DİYARBAKIR’IN HASRETLE BEKLEDİĞİ PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR

Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin büyük illerinden biri olmasının yanı sıra, topraklarıyla ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır

DİYARBAKIR’IN HASRETLE BEKLEDİĞİ PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR
DİYARBAKIR’IN HASRETLE BEKLEDİĞİ PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR Admin
Bu içerik 33 kez okundu.

Diyarbakır, Dünya’nın en büyük projelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi yani GAP’ın 9 ilinden biri olup, bu büyük proje ile şehir muazzam bir gelişme göstermektedir. GAP’ın en önemli illerinden biri olan Diyarbakır’da gerçekleştirilen sulama yatırımlarıyla şehrin zirai gelirinde büyük artış sağlanmasına da yardımcı olmuştur.

ÜLKENİN İKİNCİ EN BÜYÜK SULAMA PROJESİ SİLVAN BARAJI

Diyarbakır’da inşa edilmekte olan söz konusu 8 baraj içinde Diyarbakır ve ülkemiz için en büyük öneme sahip baraj Silvan Barajı yer almaktadır. Silvan Barajı, Atatürk Barajından sonra ülkenin en büyük sulama sahasına sahip barajıdır. Aynı zamanda GAP’ın da en büyük projelerinden olan Silvan Projesinin ana depolama tesisi konumunda bulunan ve Ön Yüzü Beton Kaplamalı Kaya Dolgu sınıfında 175,5 metre yüksekliği ile ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek barajı olan Silvan Barajı ve HES’in gövde dolgusu tamamlanmıştır. Bu baraj 8 milyon 680 bin metreküp gövde dolgu hacmine sahip olup, 7,3 milyar metreküp su biriktirecektir.

DİYARBAKIR’IN VE İLÇELERİN İÇMESUYU İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR

Diyarbakır’ın nüfusu yaklaşık 1 milyon 800 bin olup şehir her geçen gün büyümektedir. Diyarbakır’ın herhangi bir İçmesuyu sıkıntısı yaşamaması için kaynakların durumunu hazırlanan İçmesuyu Eylem Planına göre yıllık olarak takip edilecektir. Diyarbakır’da şehir merkezinin İçmesuyu ihtiyacı Dicle Barajından karşılanmaktadır. Diyarbakır’ın Ergani ilçesinin İçmesuyu ihtiyacı da Dicle Barajından karşılanıyor. Barajdan alınan su, inşa edilen 24,6 km uzunluğunda isale hattı ve günlük kapasitesi 42 bin 500 metreküp olan İçmesuyu arıtma tesisi ile ilçeye iletilmektedir.

Veysel Eroğlu Diyarbakır ile ilgili gündemi değerlendirerek konuşmasında önemli açıklamalara yer verdi. Veysel Eroğlu sözlerine;"Biz Hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Diyarbakır’a muazzam yatırımlar yaptık. Özellikle vatandaşlarımızın en temel hakkı ve ihtiyacı olan sağlıklı ve yeterli miktarda içmesuyu için gereken bütün altyapı tesislerini inşa ettik. Vatandaşlarımıza kesintisiz içmesuyu sağlıyoruz. Ancak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin bu suyun her bir damlasını gözü gibi koruması gerekir. Kayıp kaçakların azaltılması, eksik şebekelerin yenilenmesi ve iyi bir su yönetimi yapması büyük ehemmiyet arz etmektedir” dedi.

>>>ODAK HABER MERKEZİ

 

HES Diyarbakır Veysel Eroğlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARAZİ YOLLARI İÇİN BEKLENEN ÇALIŞMA BAŞLADI
ARAZİ YOLLARI İÇİN BEKLENEN ÇALIŞMA BAŞLADI
İKİ ANLAMLI ZİYARET
İKİ ANLAMLI ZİYARET