TURİSTİK SEYAHAT DEĞİL, BİLİMSEL MİSYON

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’den yapılacak ilk uzay yolculuğunun turistik bir seyahat değil bilimsel bir misyon kapsamında gerçekleştirileceğini belirtti

TURİSTİK SEYAHAT DEĞİL, BİLİMSEL MİSYON
TURİSTİK SEYAHAT DEĞİL, BİLİMSEL MİSYON Admin
Bu içerik 38 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Milli Uzay Programı’nı Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki törenle tanıttığını anımsatan Varank, “Biz salonda bir uzay ortamı oluşturabilmek, o havayı verebilmek için planetaryum tarzı bir kubbe yerleştirdik, onun arkasında da bir mühendislik, bir gayret ve çalışma var. Külliyenin ekipmanlarını kullansak da orada kurduğumuz kubbe özel bir kubbeydi. Oraya 360 derece görüntü yansıtarak gelen konuklarımızın Türkiye'nin uzay hedeflerini orijinal bir ortamda dinlemesini istedik” dedi.
Türkiye’de özellikle uzay alanında insan kaynağı, altyapı, teknoloji geliştirme anlamında bir kapasite oluşturulduğuna işaret eden Varank, “Kendi uydularını geliştirebilen, üretebilen bir ülkeyiz. Dünyada bu kabiliyete sahip çok ülke yok. Uzay alanında yetişmiş insan kaynağı olan, yerden gözlem ve astronomi hususunda önemli altyapısı bulunan bir ülkeyiz. Tüm bu kabiliyetlerin aslında Türkiye’yi bir üst lige taşıması için daha dikkatli koordine edilecek. Vizyoner bir adımla 2018 yılının sonunda Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye Uzay Ajansının kurulmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.” ifadelerini kullandı.

10 YILLIK YOL HARİTASI

Bakan Varank, Türkiye Uzay Ajansının, iddialı ve Türkiye’ye uzay alanında çok önemli kabiliyetler kazandıracak, mevcut kabiliyetlerinin üzerine çıkaracak ve bu manada da Türkiye’yi uzay ekonomisi alanında önemli bir ülke haline getirecek bir program hazırladığını kaydetti. Bu hedefler doğrultusunda gelecek dönemde neler yapılacağını, nerelere yatırım yapılacağını, hangi insan kaynağını geliştirmek için hangi alanlara yöneleceğine ilişkin önemli hedefler olduğunu belirten Varank, “Bu program, Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıldaki yol haritası diyebiliriz.” şeklinde konuştu.
UZAY YARIŞINDA ÖNEMLİ BİR NOKTADAYIZ
Varank, belirlenen hedeflerle Türkiye’yi uzay yarışında önemli bir ülke konumuna getireceklerini söyledi. Uzayda paranın nereden kazanılabileceğini değerlendirdiklerini ve gördüklerini vurgulayan Varank, “Dolayısıyla şunu diyoruz, biz bu programı uygularsak ülkemizin kalkınmasına katkımız olacak. Türkiye’yi çok daha katma değerli bir ekonomi üreten ülke haline getirebileceğiz. Tabii ki vatandaşımıza onun gururunu da yaşatacağız. Çünkü çok önemli, doğru bir alana harcama yapacağız ve bunun topluma yayılmış bir geri dönüşü olacak” dedi.
BİLİMSEL MİSYON OLACAK

Bakan, Türkiye’den gerçekleştirilecek ilk uzay yolculuğuna ilişkin bilgi vererek “Bir turistik seyahat olmayacak. Yani ülkeler bunu, 'Bir vatandaşımı uzaya gönderdim, ne kadar mutluyuz, gururluyuz.' diyebilirler, bunun örnekleri var ama biz asla böyle bir anlayışla yaklaşmıyoruz. Bu bir bilimsel misyon olacak” diye konuştu.

>>>ODAK HABER MERKEZİ 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tedbirler görüşüldü
Tedbirler görüşüldü
Şehidimizi cennete uğurladı
Şehidimizi cennete uğurladı