Ülkemize 4.5 milyar dolar girdi

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, pandemiye rağmen ülkemize kazandırdığımız döviz 4.5 milyar dolar olduğunu söyledi

Ülkemize 4.5 milyar dolar girdi
Ülkemize 4.5 milyar dolar girdi Admin
Bu içerik 26 kez okundu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, pandemi döneminde taze meyve sebze ihracatının yüzde 21 artışla 2 milyar 731 milyon dolara çıktığını söyleyerek, “Meyve sebze mamulleri ihracatı yüzde 8’lik artışla 1 milyar 683 milyon dolara ulaştı. Yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri, 2020 yılında 4 milyar 414 milyon dolar olan ihracatımızı 2021'de 5 milyar dolara taşımayı hedefliyoruz” dedi.
PANDEMİNİN İKİNCİ DÖNEMİ YAŞANIYOR
“Hem dünya hem ülkemiz olarak olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz ve pandeminin ikinci dönemini hala yaşıyoruz” diyen Uçak, “Ancak en zor süreci geride bıraktığımızı söyleyebilirim. Mücadelemizi sürdürüyoruz ve azami dikkat ve titizlikle davranarak normale yakın bir hayat sürmeye devam ediyoruz. Ülkemiz tarım sektörünün bu süreci, geçtiğimiz Mart-Mayıs aylarında alınan tedbirlerin de katkısı ile önemli ölçüde avantaja çevirdiğini düşünüyorum” diye konuştu. 
ÜZÜM SEZONU İYİ GEÇTİ
Uçak, ihracatta bazı tarım-gıda sektörlerinde yüzde 25-30 oranında artışlar yakaladıklarını belirterek, “Bizim gibi tarım ürünü üreticisi ve net ihracatçı olan ülkeler tüm olumsuzluklara rağmen ülkelerinin tarım sektörlerini belirli düzeylerde ayakta tutmayı başardılar. Ürünlerimiz rekolte durumları ile ilgili, kiraz da çok güzel bir yıl yaşadık rekoltemiz de çok iyiydi bunun sonucu olarak ihracatta da 223 milyon dolarlık bir rekora imza attık. Yine sofralık üzüm sezonumuz çok iyi geçti, rekoltede gerek kalite gerek miktar olarak hiçbir sorun yaşamadık.” 
İYİ BİR REKOLTE VE ÜRETİM YILI YAŞANIYOR
Narenciye sezonu içerisinde olduklarını hatırlatan Uçak, sözlerine şöyle devam etti: “Birlik olarak narenciye üretici ve ihracatçılarımıza önemli bir öngörü avantajı sağlayan narenciye rekolte tespit çalışması projesini Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdik ve Ege Bölgesi’nde yaptığımız gerçekçi bir tahmin ile ihracatçılarımıza ışık tuttuk. Üretimde portakal dışında düşüş beklediğimiz bir ürün yok, gerek taze meyve sebzede olsun gerek mamul ürünlerimizde olsun bu yıl pandemiye rağmen iyi bir rekolte ve üretim yılı yaşıyoruz.” 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğ Hayrettin Uçak Ege Bölgesi’
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devremülkçülere dev operasyon
Devremülkçülere dev operasyon
Medyayı bilinçli kullanalım
Medyayı bilinçli kullanalım