 milyon TL destek, 17.4 milyon TL yatırım desteği sağlandığını belirtti

Aslan payını aldık
Aslan payını aldık Admin
Bu içerik 86 kez okundu.

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz ajanstan 2020 yılında ilimize kazandırılanları açıkladı. Genel Sekreter Oğuz, “Afyonkarahisar’dan 28 projeye 13.2 milyon TL destek, 17.4 milyon TL yatırım desteği sağlandı. Ajansımız mali ve teknik destek mekanizmalarıyla 2020 yılında da paydaşlarına destek sağlamaya devam etmiştir. 2020 yılında Teknik Destek Programımızla Afyonkarahisar’dan 11 faaliyete destek verilerek farklı konularda eğitim ve danışmanlık hizmeti alınması sağlanmıştır. Fizibilite Desteği Programımızla ise Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın 150 bin TL bütçeli “Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi Fizibilite Raporu Hazırlanması” projesi %100 oranında destek almaya hak kazanmıştır.”

11 PROJEYE 8 MİLYON TL

Oğuz, “27 Şubat’ta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın teşrifleriyle ilan edilen turizm altyapısı ve mesleki eğitime yönelik 2020 yılı proje teklif çağrıları sonuçlarını Eylül ayı sonunda açıklanmıştı. Bu kapsamda Afyonkarahisar’dan 11 projeye 8 milyon TL destek sağlanacak olup projelerin eş finansmanları ile birlikte toplam yaklaşık 11 milyon TL’lik yatırım bölgemize kazandırılacaktır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2020 yılında Ajanslar aracılığıyla COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı başlatılmıştır. Ajansımız da bu kapsamda Afyonkarahisar’dan 2 projeye yaklaşık 2 milyon TL’lik destek vererek toplam 2.1 milyon TL yatırım yapılmasına vesile olmuştur. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Tarlada Coronaya Dur Diyoruz, Üretime Devam Ediyoruz” projesi ile Sultandağı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Salgına Olumsuz Etkilerinin ve Salgından Etkilenmelerinin Önlenmesi” projesi kapsamında mevsimlik tarım işçilerinin çalışma şartları iyileştirilerek gıda tedarik zincirinde sürdürülebilirliğin sağlanması amaçlanmıştır”

KENDİN YAP ATÖLYESİ

“Afyonkarahisar’dan desteklenen 9 projeye Ajansımız tarafından sağlanacak 1.9 milyon desteğe ek olarak özel sektör, STK, yerel yönetim ve meslek kuruluşları arasından projelerde ortak/sponsor olarak yer alan toplam 42 kurum / kuruluş tarafından da sağlanacak destekle toplam 2.1 milyon TL yatırım yapılacaktır” diyen Oğuz, “Projeler kapsamında 11 sabit ve 1 mobil kendin yap atölyesi kurulacak olup %3.500 kapasite artışı olacaktır. Bununla birlikte, 304 öğretmenin toplam 13.630 adam x saat eğitim alması sağlanacaktır. Bölgemizde YENEP kapsamında yaklaşık 2500 öğrenci eğitim alacaktır. Ajansımız, ulusal ve uluslararası fonları takip ederek uluslararası fonları sağlayan kurumlara başvurmak üzere Ajans adına proje üretmekte, Bölge paydaşlarını bu fonlara yönlendirmekte ve fonlardan yararlanmak isteyen paydaşlara destek vermektedir. Bu kapsamda Ajans koordinasyonunda proje geliştirmek ve başarılı projeleri uygulamak, Bölgede kapasite/farkındalık yaratmak suretiyle farklı ulusal ve uluslararası fonların Bölge’ye çekilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır”

EN BAŞARILI AJANSIZ

En başarılı ajans olduklarını dile getiren Genel Sekreter Oğuz, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 2019 ve 2020 yıllarında başarılı bulunan projelerimizle en başarılı Ajans ve Bölge unvanı kazanılmıştır. 2019 SOGEP kapsamında Afyonkarahisar’dan 1 proje başarılı bulunmuş olup 1.1 milyon TL destek alacak olan proje kapsamında 1.2 milyon TL yatırım yapılacaktır. 2020 SOGEP kapsamında ise başvurulan 3 proje de başarılı bulunmuş olup 3.1 milyon TL destekle 4.5 milyon TL yatırım yapılacaktır” dedi.  Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı’nın “Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi” Projesi ile ilgili konuşan Oğuz, “UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanından üye ülkemizdeki 3, dünyadaki 36 şehirden biri olan Afyonkarahisar’da engellilerin istihdamına ve eğitimine yönelik bir gastronomi mutfağı ile engellilerin başta yemek yapma olmak üzere çeşitli sosyal aktivitelere katılım sağlayabileceği bir terapi merkezi kurulacaktır. “Sosyal gastronomi şehri” unvanıyla markalaşma stratejisi benimseyen Afyonkarahisar’da proje ile 200 engelliye çeşitli eğitimler verilecek ve 23’ünün istihdamı ayni katkı olarak sağlanacaktır. Sıfırdan bir inşaat yapmak yerine Belediyeye ait 250 m² kapalı ve 4.300 m² açık alana sahip olan atıl bina basit tadilatlar yoluyla kullanılacaktır.

ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANDI

Oğuz ajans olarak İhsaniye Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin “Atalık Tohumlar Kadınların Elinde Yeşeriyor” Projesi ile Şuhut Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin “Keşkek Evi Kadınlara Umut Oluyor” Projesine de destek olduklarını dile getirdi. Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde, ilçenin coğrafi işaretli ürünü Şuhut Keşkeği’nin sosyal yardım alan kadınlar için gelir kaynağı olması amacıyla 550 m² kapalı alana sahip ve kaba inşaatı tamamlanmış olan merkezi konumdaki binada Keşkek Evi kurulacaktır. Şuhut Belediyesi tarafından ayni katkı olarak sağlanacak otobüs Mobil Mutfağa dönüştürülerek ülkemizin dört bir yanındaki etkinliklere katılacak ve Şuhut Keşkeği ile projeyi tanıtacaktır. Projede 60’ı dezavantajlı ve 10’u meslek lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 70 kadına eğitim verilecek ve bu kadınlardan 20’sinin ayni katkı olarak istihdamı sağlanacaktır. Geri ödeme süresi yaklaşık 3 yıl olan proje ekonomik açıdan da rasyonel olup öngördüğü gelir modeli sayesinde sosyal faydalarının sürdürülebilir olmasını sağlayacaktır. 2020 yılı Afyonkarahisar için önemli gelişmelerin olduğu bir yıl olmuştur” >>Gamze Koçak

Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi Fizibilite Raporu COVID-19 Afyonkarahisar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Daha ferah bir ilçe olacağız
Daha ferah bir ilçe olacağız
Gümüşhanespor ve AFJET Afyonspor maçı başladı
Gümüşhanespor ve AFJET Afyonspor maçı başladı