Suyu çok iyi yönettik

Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ülkemizde ki su durumu, yağışlar, kuraklık ve suyun yönetimi ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu

Suyu çok iyi yönettik
Suyu çok iyi yönettik Admin
Bu içerik 50 kez okundu.

AK Parti hükümetlerinde en uzun bakanlık yapan Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Türkiye, yarı kurak iklim bölgesinde olan bir ülke olup, yağışlar, mevsimlere ve bölgelere göre farklılık gösterir. Karadeniz Bölgesinde ortalama yıllık yağış miktarı 2.500 mm iken, İç Anadolu Bölgesinde Konya, Karapınar civarında 250 mm’ye kadar düşmektedir. Özellikle son yıllarda kendini daha fazla hissettiren küresel iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkelerden biri de Türkiye’dir. Bu sebeple ülkemizde su kaynaklarının sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde yönetimi, son derece büyük ehemmiyet arz etmektedir.Öncelikle Türkiye geneli yağışlar ile alakalı genel bir değerlendirme yapılacak olursa, hidrolojik bakımdan ülkemizde 1 Ekim ile 30 Eylül tarihleri arası “Yağış Yılı” olarak kabul edilir. Misal olarak 1 Ekim 2019 ile 30 Eylül 2020 tarihleri arası bir yağış yılıdır”

HER BİR DAMLASI DEĞERLİ

Prof. Dr. Eroğlu, “Ülkemizin su kaynakları, tek elden çok iyi bir su yönetimi ve işletmesiyle ancak kendi kendine yetebilecek durumdadır. Türkiye’nin içinde bulunduğu yarı kurak iklim bölgesini ve su kaynaklarımızın durumuna baktığımızda, bizim suyumuzu her bir damlasına kadar akıllıca ve sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde değerlendirmemiz gerekmektedir. Yani bu tablo bize Türkiye’de baraj, gölet gibi su biriktirme yapılarının yapılmasının bir zaruret olduğunu göstermektedir. Ülkemizde yağışlar, daha çok kış aylarında olurken yaz aylarında nispeten daha az veya hiç yağış olmamaktadır. Su kullanımımıza baktığımızda ise, sarfiyatımızın büyük bölümü yaz aylarındadır. Çünkü yaz aylarında sulama söz konusudur ve suyun büyük bölümünü sulamada kullanıyoruz. Ayrıca insan ve sanayi suyu ihtiyacı yaz aylarında daha fazladır. Bu sebepten dolayı, baraj ve göletleri inşa ederek, kışın ve ilkbaharda yağan kar ve yağmur sularını biriktirmek suretiyle, ihtiyacın fazla olduğu yaz aylarında kullanılabilmektedir”

SU YAPILARI İNŞA ETTİK

“Biz, bu sebeple Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 18 yılda çok sayıda su yapıları inşa ettik. Ülkemizin dört bir yanını ilmek ilmek dokuyarak bütün su kaynaklarını, vatandaşımız için değerlendirme gayreti içinde olduk” diyen Eroğlu, “. Şayet bu su yatırımları yapılmamış olsaydı, bugün içinde bulunduğumuz durumun boyutu tahmin edemeyeceğiniz kadar çok daha vahim bir durum olabilirdi. AK Parti Hükümetleri olarak son 18 yılda takriben 255 milyar TL maliyetinde su yatırımı gerçekleştirerek 8.695 tesisi Aziz Milletimizin hizmetine sunduk. Bu tesislerin; 600’ü baraj, 423’ü gölet ve bent, 590’ı ise hidroelektrik enerji santrali, 1.457’si sulama tesisi, 262’si içmesuyu tesisi, 21’i atıksu arıtma tesisi, 5.089’u taşkın koruma tesisi, 253’ü toplulaştırma tesisidir. Ülkemizde 2019 yılında tüketilen su miktarı 57 milyar m3 olup, bu suyun %77’si olan 44 milyar m3’ü sulamada, %23’ü olan 13 milyar m3’ü ise içme, kullanma ve sanayi suyunda kullanılmaktadır” dedi.

ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPILDI

AK parti hükümetlerinin büyük yatırımlar yaptığını söyleyen Eroğlu, “Kuraklık meteorolojik bir hadisedir. Hatta kuraklık artık tabii afetler sınıfına da girmektedir. Fakat burada asıl olan bu kuraklığın nasıl yönetildiği ile ilgilidir. Tam da bu noktada biz özellikle 1994 yılından sonra İstanbul’da ve daha sonra 2003 yılından itibaren bütün Türkiye’de suyu çok iyi bir şekilde yönettiğimizi ifade etmek istiyorum. Çünkü ister içmesuyu, ister sulama suyu maksadıyla olsun tek bir kaynaktan su sağlıyorsanız o zaman her hangi bir optimizasyon söz konusu değildir. Ama özellikle İstanbul’da olduğu gibi, Avrupa yakasında 7 tane Istranca Barajları, Büyükçekmece Gölü, Alibeyköy Barajı, Sazlıdere Barajı, Terkos Gölü ve Anadolu Yakasında Elmalı Barajı, Ömerli Barajı, Darlık Barajı, Şile Keson Kuyuları, Yeşilçay Sistemi ve Melen Sistemi gibi çok sayıda kaynaktan su sağlıyorsanız, o kaynakları yönetebilmeniz için iyi bir optimizasyon yapmanız gerekir. Bu şekilde çok sayıda kaynaktan şehre su veriyorsanız bu kaynakları en iyi şekilde yönetmeniz çok önemlidir. Aksi takdirde bir yerde fazla su varken, başka bir kaynakta su tükenir ve neticede o bölgenin beslediği alan susuz kalır”

Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülkemizde ki su durumu yağışlar kuraklık ve suyun yönetimi ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kuraklık ve
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekipler görev başında
Ekipler görev başında
Dinar Belediyesi kar tuzlama çalışmalarına başladı
Dinar Belediyesi kar tuzlama çalışmalarına başladı