HANGİSİ UCUZ?

Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile bir tartışmayı fitilledi. Sandıklı’da SANJET’te yapılan yüzde 50’lik indirime rağmen Afyon’da AFJET’in daha ucuz ısınma imkanı sağladığını söyledi. Bu sözler ise tartışmaya neden oldu.

HANGİSİ UCUZ?
HANGİSİ UCUZ? Admin
Bu içerik 77 kez okundu.

Özkaya geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile bir tartışmayı fitilledi. Sandıklı’da SANJET’te yapılan yüzde 50’lik indirime rağmen Afyon’da AFJET’in daha ucuz ısınma imkanı sağladığını söyleyen AK Partili Milletvekili Özkaya’ya, AK Partili Sandıklı Belediye Başkanı Çöl cevap vermedi ama, SANJET ilgilileri Milletvekili Özkaya’nın yanıltıldığını söylemekteler.

Özkaya neler demişti?

AK Parti Afyon Milletvekili Ali Özkaya, Afyon’da AFJET’in, Sandıklı’da SANJET’e göre daha ucuz ısınma imkanı verdiğini söylemişti. Özkaya’nın bu sözlerine karşı Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, polimik yaratmamak için konuşmama kararı aldığını açıklarken, Ali Özkaya’nın sözleri Sandıklı’da tartışma yarattı. Özkaya, ‘Afyonkarahisar’ın çok gayretli ve çalışkan bir Valisi var. AFJET’e indirim konusunu konuştuk. Sandıklı’nın fiyatları ile Afyon’un fiyatlarını kıyaslamış. Sandıklı’da yüzde 50 indirim olduğu halde Afyon’dan daha fazla’ demişti.

--

Sanjet ilgilileri; ‘Özkaya yanıltılıyor’

Milletvekili Özkaya’nın AFJET tarafından verilen bilgiler ile yanıltıldığını ifade eden SANJET ilgilileri, ‘Fiyatlarını belirtirken AFJET ilgilileri gerçeği gizliyorlar. AFJET’te elektirik bedelini her apartmandaki daireler kendileri ödemekteler. Bu maliyete etki eder. Sandıklı’da ise vatandaş ayrıca elektirik bedeli ödemiyor. Bunu SANJET olarak biz karşılıyoruz. Bunu da ilave ettiğiniz zaman Afyon’da 0.142 krş iken, Sandıklı’da bu rakam indirim ile birlikte 0.51 krş olmaktadır. Yani bu durumda Afyon’da fiyat üç misli daha yüksektir. İndirim olmamış bile olsa AFJET abonesi elektirik maliyetiyle birlikte 14 kr öderken, SANJET abonesi 12 kr ödemektedir. SANJET yıllık 12 milyon TL elektirik giderini abonesinden almamakta, kendi karşılamaktadır. AFJET’te ise bunu abone kendi ödemektedir ’ dediler. Reenjekte konusunda ise AFJET Ömer-Gecek tarafında dereye yer altından karıştırdığı suyu biliyordur her halde. Bizim reenjeksiyonumuz tamamen kaynağa gitmektedir’ dediler.

AFJET; ‘Mesele ucuzluk değil’

ODAK’ın bu konudaki sorularını cevaplayan AFJET Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, ‘Burada mesele ucuzluk değil. Kaynağı gelecek nesillere aktarmak önemlidir. Biz %95 reenjeksiyon yapıyoruz. Ayrıca biz suyu 20 km den şehir merkezine getiriyoruz. Burada neredeyse 300 km dolaştırıyoruz suyu ve tekrar 20 km ileriye götürüp, reenjekte ediyoruz. Sandıklı’da reenjeksiyon bu oranda değil. Ayrıca bizim devlet katkımız yok. Sandıklı Belediyesi Turizm Bakanlığından 60-70 milyon TL hibe aldı ve bu katkı bizde yok. Biz kredi kullanıyoruz. Bir başka hususta Sandıklı’da binaların yüksekliği ile bizdeki binaların yüksekliği aynı değil. Bizim apartmanlarda vatandaşın ödediği elektrik bedeli de aylık olarak en fazla 15-20 TL dir. Bu fazla bir rakam değildir. Biz suyu 20 km den getirip geri götürmemiz için devasa pompalar kullanmak zorundayız. Bunun da bir maliyeti olmaktadır. Her şeye rağmen bugün İzmir Balçova’nın işletme maliyetleri bizim kadar yüksek olmamasına rağmen, bizimle aynı fiyatlardadır’ dedi.  

ÖZEL HABER/ GÖKHAN KOCAASLAN

SANJET AFJET AK Parti Milletvekili Ali Özkaya Afyonkarahisar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kar yağışı etkili olacak
Kar yağışı etkili olacak
Anında müdahale edildi
Anında müdahale edildi