ŞUHUT’UN TARİHTEKİ YERİ ÇOK BÜYÜK

Hitit Dönemi'nde Afyonkarahisar ve Kütahya illerinde hüküm süren Mira Krallığına bağlı bir prenslik olan Kuvalya'nın başkentinin Şuhut olduğu bilinmektedir.

ŞUHUT’UN TARİHTEKİ YERİ ÇOK BÜYÜK
ŞUHUT’UN TARİHTEKİ YERİ ÇOK BÜYÜK Admin
Bu içerik 43 kez okundu.

İlçe tarihinin Neolitik Çağa kadar uzandığı Şuhut  Hisar, Karaadilli, Kepirtepe Höyüğü'nde bulunan eserlerin bu çağa ait eserlerden olduğu tahmin edilmektedir. Şuhut'un tarihi ise, Alemas adlı Frig komutanının Truva Savaşlarına katılan ve mağlûplar arasında yer alan birliklerini buraya kadar çekerek M.Ö. hâkimiyeti 1180 yıllarında "Synnada" kentini kurmasıyla başlamaktadır. M.Ö. 3500'lere kadar uzanan tarihi şehir Roma döneminde bir başkent ve medeniyet merkezi olmuştur.
 ŞUHUT  BİRÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
Bugünkü Şuhut, Truva Savaşları sonunda Trakyalı, Makedonyalı ve Ahiyalı birlikleriyle bölgeye gelen Akomas tarafından "Synnada" adıyla M.Ö. 1180'de kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda ise Synnada'nın önce Lidya, daha sonrada Pers hâkimiyeti altına girdiği görülmektedir. Perslere sığınan Atinalı ünlü komutan Alkibiyedes M.Ö. 404 yılında bugünkü Balçıkhisar Kasabası sınırları içerisinde yer alan "Melisse" çiftliğinde ölmüştür. Daha sonraki yıllarda Romalılar ve Bizanslıların egemenliğine girdiği bilinmektedir. Bizans döneminde "cfut" olan adı ise değişikliğe uğrayarak önce "çıfut" olmuş, Türk hâkimiyetine girdiğinde İslâm askerleri içinde bulunan Şeyh Şuhudi Ömer Efendi'ye izafeten "Şuhut" adını aldığı rivayet edilmektedir. Türk hâkimiyetindeki Şuhut, 1150 yıllarında Orta Asya'nın Güneyinden göç eden Akan Boyu Türklerince kurulmuştur. Kurtuluş Savaşında Şuhut, kısa süre de Atatürk'e ve dolayısıyla da başkomutanlık karargahına ev sahipliği yapmıştır. Şuhut 1946 yılında ise resmi olarak ilçe olmuştur.

>>ODAK HABER MERKEZİ

Şuhut Hisar Karaadilli Kepirtepe Höyüğü Truva Savaşları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇEYREK ASIR GERİDE KALDI
ÇEYREK ASIR GERİDE KALDI
BAYAT’TA TARİH YATIYOR
BAYAT’TA TARİH YATIYOR