İLK ALIMLAR NİĞDE VE NEVŞEHİR'DE BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın koordinasyonunda, patateste yaşanan talep düşüklüğünden üreticilerin olumsuz etkilenmemesine yönelik olarak Belediye Başkanlıkları doğrudan üretici ve üretici örgünlerinden patates alımlarına başladı

İLK ALIMLAR NİĞDE VE NEVŞEHİR'DE BAŞLADI
İLK ALIMLAR NİĞDE VE NEVŞEHİR'DE BAŞLADI Admin
Bu içerik 44 kez okundu.

İlk alımlar ise patates üretiminin yoğun olarak yapıldığı ve doğal olarak depolandığı Niğde ve Nevşehir'de başladı. Dünyanın önemli patates üreticisi ülkelerinden biri olan ve kendi ihtiyacının üzerinde patates üreten Türkiye'de, 2019 yılında 4 milyon 979 bin 824 ton olan patates üretimi, 2020 yılında yüzde  4,4 artış ile 5 milyon 200 bin tona yükseldi. Yeterlilik oranı yüzde 100'ün üzerinde olan ve 2020 yılında 124 bin ton patates ihraç eden ülkemizde, pandemi süreci sebebiyle otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates satışları gerilemiştir.
İHRACATI ARTIRACAK ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Üretimin geçen yıla göre artmasına karşılık yaşanan talep düşüklüğü ülkemizdeki stok miktarını yükseltmiştir. Bu durumun çiftçileri olumsuz etkilememesi için Tarım ve Orman Bakanlığının yönlendirmesiyle Belediye Başkanlıkları da doğrudan üreticilerden ve üretici örgütlerinden olacak şekilde alım yapılmaya başladı. Belediyelerimizin yaptığı alımlar, patates üretiminin büyük ölçüde yapıldığı ve doğal şekilde depolandığı Niğde ve Nevşehir illerinde başlatıldı. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığınca, yurtiçi ve yurtdışı patates piyasaları yakından takip edilerek ihracatı artıracak çalışmalar yürütülmektedir.

>>ODAK HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devremülkçülere dev operasyon
Devremülkçülere dev operasyon
Medyayı bilinçli kullanalım
Medyayı bilinçli kullanalım