TÜM İMKANLAR GENÇLER İÇİN HARCANIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Anadolu Projesi Tanıtım Toplantısı’na katıldı

TÜM İMKANLAR GENÇLER İÇİN HARCANIYOR
TÜM İMKANLAR GENÇLER İÇİN HARCANIYOR Admin
Bu içerik 29 kez okundu.

Programda YÖK yöneticilerine ve akademisyenlere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020-2021 akademik yılının açılışında müjdesini verdiği projenin hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

YAPILAN YATIRIMLARLA TÜRK YÜKSEKÖĞRETİMİ İLERİ BİR SEVİYEDE BULUNUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 18 yılda, altyapıya ve insan kaynağına yaptıkları yatırımlar sayesinde Türk yükseköğretim sisteminin bugün ileri bir seviyede bulunduğunu belirterek, “Öyle ki, yükseköğretim alanında ülkemizin sınırlarını aşan bir kapasiteye ulaştık. Üniversite sayımız 76’dan 207’ye, öğrenci sayımız ise 1 milyon 600 binden 8 milyon 400 bine yükseldi. Bu öğrenci sayısıyla ülkemiz, Avrupa’da üniversiteye erişim konusunda ilk sıraya çıktı” dedi. Bu artışta kız öğrencilerin önemli bir yer tuttuğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha önce yüzde 42 düzeyinde olan kız öğrencilerimizin oranı, bu yıl itibariyle yüzde 49’a yükseldi. Üniversitelerimizde görev yapan öğretim elemanı sayımız da büyük bir artış göstererek, 70 binden 180 bin düzeyine ulaştı. Yükseköğretim sistemimizdeki kadın akademisyenlerimizin oranı, Avrupa Birliğindeki yüzde 40 olan ortalamanın yaklaşık 5 puan üzerindedir” bilgisini paylaştı.

YÜKSEKÖĞRETİM BÜTÇEMİZ 2,5 MİLYAR LİRADAN 36 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI

Bütçeden üniversitelere ayrılan payı da ciddi oranda artırdıklarını, yükseköğrenim bütçesinin 2,5 milyar liradan bu yıl itibariyle 36 milyar liraya çıktığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece sayısal değişimlerin yaşanmadığını, kalite odaklı yapısal dönüşümlerin de gerçekleştiğini bu dönemde ilk defa Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun kurulduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dönemde Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu’nu ve Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu’nu hukuki zemine kavuşturduklarını belirterek, meslek yüksekokullarının özellikle organize sanayi bölgelerinde faaliyet göstermesini özendirmek için öğrenci başına teşvik uygulamasını hayata geçirdiklerini anımsattı. Erdoğan, Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesinin de aldığı mesafeden memnun olduklarını vurgulayarak, salgın döneminde üniversitelerin başarılı bir uzaktan eğitim hizmeti verdiğini, bu sayede yükseköğretimde belirsizlik dönemi yaşanmadığını kaydetti.

SOSYAL ADALET VE FIRSAT EŞİTLİĞİ TEMELİNDE YÜKSEKÖĞRETİM HİZMETİ

Anadolu’nun her ilinde üniversite kurma kararının gerisinde, gençlere sosyal adalet ve fırsat eşitliği temelinde bir yükseköğretim hizmeti sunma gayesi bulunduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ile bir üniversite projesi ve üniversite sayısındaki artışın beraberinde bazı tartışmaları da getirdiğini, dönemin YÖK yönetiminin dahi, yeni üniversitelere rektör atamamak için engel üstüne engel çıkarttığını hatırlattı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun artık YÖK, bu tür engellemelerle uğraşmak yerine, ülkemizin kalkınması için önemli olan öncelikli alanlara yoğunlaşan, milletimize ve onun değerlerine hizmet eden yeni bir kuruma dönüştü” dedi.

>>ODAK HABER MERKEZİ 

YÖK Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Emirdağ'da Uyuşturucu Operasyonu
Emirdağ'da Uyuşturucu Operasyonu
Oğluyla aynı kaderi paylaştı
Oğluyla aynı kaderi paylaştı