HAYDARPAŞA GARI RESTORE EDİLİYOR

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul'a giderek bir süredir restorasyon çalışmaları devam eden Tarihi Haydarpaşa Garı'nda incelemelerde bulundu

HAYDARPAŞA GARI RESTORE EDİLİYOR
HAYDARPAŞA GARI RESTORE EDİLİYOR Admin
Bu içerik 27 kez okundu.

Bakan Karaismailoğlu gar ile ilgili incelemede bulunduktan sonra,“Çalışmalarımızda sona yaklaşıyoruz. Haydarpaşa Garı, restorasyon, müze ve arkeo park çalışmalarımız tamamlandığında Haydarpaşa Garı eskiden olduğu gibi demiryolu faaliyetlerine de yeni yüzüyle kısmen devam edecektir” dedi. Karaismailoğlu, Haydarpaşa Garı’nda son derece titiz ve nitelikli bir restorasyon çalışması yürüttüklerini kaydetti.
RESTORASYONDA SONA GELİNDİ
Yüz yıldan fazla bir zaman İstanbul'u demiryolları ile Anadolu'ya, Bağdat’a ve Hicaz Bölgesi’ne bağlayan Haydarpaşa Garı'nın, sadece İstanbul'un tarihi açısından değil tüm Türkiye’nin tarihi açısından değerli olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu:“2. Abdülhamit döneminde 30 Mayıs 1906 da yapımına başlanan Haydarpaşa Garı 19 Mayıs 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Ancak 1979 yılında independenta adlı petrol yüklü Romen tankeri İstanbul Boğazından geçerken; Haydarpaşa Garının açıklarında patlamış 43 gemi mürettebatının öldüğü, 27 gün süren büyük yangına ve çevre felaketine yol açan kazada Haydarpaşa Garının camları ve tarihi renkli vitrayları parçalanmıştır. Ayrıca maalesef bildiğiniz üzere 28 Kasım 2010 yılında çıkan yangından dolayı Haydarpaşa Garı’mızın çatısı çöktü, dördüncü katı tamamen kullanılmaz hale geldi ve yapı büyük zarar gördü” ifadelerine yer vererek gar ile ilgili önemli bilgiler aktardı.
RESTORASYON ÇOK YAKINDA BİTECEK
Haydarpaşa Garı’nın aslına uygun bir şekilde yeniden eski güzelliğine kavuşturmak ve olası bir depreme karşı daha da güçlendirmek üzere komple tadilat ve restorasyon çalışmalarını başlattıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Anıtlar kurulu onayı ile iki etap halinde devam eden çalışmalar kapsamında çok önemli aşamalar kaydettik. Kurul izinleri ve İstanbul Arkeoloji müzeler müdürlüğünün kontrolünde;1.etap olan Haydarpaşa Gar Binasının komple tadilatı çalışmalarına 7 Aralık 2015 tarihinde başladık.15 Şubat 2019 tarihinde tamamlayarak geçici kabulünü yaptık. 11 Mayıs 2018 tarihinde ise Haydarpaşa Gar Binası Ve Müştemilatı 2.Etap Restorasyonuna başladık."

>>ODAK HABER MERKEZİ

Haydarpaşa Garı Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı Adil Karaismailoğlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Emirdağ'da Uyuşturucu Operasyonu
Emirdağ'da Uyuşturucu Operasyonu
Oğluyla aynı kaderi paylaştı
Oğluyla aynı kaderi paylaştı