E- TİCARETLE İHRACAT YÜKSELECEK

Ege Bölgesi mobilya kâğıt ve orman ürünleri ihracatı 2020 yılında pandemiye rağmen 695 milyon dolar ihracat rakamına ulaşarak geçen senenin ihracat rakamının üzerinde kalmayı başardı

E- TİCARETLE İHRACAT YÜKSELECEK
E- TİCARETLE İHRACAT YÜKSELECEK Admin
Bu içerik 49 kez okundu.

Türkiye ortalamasının yüzde 40 üzerinde katma değer sağlayan sektör, başarısını markalaşma, tasarım odaklı üretim ve e-ticarete odaklanarak artırmayı hedefliyor. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, Türkiye geneli üç sektörün ihracatının 2020 yılı itibariyle 5,5 milyar dolar seviyesini geçerek 2019 yılı ihracat rakamını yakaladığını söyledi.
İHRACATI 180 ÜLKEYE YAPIYORUZ
Yağcı, “2020 yılı başında her ne kadar yüzde 10’lık bir ihracat artışı hedeflemiş olsak da Covid-19 salgının dünya ticaretine negatif etkileri göz önüne alındığında iyi bir performans ortaya koyduk. Türkiye genelinden 220, Ege Bölgesinden ise 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye olarak en çok ihracat yaptığımız ülkeler olan Irak, İsrail, Almanya, ABD, Birleşik Krallık ve Suudi Arabistan” dedi. 
YÜZDE 40 KATMA DEĞER SAĞLANIYOR
“Hâlihazırda ihracat gerçekleştirdiğimiz ABD, Çin Halk Cumhuriyeti gibi ithalat potansiyeli yüksek ülkeler hedef pazarlarımız arasında yer alıyor” diyen Yağcı, “Sektörlerimizin yarattığı katma değere bakacak olursak, Türkiye geneli baktığımızda ortalama kilogram başına birim fiyatımız 1,51 USD olarak gerçekleşirken Ege Bölgesi olarak kilogram başı 2,12 USD olarak gerçekleşmiştir. Ege olarak Türkiye ortalamasının yüzde 40 üzerinde bir katma değer sağlıyoruz” diye konuştu. 

>>ODAK HABER MERKEZİ 

 

Covid-19
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tedbirler görüşüldü
Tedbirler görüşüldü
Şehidimizi cennete uğurladı
Şehidimizi cennete uğurladı