SIFIR ATIKTA DÖNÜM NOKTASI

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyon Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı iş birliğinde hazırlanan "Ulusal Sıfır Atık Projesini Destekleme ve Afyonkarahisar’da Gıda Atık Yönetimini Geliştirme" projesi kapsamında 'Gıda Atığı, Farkındalık ve Bilinçlendirme' seminerlerinin açılış toplantısına katıldı

SIFIR ATIKTA DÖNÜM NOKTASI
SIFIR ATIKTA DÖNÜM NOKTASI Admin
Bu içerik 50 kez okundu.

İngiltere Büyükelçiliği Uluslararası Program Fonu çağrısına yapılan ve 29 proje arasından desteklenmeye hak kazanan "Ulusal Sıfır Atık Projesini Destekleme ve Afyonkarahisar’da Gıda Atık Yönetimini Geliştirme" isimli projenin ilk video konferans toplantısı Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in katılımlarıyla gerçekleşti. Açılış toplantısı Proje Koordinatörü Dr. Fatih Bıyıklı’nın moderatörlüğünde Başkan Zeybek’in yanı sıra İngiltere Büyükelçiliği Müsteşarı Marianne Young ile Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz’da yer aldı.

ÖNCELİKLİ PROJENMİZ SIFIR ATIK

Video konferans sistemi ile yapılan toplantıda konuşan Başkan Zeybek ,  belediye olarak öncelikli projeleri arasında sıfır atığın geldiğini söyledi. Zeybek, “Bu projeyle birlikte Gastronomi şehri Afyonkarahisar’ımızın Sıfır Atık misyonu çerçevesinde 4 farklı proje çıktısı elde etmeyi planlamaktayız. Projemiz de ilk olarak şehrimizde yaşayan gıda üreticileri, yerel restoranlar ve gıda zincirinde yer alan diğer kurum ve kuruluşlara gıda atığı farkındalık anketi yaptık ve ilgili paydaşlarımızın gıda atığı çerçevesinde mevcut durumunu ortaya koyan detaylı bir rapor hazırladık” diyerek proje hakkında bazı ipuçları verdi. Diğer projeyle ilgili olarak ise:”Gıda Atığı Yol Haritası oluşturduk ve mevcut durumumuz ile gelecekte hangi durumda olmamız gerektiği arasındaki farklılıkları görüp bu çerçevede gerekli adımları atarak gıda atıklarını daha verimli ve etkili bir şekilde dönüştürmeyi planlamaktayız” dedi.

SIFIR ATIK KONUSUNDA EĞİTİMLER VERİLECEK

Gıda atığında farkındalık oluşturulması konusunda öğrencilere verilecek eğitime değinen Mehmet Zeybek konuşmasına şöyle devam etti; “Bugün ise Gıda Atığı Farkındalık ve Bilinçlendirme Seminerlerinin İlki olan öğrencilere yönelik verilecek olan eğitimlerle diğer bir proje çıktımızın başlangıcını vermiş bulunuyoruz. Yine 22 Şubatta Kamu kurum-kuruluşlarına ve 24 Şubatta da Çiftçi, yerel restoranlar ve üreticilere vereceğimiz eğitimlerle de bu faaliyetimizi tamamlamış olmayı planlıyoruz. Proje çıktılarımızdan bir diğeri ise Sheffield Belediyesi ile yapacağımız ‘kıyaslama’ faaliyeti ile belediyemizin ilgili personelinin iyi uygulama örneklerini daha iyi görmesini sağlayarak benzer süreçlerin Afyonkarahisar belediyemize de uygulanmasını sağlamayı planlamaktayız. Bu kapsamda sürdürülebilir bir dünya için gıda atığına Hayır! Diyoruz ve projemizi destekleyen İngiltere Büyükelçiliğine teşekkür ediyoruz.”

>>ODAK HABER MERKEZİ

Zafer Kalkınma Ajansı Mehmet Zeybek İngiltere Büyükelçiliği Uluslararası Program Fonu Dr. Fatih Bıyıklı Afyonkarahisar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇEYREK ASIR GERİDE KALDI
ÇEYREK ASIR GERİDE KALDI
BAYAT’TA TARİH YATIYOR
BAYAT’TA TARİH YATIYOR