ULAŞIMDA ÖNEMLİ BİR NOKTAYIZ

Dört yönden gelen demiryollarının birleştiği kavşakta, merkez durumunda olan Afyonkarahisar, ulaşım açısından büyük önem taşıyor

ULAŞIMDA ÖNEMLİ BİR NOKTAYIZ
ULAŞIMDA ÖNEMLİ BİR NOKTAYIZ Admin
Bu içerik 33 kez okundu.

Bu demiryollarından biri Konya üzerinden Adana'ya, dolayısıyla Akdeniz'e ulaşıyor. Bir diğeri Kütahya üzerinden İç Anadolu ve Marmara'ya gidiyor. Batıya yönelik iki hattan ilki Uşak, Manisa'dan İzmir'in Basmahane garına varırken, ikincisi Aydın'a uğrayıp, İzmir Alsancak istasyonuna girer. Afyonkarahisar, karayolu bakımından da önemli bir konuma sahiptir. İç Anadolu, Akdeniz, Marmara ve Ege gibi, yurdun çeşitli yönlerinden gelen karayollarının birleştiği bir nokta görünümünde olan şehir, öte yandan düzgün bir havaalanına sahip olup, havadan ulaşıma da açıktır.

AFYON, ANAHTAR BİR ŞEHİR

İl merkezi ile ilçeler arasındaki ulaşım genellikle karayolundan yapılır. Bu yolların tümü iyi vasıflı ulaşım yollarıdır. Ham toprak yol dahi olsa bütün köyleriyle de karayolu bağlantısı vardır. 1802 yılında bir İngiliz mühendisi tarafından yapılan, buhar gücüyle raylar üzerinde hareket eden araba demiryolu fikrinin doğuşunu hazırlamış, ancak 1825 yılında demiryolu ulaşım olarak hayata geçmiştir.Şimdiki 7. Bölge Müdürlüğü binası 19 Temmuz 1939 yılında işletmeye açılmıştır. Afyonkarahisar Gar, demiryollarının önemli kavşak noktasında olması ve Afyonkarahisar ilinin zengin yer altı kaynakları sebebiyle gerek transit, gerekse Afyonkarahisar Gar'dan sefere başlayan trenlerle yük ve yolcu taşımacılığı açısından büyük önem arz etmektedir.
 

>>ODAK HABER MERKEZİ 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali gönül aldı
Vali gönül aldı
Bir ömür boyu mutluluklar
Bir ömür boyu mutluluklar