Topraklarımızda Şölen Vakti

Çok sevilen çiçeğin faydaları saymakla bitmez. Stres azaltıcı etkiye sahip olan bu bitki kişilerin çok daha mutlu ve pozitif hissetmelerini de sağlıyor. Ayrıntılar haberimizde

Topraklarımızda Şölen Vakti
Topraklarımızda Şölen Vakti Admin
Bu içerik 37 kez okundu.

 Hem görünümü ile hemde yaydığı koku bakımından, lavantalar insana adeta bir şölen sunuyor.  Lavanta çiçeğinden yayılan koku kişilerin çok daha sakin ve dingin olmasını sağlamakla beraber aynı zamanda kronik baş ağrısı çeken kişilerin bu yöndeki şikayetlerini azaltmakta oldukça etkili. Bağırsaklarda biriken kötü gazların atılmasında yardımcı olan bu özel bitki, mide rahatsızlıklarının giderilmesinde de oldukça faydalı bir rol oynuyor. İnsan sağlığını riske atan uyku bozuklukları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan lavanta; belirtileri en aza indiren bir tedavi etkisine sahip. Lavantanın bilimsel olarak açıklanan faydaları nedeniyle uzmanlar trafından uyku problemi yaşayan hastalara yatılan odalarda lavanta çiçeği bulundurulması öneriliyor.Bu değerli bitki üretim alanlarına bakıldığında ise Afyon bölgesinde tarım faaliyetleri arasında tercih edilenler arasında yerini alıyor.

BEKLENEN MÜJDE GELDİ

Lavanta çayı ise idrar söktürücü özelliktedir ve kış hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu konu ile ilgili yaptığı açıklamada : “ Mor çiçeklerle bezeli, uçsuz bucaksız lavanta bahçelerini düşleyince artık aklınıza kadim şehrimiz Emirdağ gelecek” diyerek lavanta bahçesi projesini yaz aylarına yetiştireceğinin müjdesini verdi.

>>ODAK HABER MERKEZİ 

Serkan Koyuncu Emirdağ Belediyesi Lavanta yetiştiriciliği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇEYREK ASIR GERİDE KALDI
ÇEYREK ASIR GERİDE KALDI
BAYAT’TA TARİH YATIYOR
BAYAT’TA TARİH YATIYOR