Asla geç değil

AFSÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazlı Şensoy, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu

Asla geç değil
Asla geç değil Admin
Bu içerik 54 kez okundu.

AFSÜ bünyesinde Sigara Bırakma Polikliniği bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Nazlı Şensoy, poliklinikte kişilerin sigara bırakma isteklerinin, çeşitli medikal ve davranışsal tedaviler ile desteklendiğini söyledi. Sigara bağımlılığından kurtulmak için asla geç olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Şensoy,“Hem kendi sağlığınız hem de sevdiklerinizin sağlığı için lütfen sigara ve tütün ürünlerini kullanmayı bırakın. Bu konuda profesyonel destek almak için AFSÜ’ye başvurabilirsiniz” dedi.

KİŞİLERİN KARARI ÖNEMLİ
Sigara ya da tütün bağımlılığından tek başına kurtulmanın kolay olmadığını dile getiren Prof. Dr. Şensoy, sigaranın bırakılması konusunda kişilerin kararı önemli olmakla birlikte, hekim desteğinin olması ve sürdürülmesinin de son derece önemli olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Şensoy, AFSÜ Sigara Bırakma Polikliniğinde yürütülen çalışmalar ve verilen hizmetler hakkında şöyle konuştu: “Sigara Bırakma Polikliniğimizde yaptığımız ilk görüşmede, başvuranlara yaklaşık 40 dakika zaman ayırıyoruz. Bu sürede kişilerin genel değerlendirmesini ve bağımlılık skor ölçümlerini yaptıktan sonra motivasyonlarını artırmaya çalışıyoruz. Daha sonra yoksunluk belirtileri ile nasıl baş edebileceklerini detaylı olarak anlatıyoruz. Sigara Bırakma Polikliniğimize başvuranların tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak temin ediliyor. İlaç kullanmak istemeyen ya da kronik hastalıkları nedeniyle ilaç veremediğimiz kişilerde ise davranışsal eğitim metodunu uyguluyoruz. Polikliniğimizden hizmet alanları belli aralıklarla yüz yüze ya da telefon görüşmeleri ile takip ediyoruz. Bu takipler kişilerde desteği güçlendirirken sigaraya yeniden başlama olasılığını da düşürüyor”

Prof. Dr. Nazlı Şensoy AFSÜ 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARAZİ YOLLARI İÇİN BEKLENEN ÇALIŞMA BAŞLADI
ARAZİ YOLLARI İÇİN BEKLENEN ÇALIŞMA BAŞLADI
İKİ ANLAMLI ZİYARET
İKİ ANLAMLI ZİYARET