ORTAK YATIRIMLAR İÇİN DESTEK SAĞLANACAK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto başkanlığındaki iki ülke heyeti Ticaret Bakanlığı'nda bir araya geldi

ORTAK YATIRIMLAR İÇİN DESTEK SAĞLANACAK
ORTAK YATIRIMLAR İÇİN DESTEK SAĞLANACAK Admin
Bu içerik 27 kez okundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı görüşme ile ilgili bilgi vererek , "Türk Eximbank ile Macaristan ihracat kredi sigorta kuruluşu arasında iş birliği anlaşması imzaladık. Bu anlaşma, iki ülke iş dünyasının üçüncü ülkelerde yapacağı projelerde finansman ihtiyacını karşılamaya yönelik olacak." dedi. Görüşmenin ardından iki bakanın şahitliğinde Türk Eximbank ile Macaristan'ın resmi ihracat destek kuruluşu MEHIB arasında reasürans iş birliği anlaşması imzalandı.
TİCARİ İLİŞKİLER DEVAM EDİYOR
Szijjarto ile yeni tip koronavirüs salgını döneminde sık sık görüştüklerini belirten  Bakan Pekcan, Macaristan ile dostane ilişkilerden son derece memnun olduklarını söyledi. Pekcan, bu ilişkileri ticari ve ekonomik alanda da artırmak üzere el birliğiyle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, "Şu anda karşılıklı ticaretimiz 2,7 milyar dolara ulaştı. Sayın Cumhurbaşkanı'mız ve Sayın Macaristan Başbakanı'nın hedefledikleri üzere 6 milyar dolara ulaşmak için çalışmalarımız devem ediyor." diye konuştu.
FİNANSMAN İHTİYAÇLARA  BÜYÜK DESTEK
İş insanlarını Macaristan ve Türkiye'de ortak yatırım ve iş birlikleri için cesaretlendirdiklerini vurgulayan Bakan Pekcan, şöyle devam etti: "Sayın Szijjarto'ya bu konuda öncü rol oynadığı için Macar firmalarını Türkiye'de yatırım yapmaya teşvik ettikleri için teşekkür ediyoruz. Bugün çok güzel bir anlaşma imzaladık. Türk Eximbank ile Macaristan ihracat kredi sigorta kuruluşu arasında iş birliği anlaşması imzaladık. Bu anlaşma iki ülke iş dünyasının üçüncü ülkelerde yapacağı projelerde finansman ihtiyacını karşılamaya yönelik olacak ve onlara daha projeler alırken destek sağlayacak. Bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Daha önce Afrika ile ilgili 2 çalıştay yapmıştık ve pandemi sonrasında Sayın Bakan ile tekrar Afrika çalıştayını Budapeşte'de gerçekleştirmek üzere mutabık kaldık."
VİZE İÇİN DESTEK GEREKLİ 
Pekcan, Szijjarto'nun eş başkan olduğu Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nda geçiş kotalarının 74 bin artırıldığına işaret ederek, "Hala Romanya-Macaristan sınırında bekleyen tırlarımızda bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Elektronik kayıt sistemiyle ilgili bazı sıkıntıları var nakliyecilerimizin, bunları da kendileriyle paylaştık." ifadelerini kullandı. Bakan Pekcan, Türk iş insanları ve Macaristan'da çalışan personelin uzun dönem vize alması konusunda Szijjarto'nun desteğini istediklerini ve kendilerinin bu konuda talimat verdiğini dile getirdi.

 

Ticaret Bakanlığı Ruhsar Pekcan MEHIB Macaristan Karma Ekonomik Komisyon Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Emirdağ'da Uyuşturucu Operasyonu
Emirdağ'da Uyuşturucu Operasyonu
Oğluyla aynı kaderi paylaştı
Oğluyla aynı kaderi paylaştı