Frig Vadisine özel sektörün ilgisi artıyor

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi olağanüstü gündemle İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban başkanlığında toplandı

  Frig Vadisine özel sektörün ilgisi artıyor
  Frig Vadisine özel sektörün ilgisi artıyor Admin
Bu içerik 40 kez okundu.

Olağanüstü gündemle İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban başkanlığında toplanan İl Genel Meclis Üyeleri, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in büyük gayretleri ile turizmde adını duyurmaya başlayan Ayazini ve Emre Gölü ile ilgili önemli kararlara imza attı. Toplantıda 10 yıl süreyle Ayazini Köy Muhtarlığına tahsis edilen 7 bin 845 metrekarelik alanın tahsisinin kaldırılması oy birliği ile kabul edildi.

İŞ YERLERİ YAPILACAK

Ayazini Köyü’nde bulunan mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan 187 ada 164 parsel numaralı 7 bin 485 metrekarelik arsa vasfındaki taşınmazın tek parça halinde veya kısmi olarak üzerine ticari nitelikte iş yerleri yapmak amacıyla yatırımcılara pazarlıkla 15 yıl süreyle kiraya verilmesi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

5 YIL SÜREYLE KİRAYA VERİLECEK

Döğer’de bulunan mülkiyeti hazineye ait Orman Genel Müdürlüğüne tahsis edilmiş olan taşınmazın, İl Özel İdaresi adına kiralama işleminin tamamlanmasından sonra “Emre Gölü B  tipi mesire alanı” olarak kullanılmak üzere ve işletilmek üzere, 2886 Devlet İhale Kanunun 51/g maddesi hükümleri uyarınca pazarlıkla İl Özel İdaresince 5 yıl süreyle üçüncü kişilere kiraya verilmesi komisyon tarafından uygun görüldü.  

ÖZEL SEKTÖRÜN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından söz alan İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, Frig Bölgesi olan Ayazin ve Döğer’de çok güzel çalışmalar yapıldığını söyleyerek, bölgeye özel sektöründe ilgisinin arttığını ifade etti. Özel sektörün cafe, restoran ve satış yeri konusunda talebi olduğunu belirten Başkan Çoban; “Özel Sektöre yer kiralamak için ihaleye çıkılacak” dedi.

AYAZHAN’IN HEMEN YANI KİRAYA VERİLECEK

Ayazini Muhtarlığı’na yapılan tahsisi kaldırmasının ardından konuşan Başkan Çoban; “Söz konusu taşınmaz Ayazhan’ın hemen yanındadır. Burasını Düğün Salonu yapalım diye köy muhtarlığına tahsis edilmişti. Özel sektör buraya cafe, restoran yapmak için talepte bulundular. Tahsisi iptal ederek, hemen kiraya verilecek. Şuanda iki büyük firmamızın yer talebi var” diye konuştu.

HAŞHAŞ MÜZESİ OLACAK

Konuyla ilgili gündem dışı söz alan Milliyetçi Hareket Partisi İhsaniye İl Genel Meclis Üyesi Hamit Çakır ise, haşhaş firmasının daha önce İhsaniye’de Haşhaş Müzesi için çalışma yaptığını ancak bu projeyi hayata geçiremediğini hatırlatarak;“Şimdi tekrar aynı firma hem ürünlerini sergileyecek hemde gelen ziyaretçilere haşhaşın tarihi, dokusunu orada sergileyecek. Yani orayı bir Haşhaş Müzesi haline getirecek” dedi

ÖNCE ÖZEL İDARE, SONRA ÖZEL SEKTÖRE KİRALANACAK

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Toy, Döğer Emre Gölü ile İl Genel Meclis Üyelerine bilgi verdi. Toy; “Önce biz gireceğiz. Biz alacağız. Bizim vasıtamızla özel sektöre açacağız. Şu anda orada Nevşehir’den bir balon firmasına hazineden yer kiraladık. Burayı da balon firmasına vereceğiz. İki tesisi entegre hale getireceğiz. Orada bir tane mesire alanı seyir tesisi yaptık. İl Genel Meclisi üyelerimiz burayı görmeli” dedi.

VALİ GÖKMEN ÇİÇEK’E TEŞEKKÜR

İYİ Parti Dinar İl Genel Meclis Üyesi Murat Orhan, gündem dışı söz alarak; “Ayazini Köyü’nde mazisi 5 bin yıllık Frig Vadisi tarihi Taş Evler ve Emre Gölü yeni versiyonu ile turizme kazandırılıyor. Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek önderliğinde İl Özel İdaremiz ve Afyonkarahisar Belediyemizin katkıları ile Ayazini kabuk değiştiriyor. Ayazini Köyünün görsel fiziki şartları tarihi dokuya zarar vermeden yeniden dizayn edilmesi ile başlayan süreç Ayazini halkının üzerinde yaşadığı tarihi topraklar hakkında bilgilerin tazelenmesi ve ziyaretçilerine doğru bir bilgi aktarılması adına valilik tarafından düzenlenen sertifikasyonlar hak sahiplerine verilmiştir” ifadelerini kullandı. 

ZİYARETÇİ SAYISI 1 MİLYONA ÇIKACAK

Orhan sözlerine şöyle devam etti; “Tarihi Taş Evleri, tarihi dokusunu bozmadan küçük dokunuşlar ile restorasyonu sağlanmış, Emre Gölü yürüyüş parkurları, çevre düzenlenmesi, spor alanları ve sosyal donatıları ile yeni bir çevreye kavuşturulmuştur. Tatlı bir rekabet içerisinde Kapadokya gibi balon turizmi ile taçlandıracağımız havadan görselin fark yaratan ayırıcı özelliği Emre Gölünün eşsiz güzelliği olacaktır. Proje kapsamında mevcut ziyaretçi sayısı 250 bin olan Frig Vadisi’nin potansiyelini 1 milyon kişiye çıkarmak hayal değildir” dedi.

>>GÖKHAN KOCAASLAN

Ayazini Emre Gölü Burhanettin Çoban Gökmen Çiçek Orman Genel Müdürlüğü Murat Toy Murat Orhan İYİ Parti Dinar İlçesi Frig Vadisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın İşçilerin Kadınlar Günü Kutlandı
Kadın İşçilerin Kadınlar Günü Kutlandı
Nağ Mağlup Lideri Devirdik
Nağ Mağlup Lideri Devirdik