Yerel basın can çekişiyor

Odak Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Emin Güzbey, Ege Tv’de Faruk Kılıç Moderatörlüğünde yayınlanan Kocatepe’den Bakış programına canlı yayın konuğu oldu

Yerel basın can çekişiyor
Yerel basın can çekişiyor Admin
Bu içerik 75 kez okundu.

Güzbey, canlı yayın programında Gazeteci Polat Yılmaz ile Ömer Mazi’nin sorularını yanıtladı. 2020 yılı ve gazetecilerin sorunlarının konuşulduğu programda önemli açıklamalarda bulundu. Programda ilk olarak 2020 yılını değerlendiren Güzbey, “2020’de Afyonkarahisar’da koranaviüs epeyce hemşerimizi mağdur etti. Pek çok vatandaşımızı hayattan kopardı.

ESNAF ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

İşadamları ile esnafın zor günler geçirdiğini ve halen daha geçirmeye devam ettiğini söyleyen Güzbey, “Ama Afyonkarahisar’ın bir şansı 2020 yılında yeni bir Emniyet Müdürümüz geldi. Afyonkarahisar’da belli noktalarda sıkıntı vardı tüm Türkiye’de olduğu gibi bunların üzerine gitti ciddi bir temizlik yapıldı” dedi. Afyonkarahisar eski Valisi Mustafa Tutulmaz’ın Zonguldak iline atandığını başarılı çalışmalar yaptığını hatırlatan Güzbey, “Afyonkarahisar Gökmen Çiçek Valimiz geldi. Afyonkarahisar’a 2020 yılında iki altın dokunuş yapılmış oldu. Hem Valimizin, hem de Emniyet Müdürümüzün çalışmaları bu noktada Afyonkarahisar’da önümüzdeki aylarda daha da hissettirecek” diye konuştu.

YEREL MEDYAYI ZORLUYOR

Yerel basının içerisindeki durumdan bahseden Güzbey,  “2020 yılı yerel medya içerisinde iyi geçmediğini söyledi. Bazı yayın sahiplerinin tasarrufa gidileceği zaman ilk etapta istihdama yönelik gittiğini anımsatan Güzbey sözlerine şöyle devam etti: “İşadamlarımız ilk etapta reklam kalemlerini kesmekle başlıyorlar. Bu yerel medyayı oldukça zorluyor” Yerel medyanın hem yazılı basın hem de görsel basın üzerinde tamamen Dolar ve Euro üzerinden giderlerinin karşılandığını belirten Güzbey, “Yayın ve imtiyaz sahipleri bu zorluğa rağmen bu bir şekilde göğüslemeye çalışıyorlar. Kısa Çalışma Ödeneğinin gündeme gelmesine rağmen medyada işten çıkartmalar ilk uygulanan tedbir gazetecilerde yaşanıyor. Bana göre 2021 yılının ilk 6 ayında bu zorluk yaşanacak” dedi.

KAMU BASINA BÜTÇE AYIRMALI

Bunu aşmanın yolunun özellikle kamu bütçelerinde yerel anlamda yayın yapmakta toplumun sesini kendisine duyurma vazife edinmiş olan yerel medyaya bütçe ayırmalarından geçtiğini vurgulayan Güzbey, “Biraz daha Radyo Televizyon Üst Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da sanki ellerini taşın altına koymalıdır diye düşünüyorum. Yerel medyada günlük olarak sorunların çözülmeyeceğini gördük. Resmi ilanlar ile bu işi götürmeye çalışan gazetelerimizin de şöyle bir kendisini çeki düzen vermesi lazım. Birleşmek gerekirse birleşmesi gerekiyor” diye konuştu. Afyonkarahisar’da eskiden 23 tane günlük yayınlanan gazetenin olduğunu hatırlatan Güzbey, “Şuanda Afyonkarahisar’da gazete sayısı 7’ye düştü. Ama içler acısı içerisindeyiz. 8’er sayfa yayın yapmaktayız. Baktığımız zaman benim gazetemde dahil olmak üzere en az 3 sayfası birbirleri ile aynı haber oluyor. Özel Haberciliği artık bir kenara atmış durumdayız. Artık gazetelerde kopyala yapıştır haberler yapılıyor. Televizyonlarda bütçe olmadığı için özel haberlere daha az verilir hale geldi” diye konuştu.

Afyonkarahisar Gökmen Çiçek Mustafa Tutulmaz Mehmet Emin Güzbey Odak Gazetesi Radyo Televizyon Üst Kurulu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekipler görev başında
Ekipler görev başında
Dinar Belediyesi kar tuzlama çalışmalarına başladı
Dinar Belediyesi kar tuzlama çalışmalarına başladı