Advert

Cumhuriyet, altın tarihini yaşıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Altın Madencileri Derneği temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, geçen yılın enerji ve madencilik sektörü açısından başarıyla tamamlandığını söyledi

Cumhuriyet, altın tarihini yaşıyor
Cumhuriyet, altın tarihini yaşıyor Admin
Bu içerik 59 kez okundu.

Türkiye'nin altın üretimine 2001'de 1,4 tonla başladığını dile getiren Dönmez, 20 yılda toplam 382 ton altın üretildiğini, bu üretimle devletin kazancının 76 ton altına eşdeğer vergi geliri olduğunu ifade etti.Türkiye'de yerli ve yabancı toplam 18 altın madeninin üretime devam ettiğini belirten Dönmez; "20 yeni altın madeni projesi de yatırım için gün sayıyor. İnşallah bu projelerin de devreye girmesiyle altın üretimimizi 100 tona çıkaracağız. Hedefimiz, altın ihtiyacımızı önce yerli kaynaklardan sağlamak, altın kaynaklı cari açığı önemli ölçüde azaltmak, bu alandaki istihdamı artırmak" diye konuştu.

“TARİH REKORUNU KIRARAK 42 TONA ULAŞTI”

Dönmez, 2020 yılı başında altın üretiminin 40-45 ton arasında olmasının hedeflendiğine dikkat çekerek; "Altın üretimimiz salgına rağmen yıl sonunda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 42 tona ulaştı. Böylece ekonomimize 2,4 milyar dolarlık bir katkı sağladı." dedi.

Geçen yıl 2019'a göre yüzde 123 artışla 25,2 milyar dolarlık altın ithal edildiğini dile getiren Dönmez, altının Türkiye ‘de büyük oranda tasarruf ve yatırım amacıyla değerlendirildiğini söyledi.

“6 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM”

Dönmez açıklamasında; “Altın madenciliğinde bugüne kadar toplam 6 milyar dolarlık yatırım yapıldığını ifade ederek, sektörde 13 bin 200 kişinin doğrudan istihdam edildiğini, sektörün, aileleriyle birlikte yaklaşık 50 bin kişinin geçim kaynağı olduğunu bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; “Altın madenciliğinde bir kişiye istihdam sağlamak için 488 bin dolarlık yatırım yapılıyor. Türkiye'de üretilen ürünler içinde en fazla katma değer sağlayanlar arasında ilk sıralarda altın geliyor. Son zamanlarda bazı çevreler tarafından asılsız, bilimsellikten uzak ve yalan, yanlış bilgilerle altın madenciliğine karşı ideolojik bir muhalefet yapıldığının farkındayız. Burada sorunu ve çözümü birlikte ortaya koymalıyız” dedi.

“ALTIN İTHALATI ARTIYOR”

 Bakan Dönmez; “Türkiye'nin altın ithalatı artıyor. Buna mukabil bu talebin en az yarısını karşılayacak bir rezerve de sahibiz ancak Türkiye'nin enerji ve maden bağımsızlığı söz konusu olduğunda toplumu kışkırtan ve terörize eden organize bir güruhla ve ona her fırsatta kol kanat geren, onu meşrulaştırmaya çalışan bir muhalefetle karşı karşıyayız. Ne yazık ki sahada çalışan işçilerimize baskı yapmak, onları yıldırmaya çalışmak, iş makinelerine saldırmak gibi vandallıklara da şahit olduk. İdeolojisini emek üzerine kuranlar, emeğin kutsallığını savunanlar, konu Türkiye'nin çıkarları olunca işçi kardeşlerimizin emeklerine dil uzatmaktan imtina etmiyorlar. Ama herkes şunu iyi bilsin ki Türkiye için Karadeniz'de bulduğumuz rezerv ne kadar değerliyse, yenilenebilir enerjideki her bir kilovatsaat üretim ne kadar değerliyse   altın madenciliğimiz de aynı oranda değerlidir" ifadelerine yer verdi.

Bakan Dönmez, Türkiye'de madenciliğin dünya standartlarına uygun yürütüldüğünü vurgulayarak, çevreci bir madencilik prensibiyle hareket edildiğini bildirdi.

Son olarak Dönmez; Türkiye'nin, ithal ettiği altının yarısının ülke içerisinde üretilmesi durumunda ekonomiye 12,5 milyar dolar kazanç sağlayacaktır, madencilik yatırımlarının güven ortamında yapılması için her türlü imkanı ve kolaylığı sağlamakta kararlıyız” dedi.

>>ODAK HABER MERKEZ

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Fatih Dönmez Altın Madencileri Derneği Altın İthalatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Teyp hırsızı tutuklandı
Teyp hırsızı tutuklandı
 Şuşa’da destan yazılacak
Şuşa’da destan yazılacak