ZEKA’dan 4 projeye 3,5 milyon TL

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından gastronomide UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağına dahil edilen Afyonkarahisar’a 4 projede toplam 3,5 milyon destek sağlandı

ZEKA’dan 4 projeye 3,5 milyon TL
ZEKA’dan 4 projeye 3,5 milyon TL Admin
Bu içerik 78 kez okundu.

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, “Afyonkarahisar’ın 30 Ekim 2019 tarihinde UNESCO tarafından “gastronomi” dalında “yaratıcı şehir” olarak tescillenmesini müteakip ilde birçok faaliyet başta Afyonkarahisar Belediyesi olmak üzere, ilgili aktörler tarafından icra edilmektedir. Bu faaliyetlerin bir kısmı UNESCO’ya verilen 4 yıllık taahhütler ile ilgili olurken bir kısmı da gastronomi turizminin gelişimi ve il ekonomisine katkısı bağlamında olmaktadır” dedi.

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Zafer Kalkınma Ajansı olarak Afyonkarahisar’ın gastronomi yolculuğunun en başından beri içerisinde yer alarak başvuru sürecini başarılı bir şekilde koordine ettiklerini ifade eden Oğuz, “Ağa katılım, gerek dünyadaki diğer şehirlerle iş birliğinin geliştirilmesi, gerek Afyonkarahisar’ın uluslararası tanınırlığının arttırılması, gerek yeni gelişim fırsatları sunması, gerekse gelecek yabancı turist sayısının arttırılması bakımından büyük önem taşımaktaydı.  Ayrıca Ajans olarak verdiğimiz destekler ve paydaşlarımız ile birlikte geliştirdiğimiz projeler ile gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlıyoruz. 2020 yılında gastronomi bağlamında Afyonkarahisar’da 4 projeye 3,5 milyon TL destek sağlama kararı aldık” diye konuştu.

ATIL BİNA TADİLAT EDİLECEK

2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı’nın “Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi” projesi 1,5 milyon TL destek almaya hak kazandığını söyleyen Oğuz sözlerine şöyle devam etti; “Toplam bütçesi 2,2 milyon TL olan projeye %66 oranında destek sağlıyoruz. Proje ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanından üye ülkemizdeki 3, dünyadaki 36 şehirden biri olan Afyonkarahisar’da engellilerin istihdamına ve eğitimine yönelik bir gastronomi mutfağı ile engellilerin başta yemek yapma olmak üzere çeşitli sosyal aktivitelere katılım sağlayabileceği bir terapi merkezi kurulacaktır. “Sosyal gastronomi şehri” unvanıyla markalaşma stratejisi benimseyen Afyonkarahisar’da proje ile 200 engelliye çeşitli eğitimler verilecek ve 23’ünün istihdamı ayni katkı olarak sağlanacaktır. Sıfırdan bir inşaat yapmak yerine Belediyeye ait 250 metrekare kapalı ve 4 bin300 metrekare açık alana sahip olan atıl bina basit tadilatlar yoluyla kullanılacaktır” dedi.

YÜZDE 75 DESTEK SAĞLANIYOR

Zafer Kalkınma Ajansının gastronomi alanında destek sağladığı bir diğer proje “Afyon Mutfağı Marka Olma Yolunda” projesi olduğuna dikkat çeken Oğuz, “Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında 1 milyon TL destek sağladığımız Afyonkarahisar Belediyesi’nin projesi ile Afyonkarahisar’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na olan üyeliğine de katkı sağlayacak doğrultuda bir "Gastronomi Sokağı" oluşturulması planlanmaktadır. Bu sokak proje kapsamında 2 unsur için marka tescili, 6 unsur için coğrafi işaret tescili gerçekleştirilecektir. Ayrıca 3 adet turist gezdirme aracı temin edilecek olup kurulacak olan Gastronomi Sokağı'nda 26 kişi istihdam edilecektir. Projenin toplam bütçesi 1,3 milyon TL olup Ajansımız yaklaşık yüzde 75 oranında destek sağlamaktadır.”

>>GÖKHAN KOCAASLAN

Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar UNESCO Veli Oğuz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ekipler görev başında
Ekipler görev başında
Dinar Belediyesi kar tuzlama çalışmalarına başladı
Dinar Belediyesi kar tuzlama çalışmalarına başladı