YAŞADIĞIMIZ YERİ TANIMAMIZ GEREKİYOR

Yüzölçümü 14 bin 570 kilometre kare olan Afyonkarahisar ilinin büyük bir bölümü Ege Bölgesinin İç Batı olarak adlandırılan kesiminde bulunur

YAŞADIĞIMIZ YERİ TANIMAMIZ GEREKİYOR
YAŞADIĞIMIZ YERİ TANIMAMIZ GEREKİYOR Admin
Bu içerik 33 kez okundu.

İlin doğusunda kalan topraklar İç Anadolu Bölgesi'nin özelliklerini gösterir. Güneybatıda kalan çok küçük bir bölgede Akdeniz karakteristiğini görmek mümkündür. Afyonkarahisar ili, kuzeyden güneye doğru uzanarak, Batı Anadolu ile İç Anadolu Bölgelerini birleştiren yüksek alanın güney parçasını oluşturmaktadır. Bu doğal konumu ile Kuzeybatı Anadolu Bölgesi'ne bağlayan önemli bir merkezdir. Merkez ilçe Afyonkarahisar'la birlikte, 16 ilçe, 19 Merkeze bağlı belde, 78 ilçelere bağlı olmak üzere beldeleriyle 490 köylük bir il merkezidir. Afyonkarahisar, Çobanlar ve İsçehisar bucaklarıyla 62 köyün bağlı olduğu merkez ilçeyi oluşturur.

ÇOK ÖNEMLİ BİR NOKTADA YER ALIYOR

Afyonkarahisar, Türkiye'nin coğrafi bölgelerinden Ege, Akdeniz ve  İç Anadolu bölgelerine yayılan bir ildir. Büyük kısmı Ege Bölgesi'nin İçbatı Anadolu bölümünde bulunur. Güneyde bulunan Başmakçı, Dazkırı, Dinar ve Evciler İlçelerinin bazı toprakları Akdeniz Bölgesi sınırları içine girer. İlin Doğu ve Kuzeydoğu kısımlarındaki bazı topraklar da İç Anadolu Bölgesi'ne taşar. Bu nedenle önemli merkezleri birbirine bağlayan kara ve demiryolları Afyonkarahisar'dan geçer. Bu özellikleri sebebiyle Afyonkarahisar, yolların kesiştiği, bölgelerin birbirine bağlandığı bir merkez konumundadır. Afyonkarahisar konumu bakımından Konya, Uşak, Kütahya, Denizli ve Burdur illeri ile de komşudur. 

>>ODAK HABER MERKEZİ 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın İşçilerin Kadınlar Günü Kutlandı
Kadın İşçilerin Kadınlar Günü Kutlandı
Nağ Mağlup Lideri Devirdik
Nağ Mağlup Lideri Devirdik