ÇANTACILARI ENGELLEYİN

Kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı bazı ihalelerde çantacıların yeniden ciriut attığını vurgulayan bazı ilgililer, bu kişilerin amaçlarının ihale almak olmadığını, sadece rant sağlama peşinde olduklarını belirttiler

ÇANTACILARI  ENGELLEYİN
ÇANTACILARI  ENGELLEYİN Admin
Bu içerik 44 kez okundu.

İhaleyi yapan kurumların ihale şartnamelerinde bazı zorlayıcı tedbirleri almaları gerektiğini söyleyen ilgililer, Emniyet Teşkilatımızın da bu ihalelere giren kişiler ile ilgili bir çalışma yapmasının gerekli olduğunu vurguladılar

AVANTA PEŞİNDELER

Bazı Kamu kurum ve kuruluşlarının yaptıkları ihalelerde, o iş ile hiç bir ilgisi olmayan kişilerin olmasından rahatsızlık duyuluyor. Bazı kişilerin kamu kurumlarının ihalelerini takip ederek buraları gelir kapısı olarak gördüklerini vurgulayan ilgililer, ‘Bu tür kişilere çantacı tabiri kullanılıyor. Bunlar zaten hemen kendilerini belli ediyorlar. Amaçları ihale almak değil, avanta almak’ dediler.

ŞARTNAMELER DÜZGÜN OLMALI

Kamu kurum ve kuruluşlarının hazırladıkları ihale şartnamelerinde yapılacak basit düzenlemeler ile bu çantacıların avanta peşinde koşmalarının çok rahat bir şekilde engellenebileceğini söyleyen ilgililer, ‘Mesela bir işe kimler talip olabilir? Elbette o iş kolunda tecrübesi olanlar ve iş ile ilgili yatırımı olanlar. Ama bakıyorsunuz ki şartname herkesin bu ihaleye girmesine olanak sağlıyor. Öyle olunca da elini sallayan az bir teminat bedeli yatırarak ihaleye girebiliyor’ dediler.

BAZI KURUMLAR DOLANDIRILDI

İhale şartnamelerindeki boşluklardan yararlanan bazı kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarını geçmişte trilyonlarca lira zarara uğrattıklarının bilindiğine dikkat çeken ilgililer, ‘Özellikle teminat konusu ve vergi borcu bulunmaması hususlarına ihaleyi düzenleyen kurumların başlarındaki ilgililer dikkat etmelidirler. Kişi bir ihaleyi alıyor, sonra ödemiyor. Kendisine ihtar çekiliyor, süre veriliyor. Yine ödemiyor. Sonunda bakmışsınız Devletimizin bu kişiden trilyonlarca lira alacağı birikmiş. Haliyle de bu tahsil edilemiyor. Devlet dolandırılıyor. Bunun önüne geçmek için kurumların daha titiz olması gerekiyor’ dediler.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇEYREK ASIR GERİDE KALDI
ÇEYREK ASIR GERİDE KALDI
BAYAT’TA TARİH YATIYOR
BAYAT’TA TARİH YATIYOR