GÜNDEMİN EN SICAK KONULARI KONUŞULDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Hz. Ali Camisi’nin çıkışında bazı önemli açıklamalarda bulunarak akıllarda kalan sorulara cevap verdi

GÜNDEMİN EN SICAK KONULARI KONUŞULDU
GÜNDEMİN EN SICAK KONULARI KONUŞULDU Admin
Bu içerik 29 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olayları, oradaki öğrencilerin bir olayı olarak tanımlamanın, o şekilde kabul etmenin mümkün olmadığını belirterek; "Bunun bir defa oradaki öğrencilerimizle yakından uzaktan alakası yok." dedi. Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı konusunu da görüştüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu konuyla ilgili olarak Cumhur İttifakımızın bir diğer müttefiki konumunda Sayın Bahçeli de bu konuda düşüncelerini zaten açıklamıştı. Böyle bir yepyeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğunu zaten kendileri de söylemişlerdi. Bu konunun üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Bunun yanında tabii bir 'Seçim Kanunu'yla ilgili neler yapabiliriz, Siyasi Partiler Yasası'yla ilgili neler yapabiliriz?' bunların üzerinde de durma imkanını bulduk. Bunun yanında malum ülkemizdeki bazı son zamanlardaki sorunlarla ilgili konuları da görüşme şansımız oldu" diye konuştu.

OLAYIN GERÇEĞİ ÇOK FARKLI

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylarda, gösterilere katılan ve destek veren akademisyenler arasında Osman Kavala'nın eşinin de yer aldığı belirtilerek, bu olayları nasıl yorumladığına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan;"Şunu çok açık net söylemeliyim, sizler zaten tespit etmiş durumdasınız. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olayları oradaki öğrencilerimizin bir olayı olarak tanımlamak, o şekilde kabul etmek mümkün değil. Bunun bir defa oradaki öğrencilerimizle yakından uzaktan alakası yok" ifadelerini kullandı.

BU KARARI BEN VERDİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce Boğaziçi Üniversitesi'ne iki rektör atadığını belirterek, "Gerek Kadri Bey, gerek Barbarosoğlu, onların atamasını da ben yapmıştım. YÖK teklifini yapmıştır. Ben de onadım. Şimdi de Melih Bey'le ilgili 9 aday önüme geldi. Bu 9 adaydan bir tanesi olan Melih Bey'in aynı şekilde atamasını yaptım" dedi.  “Karıştıra karıştıra sadece Boğaziçi Üniversitesi'ni karıştırdılar" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'nin geri gittiğini, öğrenci sayısının 10 bine gerilediğini kaydetti.

HERKES BİLEREK KONUŞSUN, BİLMEDEN DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Melih Bey burayı yeniden ayağa kaldırma iddiasıyla gelmiş bir hocamız. 206 üniversitede en ufak bir sıkıntı yok ve bütün bu üniversitelerin hem fiziki alt yapısı hem akademisyen noktasındaki alt yapıyla güçlü bir yapı ortaya çıkıyor. '206 üniversite, 207. Boğaziçi Üniversitesi, ne oluyoruz?' bu soruyu ekranlara çıkanlardan hiç duydunuz mu? Ekranlara çıkanlar hala kalkıp hem nalına hem mıhına. İşi de bilmiyorlar, bilmeden konuşuyorlar. Dert? Bunların çoğu mikser. Bizim mikserlerle işimiz yok. Hem milli olacak hem yerli olacak ve bu vatanın, bu milletin sevdalısı olacak ve bir de Boğaziçi Üniversitesi'ndeki yavruların sevdalısı olacak. Oradaki yavruları teröre peşkeş çekmeyecekler. Çünkü dikkat edin içeride bir şey yok ama siz kalkıp da rektörün odasını işgale yeltenirseniz ona da hoş geldin demezler."

>>ODAK HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARAZİ YOLLARI İÇİN BEKLENEN ÇALIŞMA BAŞLADI
ARAZİ YOLLARI İÇİN BEKLENEN ÇALIŞMA BAŞLADI
İKİ ANLAMLI ZİYARET
İKİ ANLAMLI ZİYARET