AFSÜ eğitmeye devam ediyor

AFSÜ’nün Afyonkarahisar Valiliği koordinasyonunda yürütülen Kadın Kültür Evleri Projesine akademik desteği sürüyor. Bu kapsamda AFSÜ Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Jale Akgöl, Sultandağı Kadın Kültür Evinde “Akılcı İlaç Kullanımı” konulu bir eğitim verdi

AFSÜ eğitmeye devam ediyor
AFSÜ eğitmeye devam ediyor Admin
Bu içerik 34 kez okundu.

Kadınların doğru ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi ve konu hakkındaki farkındalıklarını artırmak amacıyla, pandemi koşullarına uyularak yüz yüze verilen eğitime, Sultandağı Kadın Kültür Evi sorumlusu Sultan Uysal ve Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Nurnehir Baltacı ile çok sayıda Sultandağı’nda ikamet eden kadınlar katıldı. Dr. Akgöl, akılcı ilaç kullanımının, ilaçların üretiminden eczane raflarına gelmesine, hekimin reçetesinden hastanın ilacı kullanmasına ve ilaç atıklarının kurala uygun imhasına kadar birçok boyutu olduğunu söyledi. Dünya Sağlık Örgütüne göre her iki ilaçtan birinin uygunsuz reçete edilmekte, dağıtılmakta ya da satılmakta olduğunu belirten Dr. Akgöl, hastaların neredeyse yarısının ilaçlarını doğru kullanmadığını ifade etti.

ÇÖZÜM YOLLARI ANLATILDI

Hekimlerin, eczacıların, bütün sağlık personelinin, ilaç sektörünün, meslek örgütlerinin, ilgili sivil toplum kuruluşlarının, medyanın ve toplumun akılcı ilaç kullanım sorumluluğunun paydaşları olduğunun altının çizildiği eğitimde, bu konuda ailedeki diğer bireylerin sorumluluğunu da üstlenen kadınların önemli bir fonksiyonu olduğu dile getirildi. Akılcı ilaç kullanımının ne anlama geldiği, ilaçların doğru şekilde kullanılmasının önemi ve aksi yönde uygulamaların sonuçlarının ele alındığı etkinlikte günlük hayatta ilaçlarla ilgili karşılaşılan sorunlar, sıkça yapılan hatalar ve çözüm yolları üzerinde de duruldu.

Dr. Nurnehir Baltacı Kadın Kültür Evi Dr. Jale Akgöl AFSÜ Eczacılık Fakültesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tedbirler görüşüldü
Tedbirler görüşüldü
Şehidimizi cennete uğurladı
Şehidimizi cennete uğurladı