ŞUHUT’TA BİR TARİH YATIYOR

Hacıvelioğlu Konağı, Mustafa kemal Paşa’nın Büyük Taarruz öncesinde Şuhut’ta kaldığı konak olmasının yanı sıra günümüzde de yoğun ziyaretçi kitlesi ile de tarihte olan önemini korumayı başarmaktadır

ŞUHUT’TA BİR TARİH YATIYOR
ŞUHUT’TA BİR TARİH YATIYOR Admin
Bu içerik 41 kez okundu.

1897 yıllarında Şuhut’lu Hacı Veli tarafından yaptırılmış olan konak 19.yüzyıl sivil mimari özelliklerini taşımaktadır. Ancak asıl önemini Büyük Taarruz’dan önce Mustafa Kemal Paşa tarafından karargâh olarak kullanılmasından almaktadır. Burada konaklayan Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa ve Fevzi Çakmak ile görüşüp taarruz ile ilgili son incelemelerini yapmıştır .Buradan taarruzun başlayacağı Kocatepe’ye giden Mustafa Kemal Paşa’nın konakta kaldığı çalışma odası özgün haliyle düzenlenmiştir. Ayrıca konağın birinci katında Kurtuluş Savaşını konu alan tablolardan oluşan bir sergi vardır.
TARİHE ŞAHİTLİK EDEN BİR KONAK
Hacı Veli Konağı, 24-25 Ağustos 1922 günleri Başkumandanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Batı Cephesi Komutanlığı ve 1'nci Ordu Komutanlığı'nın müşterek karargah binası olarak kullanılmıştır. Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz'un son hazırlık çalışmalarını burada yapmış ve "Anadolu ile dış dünya arasındaki bütün haberleşmenin kesilmesi" emrini bu konakta vermiştir. 24 Aralık 1999 tarihinde Kültür Bakanlığı adına hazine tarafından kamulaştırılan konak, 2003 yılında restorasyon çalışmaları ile ayağa kaldırılmış ve 2005 yılında "Atatürk Kültür ve Sanat Evi" olarak hizmete açılmıştır. Hacı Veli Konağı, sonradan "Şuhut Atatürk Evi" olarak, "Atatürk Evleri" kervanına katılmıştır. Büyük Taarruz Karargahı “Atatürk Evi” olarak da bilinmektedir. Şuhut Atatürk Evi her yıl onlarca turisti bünyesinde ağırlayarak, tarihe tanıklık etmelerine yardımcı olmaktadır.

>>ODAK HABER MERKEZİ 

Şuhut İlçesi Mustafa Kemal Paşa Kültür Bakanlığı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tedbirler görüşüldü
Tedbirler görüşüldü
Şehidimizi cennete uğurladı
Şehidimizi cennete uğurladı