“ZAFER MÜZESİNİ” GÖZÜMÜZ GİBİ KORUYORUZ

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu Afyonkarahisar Zafer Müzesi tarihi hakkında bilgi mesajı yayınladı

“ZAFER MÜZESİNİ” GÖZÜMÜZ GİBİ KORUYORUZ
“ZAFER MÜZESİNİ” GÖZÜMÜZ GİBİ KORUYORUZ Admin
Bu içerik 39 kez okundu.

Eroğlu İstiklal harbinden bahsederek “Mazisi zaferlerle dolu olan büyük Türk Milletinin tarih boyunca yaşadığı büyük zaferlerden birisi de hiç şüphesiz Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesidir. Silahı, mühimmatı kalmamış olan bir neslin, iman gücü ile kazandığı büyük zaferin adıdır, İstiklal Harbi” ifadesini kullandı.

Zafere giden yol olarak söylediği Şuhut’tan Çiğiltepe’ye kadar olan 15km alanı büyük bir taaruz yaparak düşman işgalinden kurtarıldığını söyleyen Eroğlu “ İstiklal Harbi denildiğinde akla ilk gelen yer zaferin kazanıldığı topraklar olan memleketim Afyonkarahisar’dır. Şanlı Ordumuz 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece Şuhut’tan hareketle Zafer Yolunu takiben Kocatepe’ye yürümüş ve 26 Ağustos 1922 günü sabah ezanıyla birlikte büyük taarruz başlatılmıştı. Şanlı Ordumuz aynı gün Kocatepe’den Sinanpaşa Ovasına inmiş ve Büyük Kaleciktepe’den Çiğiltepe’ye kadar olan 15 km’lik bir bölge düşman işgalinden kurtarılmıştır. 27 Ağustos günü de ordumuz Afyonkarahisar’ı düşman işgalinden kurtarmıştır” şeklinde belirtti.

Başkomutanlık Karargâhı ile Batı Cephesi Komutanlığı Karargâhı, Afyonkarahisar'da şu anki Zafer Müzesine taşındığını belirten Eroğlu, “Zafer Müzesi, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin planlandığı ve taarruz emrinin verildiği yer olması bakımından son derece önemlidir” diyerek belirtti

Zafer Müzesini İhya Edecek Projeleri Bizzat Takip Ettim…

Tarihte de önemli yeri olan Zafer Müzesi, 1913-1914 yıllarında Hükümet Konağı ve Belediye Hizmet Binası olarak kullanılmak üzere o dönemin Belediye Reisi Saitoğlu Mehmet Sait Efendi tarafından yaptırıldı. 1930’lu yıllara kadar Belediye Binası olarak değerlendirilen bina, 1985 yılına kadar farklı maksatlarla kullanıldığını söyledi. 1985 yılında Başkomutan Tarihi Milli Park Müdürlüğüne tahsis edilmiştir. 26 Ağustos 1995 tarihinde ise Zafer Müzesi olarak ziyarete açıldığını ifade etti.

Zafer Müzesi restorasyon çalışmalarına değinen Milletvekili Eroğlu “ Orman ve Su İşleri Bakanı olduğum dönemde Zafer Müzesi ile bizzat ilgilendim. Müze ile alakalı restorasyon projelerinin hazırlanması talimatını da vermiştim. Ardından yenileme projesinin hazırlanması için röleve, güçlendirme projesi, restorasyon ve restitüsyon projelerinin hazırlanması için ihale işlemleri tamamlanmıştı. Söz konusu bu restorasyon projesi çerçevesinde Zafer Müzesi önce depreme karşı dayanıklı hale getirilecek ardından da restore edilerek daha görkemli bir hale getirilecektir” şeklinde ifade etti.

 

“Doğa Koruma ve Milli Parklar Alanında Afyonkarahisar’ımıza
Muazzam Yatırımlar Yaptık”

Milletvekili Eroğlu Afyonkarahisar’a yapılan yatırımlardan bahsederek bakanlık yaptığı dönemdeki projelerinden bahsetti. Eroğlu, “Bakanlığım döneminde, 2011 yılında Afyonkarahisar’a Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğünü kurduk. Bölge Müdürlüğünün kurulmasıyla birlikte Afyonkarahisar’da milli parklar alanında pek çok yatırım ve çalışmalar gerçekleştirdik. İstiklal Harbimizin kazanılmasında önemli bir dönüm noktası olan Şuhut ilçemizde bulunan “Büyük Taarruz Karargâhını” da restore ederek ve civarını istimlâk ederek güzel bir çevre düzenlemesi yaparak ziyaretçilerin hizmetine sunduk. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları karargâhı, 24 Ağustos’ta Akşehir’den Şuhut’ta bulunan Hacı Veli’nin konağına taşımışlardır. İlk ateşin yakıldığı ve planların hazırlandığı Büyük Taarruz Karargâhını Bakanlığım döneminde restore ederek ziyarete açtık.

26 Ağustos Tabiat Parkını Kazandırdık

Tabiat parkına yapılan gelimeleri aktaran Eroğlu, “Daha önce bir çöplük durumunda olan alanı, Bakanlığım döneminde 26 Ağustos Tabiat Parkı olarak ilan ettik. Büyük yatırımlar ile bu alanı özellikle vatandaşlarımızın şehir stresinden uzaklaşacakları, aileleriyle birlikte hoşça vakit geçirecekleri bir alan haline getirdik” ifade etti.

 

Zafer Müzesi Hükümet Konağı Belediye Hizmet Binası İstiklal Harbi AK Parti Prof. Dr. Veysel Eroğlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tedbirler görüşüldü
Tedbirler görüşüldü
Şehidimizi cennete uğurladı
Şehidimizi cennete uğurladı