KİRLİ HAVA SOLUMAYALIM

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamalara göre Afyonkarahisar, havası en kirli şehirlerden biri olarak listenin en başında yerini alıyor

KİRLİ HAVA SOLUMAYALIM
KİRLİ HAVA SOLUMAYALIM Admin
Bu içerik 32 kez okundu.

Şehrin merkezinin yüksek rakımlı tepelerle çevrili olması, temiz hava sirkülasyonunu azaltarak hava kirliliğini tetikliyor. Diğer yandan özellikle kış aylarında gece gündüz yüksek sıcaklık farkından dolayı meydana gelen ani basınç değişikliği, akşam saatlerinde soba ve kalorifer kazanların yakılması, mesai ve okul çıkışı trafik yoğunlaşması, şehrin merkezinde yer alan eski yerleşim alanlarında yoğun şekilde ısınma amaçlı katı yakıt kullanımının toz değerlerindeki artışa neden olması, hava kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle evlerdeki yakıt tüketiminin soba olması ve yakılan malzemelerin bacalardan oldukça kirli bir gaz çıkarması havanın temizlik oranını da büyük ölçüde değiştiriyor.
Şehirde hava kirliliğini olumsuz etkileyen diğer nedenler ise yüksek tepeler olarak söylenebilir. Merkezinin çevresinde ovadan yaklaşık 250 metre yüksekliğe kadar uzanan Hıdırlık sırtları ile eski yerleşim merkezlerinin çevresinde bulunan Karahisar Kalesi, Sarıkız tepeleri hava sirkilasyonunu engelliyor. Bu da kirli havanın şehiri terketmesini önlüyor.

>>ODAK HABER MERKEZİ 

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Afyonkarahisar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARAZİ YOLLARI İÇİN BEKLENEN ÇALIŞMA BAŞLADI
ARAZİ YOLLARI İÇİN BEKLENEN ÇALIŞMA BAŞLADI
İKİ ANLAMLI ZİYARET
İKİ ANLAMLI ZİYARET