Advert

Arslan, “Sorunlara çözüm bulunmalı”

Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, yaptığı haftalık basın açıklamasında gündemi değerlendirdi

Arslan, “Sorunlara çözüm bulunmalı”
Arslan, “Sorunlara çözüm bulunmalı” Admin
Bu içerik 32 kez okundu.

SP Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, her hafta başka bir konular ile gündemi değerlendirmeye devam ediyor. Arslan’ın bu haftaki gündemi Afyonkarahisar’ın cadde ve sokaklarında yaşanan sıkıntılar başta olmak üzere, Mısri Mahallesindeki Kentsel Dönüşüm alanına kadar bir çok konuda açıklama yaptı. Arslan, Afyonkarahisar Belediyesinin özellikle şehre yakışanları görüntülediği gibi, sıkıntıları da canlı, yerinde tespit etmesi gerektiğini ve kayda alması gerektiğini söyledi.

 YAĞMURDA YOLLARI GEZİN

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in yağmur yağdığında yolları gezmesini tavsiye eden Merkez İlçe Başkanı Arslan, “Yolların nerelerinde sular birikiyor? Nerelerde su giderleri yukarda kalıyor? Bunları tespit ederek gerekli tesviye yapılmalıdır. Bazı yaya geçitleri bile su içinde. Vatandaş trafik ışığına mı baksın?  Gelen araca mı baksın? Karşısından gelen yayaya mı baksın? Yoksa yürüyeceği yerde biriken suyun neresinin az olduğuna mı baksın” dedi.

JANDARMA KAVŞAĞINI GÖRÜN

Jandarma Kavşağındaki yaya geçidini örnek veren Arslan, “Mesela Jandarma kavşağındaki yaya geçidi. Binlerce insan burayı kullanıyor. Tam yaya geçidi olarak belirlenen yerde su birikiyor. Yetkililer buraları görmeli. Şehrin en işlek kaldırımlarından olan Ambaryolu’nda kaldırımdan yürüdüğünüzde binaların oluklarındaki hasarlardan dolayı tepenize sular boşanıyor. Siz yapacağınız işlerin programını yapmaya çalışırken birden tepenize boşalan bir su ile irkiliyorsunuz” diye konuştu..

YETKİLİLER BUNLARI GÖRMELİDİR

Arslan ,“Yapacak bir şey olmadığı için yolunuza devam ediyorsunuz. Gereksiz ıslanmanız yanınıza kar kalıyor. Yetkililer bunları görmelidir. Çevre belde ve köylerden gelen yolcuların yağmur anında sığınabilecekleri bir kapalı durakları yok. Şehir merkezinde ikamet etmeseler de sonuçta bu insanlar bizim insanımız. Merkezdeki esnafımızla alışveriş yapan, şehre ekonomik katkısı olan, şehrin canlılığını artıran insanlar. Eski Emekliler Lokali önü, Efeler Kavşağı gibi belli noktalara kapalı duraklar yapılmalıdır. Bunlar merkezde ikamet etmiyor, belediyenin sorumluluğunda değil diye düşünülmemelidir”.

ADİL BİR DÖNÜŞÜM YAPIN

Arslan konuşmasına “Ya adil bir dönüşüm yapın ya da vatandaşın önünü açın. kentsel dönüşümde amacın yörede yaşayanların daha sağlam ve konforlu binalar yaparak yaşam kalitesinin artırılması olduğu söylenmektedir. Yani amaç yöre halkının refahı. Şimdi düşünelim; arka sokakta 30 metrekare 2 katlı ahşap bir eviniz var. Buraya metrekaresi 400 TL’den ödeme yapılacak. Ne tutar. 12 bin lira. Üzerindeki yapıya da 30 bin lira değer biçilse toplam 42 bin lira yapar”.

ADİL BİR UYGULAMA OLMAYACAKTIR

Arslan, “Bu vatandaş 42 bin lirayı alacak ve açıkta kalacak. Yaşam kalitesi arttı mı bu insanın? Hayır. 42 bin lirası var ve evsiz. Kredi veriyorlarmış ta kira yardımı veriyorlarmış ta bilmem ne. Siz öncelikli olarak vatandaşın evi kadar bir evi vatandaşa karşılıksız olarak vermelisiniz. İnşaat süresince vereceği kira ücretini de siz karşılamalısınız. Eğer vatandaşın daha geniş bir ev talebi olursa o zaman fazladan bir ücret talep edebilirsiniz. Bunun dışındaki bir uygulama m2 fiyatı ne olursa olsun bizce adil bir uygulama olmayacaktır” dedi.

HERKESİN YOLU AÇILSIN

Kentsel dönüşüm projesi ile ilgili önerisini sunan Arslan, “Kentsel dönüşüm yapılacak yörenin projesini devlet belirlesin. O projeye uymak koşuluyla vatandaş istediği müteahhitle anlaşarak yaptırabilmesinin yolu açılsın. En önemli husus ise oldu-bittiye getirilmeden, konuşarak, herkesin aklındaki soru işaretleri giderilerek, herkesin razı olduğu bir dönüşüm ile bu işi gerçekleştirmektir. Bu kadar soru varken Şubat’ta ihale yapılması doğru değildir” şeklinde konuştu. 

SAYISI 5 OLMALI

 Asansörlü yaya üst geçidi sayısı en az 5 olması gerektiğini vurgulayan Merkez İlçe Başkanı Arslan, sözlerine şöyle devam etti; “ Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısında 3 adet asansörlü yaya üst geçidi yapma kararı almış. İl Sağlık Müdürlüğü önü, Gazi Endüstri Meslek Lisesi önü ve İsmet İnönü Bulvarı üzerine.  Gazi Endüstri Meslek Lisesi önüne yapıldı. Bunlarla beraber Adnan Menderes Bulvarı üzerinde Esentepe durağına da bir asansörlü üst geçit yapılmalıdır” dedi.

GÜVENLİ DEĞİL

“DSİ önünde bulunan yaya üst geçidi asansörlüye dönüştürülmelidir” diyen Arslan, “ Yapılacak olan asansörlü yaya üst geçitlerinin en kısa sürede yapılması ve teslimat süreleri ihale yapılırken belirtilmelidir. Ayrıca asansör kısmı, kapı dahil 4 tarafı mutlaka şeffaf bir malzeme ile kaplanmalı, insanımızın güvenle binebileceği bir ortam sağlanmalıdır. Gazi Meslek Lisesi önündeki gibi mermerle kaplanmamalıdır. Buradaki kaplamanın da sökülerek şeffaf hale getirilmesi daha elzemdir.”

Orhan Arslan Saadet Partisi Mehmet Zeybek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Teyp hırsızı tutuklandı
Teyp hırsızı tutuklandı
 Şuşa’da destan yazılacak
Şuşa’da destan yazılacak